Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud chcete, aby vám doma barborka rozkvetla, vydejte se večer k mladému ovocnému stromku pro pár větviček.

KRÁSNÁ TRADICE: Uřízněte si barborku! Rozkvete na Štědrý den

Barborka
zdroj: isifa.com Barborka
aktualizováno 04.12.2016, 00:14 | 04.12.2016, 00:14 | vac

Pokud chcete, aby vám doma barborka rozkvetla, vydejte se večer k mladému ovocnému stromku pro pár větviček.

Řezání barborek je velmi starý vánoční zvyk, který se stále udržuje v mnoha rodinách. Nejstarší psané zprávy o uctívání svaté Barbory údajně pocházejí z 8. století, přesto byla podle východních církví mladá dívka uctívána ještě dříve. Legenda vypráví o tom, že krásnou dívku, která se narodila ve 3. století v Nikodemii, nechal otec zazdít do věže, aby ji v době své nepřítomnosti ochránil její čest.

 

Barbora tajně přijala křesťanského kněze a přijala víru. Otci to oznámila po jeho návratu. Ten dívku předal římským úřadům, dívka byla mučena, aby se vzdala přijaté víry, ale přesto se od ní neodvrátila. Nakonec jí vlastní otec sťal hlavu mečem. Vypráví se, že jakmile hlava Barbory spadla na zem, sjel z nebe blesk a spálil jejího kata. Svatá Barbora je patronkou dělostřelců, vojáků, střelmistrů, architektů a zedníků.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pečte s čokoládou, všichni jí milují!

Ty nejlepší recepty na domácí cukroví. Radí celebrity!

Vánoční cukroví: Jak péct zdravě a dietně 1. část

 

Večer před svátkem svaté Barbory chodily po domech skupiny žen a dívek v bílém oblečení a se zeleným věncem na hlavě. V jedné ruce měly větvičku, kterou šlehaly zlobivé děti, ve druhé nosily uzlík nebo košík s cukrovím, ovocem nebo ořechy, z něhož odměňovaly hodné děti. V současnosti se tento zvyk posunul o pár dní a tresty či odměny dětí si spojujeme spíše s Mikulášem, kterého doprovázejí čerti a andělé.

 

V dnešní době si připomínáme Barborku utrhnutím či seříznutím větvičky ovocného stromku. Větvičku či větvičky doma umístíme do vázy s vodou, kterou je třeba často vyměňovat. Větvička barborky by měla vykvést za 20 dní, přesně na Štědrý den. Důležité je nařezat větvičky šikmými řezy, vložit je do vázy naplněné vodou a postavit je do chladné místnosti. Podle rychleného druhu větvičky asi 5 až 12 dní před kvetením přeneste do teplého obývacího pokoje. A pak už se můžete těšit na to, jak se budou jednotlivé kvítky postupně otevírat.

 

Chcete-li se řídit starými tradicemi, pak byste měli vědět, že větvičky barborky mají řezat jen neprovdané dívky, musí si vybírat strom, který je starý 10 let a uříznutím větviček jejich péče o barborku nekončí. Voda se ve váze musí vyměnit několikrát denně a nejlepší je, když dívka vodu nosí ve svých ústech. Nejběžnější barborkou je větvička z mladé třešně, vykvétat mohou i jiné větvičky ovocných stromů, ale také keřů, například zlatého deště (Zlatice, Forsythia). Podle tradice je třeba větvičky odříznout krátce po setmění.

 

Pokud barborka rozkvetla na Štědrý den, bylo to pro dívku znamení, že se do roka vdá. Když nerozkvetla, musela dívka čekat další rok. V některých pramenech je uvedeno, že dívky řezaly několik větviček a označovaly je jmény chlapců, na které si myslí. Ta větvička, která rozkvetla první, označila chlapce, za něhož se dívka provdá. Ani kvítky barborky nepřišly nazmar. Dívky je schovávaly za šněrovačku a údajně měly moc přivábit toho správného nápadníka.

 
20 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

zuzana 19:22 25.12.2017
mě kvete Barborka každý rok.Jen nevím když rozkvete před štědrým den
Milena 12:44 04.12.2011
Barborka je již ve váze!U nás se říkávalo,že když rozkvete do štědrého dne,že v rodině pokvete štěstí?No nevím,ale letos jsem byla s manželem 27.let!každý rok mě barborku nařeže,ještě nikdy nezapoměl!