Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dovedete si představit, že by vaše svatební šaty měly jinou, než bílou barvu? Trošku jsme zapátrali a objevili svatební šaty, které sice nejsou bílé, přesto ale berou svoji nádherou dech.

SVATEBNÍ INSPIRACE: Jak vypadají nevěsty z různých koutů světa?

aktualizováno 16.10.2016, 00:42 | 16.10.2016, 00:42 | sim

Dovedete si představit, že by vaše svatební šaty měly jinou, než bílou barvu? Trošku jsme zapátrali a objevili svatební šaty, které sice nejsou bílé, přesto ale berou svoji nádherou dech.

V Česku se zuby nehty držíme jednoho zvyku, a to bílých svatebních šatů. Nevěsta si svůj velký den plánuje do posledních detailů, a samozřejmě nesmějí chybět princeznovzské svatební šaty. Jak ale ke svatebním tradicím přistupují nevěsty z dalších koutů světa? A hlavně, jak se ve svůj velký den oblékají?

 

INDICKÁ NEVĚSTA

Indická svatba je velkolepá a několik dní trvající oslava lásky a spojení dvou rodin. Během svatebního veselí se odehrává spousta tradičních rituálů. Celá tato "akce" je tak finančně náročná, že se na ní šetří několik let. Svatební šaty má nevěsta často v červené nebo růžové barvě, která krásně koresponduje s tmavší pletí. Vdanou ženu poznáte třeba i podle typického červeného puntíku uprostřed čela.

 

 

INDONÉSKÁ NEVĚSTA

V Indonésii je zvykem, že za nevěstu řekne "ANO" mužský zástupce. Je to z důvodu, že je zde velmi ceněna skromnost ženy, a proto je zastoupena mužem, avšak musí se sňatkem sama souhlasit a svého zástupce pověřit vyslovením souhlasu. Na svatbu se zve jen nejužší rodina, na následnou oslavu pak širší rodina a přátelé.

 

 

MONGOLSKÁ NEVĚSTA

Nevěsta i ženich v Mongolsku nosí tradiční vzorovaný oděv, který byl nošen po staletí. Nevěsta má na hlavě zdobenou pokrývku hlavy, která nádherně doplňuje netradiční svatební oděv.

 

 

SKOTSKÁ NEVĚSTA

Skotská svatba je ve znamení velké spousty rituálů, které existují již od 13. století - samozřejmě v modernizované podobě, dodržovány dodnes. Zmínit můžeme například mince v nevěstině střevíci, nebo tzv. svatební "druhá noc", která svatebčanům umožňuje pít a veselit se i druhý den.

 

 

JAPONSKÁ NEVĚSTA

Tradiční japonské svatby jsou kvůli neustálému pronikání západní kultury pomalu na ústupu a většina mladých Japonců už žádné tradiční rituály nedodržuje. Nevěsta si ale obléká tradiční bílé kimono, které symbolizuje čistotu a panenství. Po obřadu se pak převlékne do červeného kimona, symbolizujícícho štěstí.

 

 

NIGERIJSKÁ NEVĚSTA

Nejdříve musí rodiče odsouhlasit, že spolu pár vůbec může chodit, k zásnubám pak dochází až den před svatbou. Nigerijské nevěsty často nosí tradiční pestrobarevné šaty, svatba není příliš dlouhá, alkoholu tu také moc nenajdete. Z pravidla už nevěsta bývá sbalená a večer po svatbě se stěhuje k manželovi. U rodičů nesmí bydlet několik let poté.

 

 

ČÍNSKÁ NEVĚSTA

V minulosti, když se chlapec zamiloval do nějaké dívky, tak si mladíkova rodina najmula dohazovačku, která přednesla jejich přání a dary rodině vyvolené dívky a naléhala na ni, aby nabídku přijala. Dnes se sice stále dodržují svatební rituály a tradice, ale vše je o dost snažší. V den svatby si nevěsta obléká červený svatební úbor či podle světové módy bílé svatební šaty. Zajímavým zvykem je, že po svém "ANO" si ženich a nevěsta ustříhnou pramen vlasů, který si schovají na památku.

 

 

Tak co, dámy, zůstanete u tradiční bílé, nebo budete experimentovat s tradičními svatebními oděvy, které provázejí nevěsty ze vzdálených koutů světa již několik staletí? 

 

Inspirovat se můžete v galerii, která je plná těch nejbarevnějších svatebních šatů.

 

 
24 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře