Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Konečně správný recept!

Risotto a rizoto – nebe a dudy

Rizoto
zdroj: Oficiální zdroj Rizoto
aktualizováno 01.08.2011, 05:30 | 01.08.2011, 00:00 | doma.cz/kat/Vilemína

Konečně správný recept!

Do risotta se mi dlouho nechtělo, pořád mi chyběly nějaké ingredience, ale spíš jsem to oddalovala podvědomě, protože ani všelijak vylepšené české rizoto zrovna nemiluju.

 

Zkoušela jsem ho třeba z pečeného kuřecího masa, aby mu dodala chuti i zbylá šťáva, zkušela jsem ho vylehčit jablky dušenými na másle, přidat více zeleniny, více sýra - ba v jistém období i zcela vegetariánskou či zdravou variantu se sójovou šunkou - přesto pro mě zůstalo "povinným" jídlem, běžným, které se dělalo hlavně z praktických, úsporných důvodů.
Ale italské risotto je něco docela jiného – od té doby, co jsem se ho naučila, už jeho počeštěnou verzi nedělám vůbec.

 

Rizoto
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Nový recept jsem si četla několikrát, abych si dovedla představit, jak bude postup vypadat. A vlastně to až tak složité není. Jsem zvyklá dělat dušenou dýži, kdy se spařená přidá na zesklovatělou cibulku, u risotta je to skoro stejný postup, jen se rýže opéká suchá. Dušená rýže se nemíchá, ale dvacet minut s dvojnásobným množstvím vody nechá mírně pobublávat, do risotta se přilévá víno a vývar postupně a míchá se stále.


Aha, celkem to má být hotovo za dvacet minut, tak dobrá, to beru. Začnu tím, že jen opeču rýži na tuku a cibulce, zaliju napoprvé vínem, a pak budu přilévat na několikrát vývar. Mezitím budu rýži míchat a sýr se dává nakonec…risotto má být vlhké a na skus, tak to teda zkusím.

 

Pro začátek jsem vzala čtvrt kila kulaté rýže, 1 dl bílého vína a ¾ litru vývaru.


Menší cibulku jsem lehce restovala na ůžíci olivového oleje a dvou lžících másla. Rýže se opéká tak dlouho, až trochu zesklovatí, pak teprve se přidává tekutina.


Risotto jsem nejprve podlila vínem, míchala na malém plameni, ale nepřipalovalo se, bylo to docela snadné. Pak asi na třiktát či čtyřikrát jsem dolévala horký vývar a dle potřeby míchala. Nakonec trochu sýra, pepře, soli, másla. Výsledek skutečně příjemně překvapil! To množství bylo skoro na tři porce…. Rýže nemá být příliš měkká, al dente, ale v tomto bodě je lépe se přizpůsobit aspoň napoprvé vlastní chuti –až se vám bude zdát dost, tak je hotovo.


Díky vývaru a vínu získává rýže mnohem lepší chuť, určitě doporučuji pravé risotto zkusit! Můžeme si ho dát i s masem jako přílohu, ale výborné je třeba se špenátem – není-li k dispozici čerstvý, stačí vmíchat do risotta několik kousků porcovaného mraženého pár minut před dovařením. Italové ho jedí nejčastěji jako teplý předkrm a neradí risotto ohřívat.

 

Rizoto
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Více najdete na vilemina.blog.cz
 

 
14 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

vilemina 19:16 04.08.2011
Přesně tak - určitě zkuste, jistě nová chuť příjemně překvapí!
MARUŠ 07:40 02.08.2011
Sláva určitě vyzkouším.Už při čtení recept láká a změna je život,tak i ve vaření.
 

Všechny blogerky

  •