Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Svatební šaty nebývaly vždy bílé a také nebývalo vždy samozřejmostí pořizovat si speciální šaty pro tak krátký okamžik, jakým byl sňatek.

Historie svatebních šatů: když se prababička vdávala

aktualizováno 15.09.2010, 09:26 | 15.09.2010, 00:00 | doma.cz/kat/Alena Kovářová

Svatební šaty nebývaly vždy bílé a také nebývalo vždy samozřejmostí pořizovat si speciální šaty pro tak krátký okamžik, jakým byl sňatek.

Jedno je ale každopádně jasné. Zatímco dnešní nevěsta si může dovolit nesmírnou rozmanitost barev, střihů i stylů, když si naše prababičky braly naše pradědečky, byly z dnešního pohledu všechno, jen ne sexy nevěsty.

 

Jako i v současnosti, podléhaly vždy svatební šaty módním trendům dané doby. To se ale většinou netýkalo dívek z nemajetných rodin. Chudší nevěsty nemívaly šaty typicky svatební. Vdavky většinou podstupovaly v krojích nebo v těch nejlepších šatech, které měly doma a ve kterých chodily například do kostela nebo na tancovačky.

 

 

Některé přepychovější části lidového kraje se pořizovaly až před svatbou a nadále se nosily jen ve sváteční dny. Svou tradici měly i svatební účesy. Vlasy se obvykle splétaly do copů, zdobily stuhami a věnečky z květin. Po svatebním obřadu byl novomanželce na hlavu nasazen čepec nebo byly vlasy přikryty šátkem. V současnosti tento zvyk zastává akt odhrnutí nevěstina závoje při obřadu.

 

 

Zrodila se legenda


Tradice dlouhých bílých svatebních šatů se závojem, která se udržela až dodnes, se datuje až od 19. století. V jeho průběhu se sice bílá barva při svatebních obřadech objevovala, bohaté aristokratky však volily pro své drahé toalety raději zlaté a stříbrné tóny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Plánujeme svatbu. KALENDÁŘ příprav

Nevěsta-maminka: RADY, jak být krásná

Chystáte se na svatbu? Jak si ji NEPOKAZIT

SEX KOUČ: Tipy na erotické vzrušení ve svatební den

 

Módní zlom v historii svatebních šatů nastal v roce 1840, kdy si britská královna Viktorie jako první nevěsta oblékla bílou róbu při svatbě s Albertem ze Saxe-Colburg. Bílá barva měla samozřejmě symbolizovat čistotu, nevinnost a panenství nevěsty. Poté, co oblétly fotografie svatebního páru celou Anglii, začaly Viktorii následovat nevěsty po celém světě.

 

Do první poloviny 20. století si oblékaly svatební šaty především z hedvábí a mušelínu. Svatba ve sněhobílé róbě však většinou nebyla možná. Naši předci totiž neuměli hedvábí dokonale vybělit a látka tak zůstávala při nejlepším světle krémová.

Krize v módním průmyslu


Na přelomu 19. a 20. století se svatební móda vymanila z předobrazu královny Viktorie, která do té doby určovala trend nevěstám po celém světě. Konec 19. století přinesl hlavně do městských salonů šaty nejrůznějších barev a střihů a do módy se začaly dostávat také ručně šité závojíčky. Před první světovou válkou oblékaly nevěsty velmi módní šedou róbu zdobenou perlami.

 

Krize, kterou s sebou přinesla první světová válka, zasáhla i módní průmysl a peněženky obyčejných lidí. Nejprve by se mělo začít šetřit na šatníku, a tak na fotografiích z této doby nejčastěji uvidíme nevěstu v jednoduchém kostýmku s rukavicemi a malým kulatým kloboučkem, někdy se závojem. Pokud si nevěsta v době válek a hospodářské krize přece jen nechala ušít dlouhé bílé šaty, nebylo neobvyklé, že je po svatbě obarvila, aby byly vhodnější pro běžné nošení.

 

 

Trendy se vrací


Módní trendy se vrací a opakují stejně jako dnes už po celá desetiletí. Až po druhé světové válce se tak znovu objevuje trend dlouhých bílých svatebních toalet, které na rozdíl od minulosti slouží jen jedinému okamžiku.

 

Takzvaný hollywoodský styl, který nám připomenou například večerní róby Adiny Mandlové ve filmu Kristián, začaly být "in“ ještě během druhé světové války a těsně po ní. Střih byl buď jednoduchý, přiléhavý, nebo bohatý, nabíraný. Mezi látkami dominoval satén a krajka.

 

To pro muže byla móda vždy o něco jednodušší disciplínou. Až do druhé světové války byl pro ženicha trendy tmavě modrý nebo černý žaket, buřinka a rukavice. Dnes udělá stejně službu dobře padnoucí oblek.

 

Nevěsta jako ze žurnálu


Dnes si každá nevěsta může diktovat svou vlastní módu. Svatební šaty mohou být krátké, dlouhé, bílé, růžové, dokonce i červené, pokud chce. Může se vdávat v kostýmku, dokonce i s padákem na zádech nebo v neoprenu. Samozřejmě pouze pokud říká své "ano“ a zrovna skáče z letadla nebo se potápí. Jinak by to nejspíš nepůsobilo nejlépe. Stejně tak se dnes nevěsta může rozhodnout, jestli si šaty půjčí nebo si nechá ušít vlastní.

 

A nebo se vdá v džínách a kožené bundě jen se závojíčkem ve vlasech. Nevěsta může zvolit i zcela neotřelou, luxusní róbu – a to například z čím dál oblíbenějšího peří. I doplňky mohou být nejrůznější – od klobouku, přes závoj nebo čelenku až například po "ptáka“, kterého měla na hlavně ve filmu Sex ve městě nádherně potrhlá spisovatelka Carrie Bradshaw. A nemusíte mít nutně šaty od Vivienne Westwood, abyste byla nevěsta jako ze žurnálu. Stačí si vybrat padnoucí střih a zapojit fantazii při výběru doplňků.

 
14 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře