Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Spěchám podat zprávu o skvělé fintě na rybíz, než všechny ty červené kuličky přezrají a opadají

Rybíz a la brusinky – horký tip z kuchyně

Rybíz
zdroj: Oficiální zdroj Rybíz
aktualizováno 22.07.2011, 00:09 | 22.07.2011, 00:00 | doma.cz/kat/Vilemína

Spěchám podat zprávu o skvělé fintě na rybíz, než všechny ty červené kuličky přezrají a opadají

Žádné mletí, žádné pasírování a žádné míchání!
Skutečně je to takhle snadné - recept, který osoba blízká má ve svých deskách, je psán rukou a jeho původ je už neznámý. Máme rádi rybíz a la brusinky, ale všude, i v mých receptech, jsem našla jen recept s octem...tak tohle je ještě jednodušší.

 


Do hrnce obereme 1 kg červeného rybízu, je-li třeba, předem omyjeme. Zasypeme 650 g cukru, pět hřebíčků a kousek celé skořice přidáme a promícháme - pak už ne! Přikryjeme, necháme stát cca dvanáct hodin. Povaříme dvacet minut - hotovo, plníme!

 

 

Rybíz
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Nejdřív v rybízu bublaly jen malé sopky, dělala se pěna. Fotit mi to moc nešlo...Několikrát mě přepadlo nutkání rybíz zamíchat - ale to by se porušila vrstva u dna a připálil by se v tu ránu! Včas jsem upamatovala, že to udělat nesmím, to raději snížím teplotu.


Chvíli trvalo, než se začal vařit celý povrch rybízové masy - od plného varu jsem teprve počítala oněch dvacet minut.
Horkou směs jsem odstavila, byla to skoro samá šťáva - hm, snad to ztuhne! Skleničky jsem si čerstvě vymyla a sběračkou naplnila, zavřené otočila na víčko, aby vznikl podtlak. Ale zpět je postavím dřív, než rybíz úplně vychladne, aby u dna nezůstala mezera:) Pak je taky popíšu, omyju a zkrášlím.

 

Rybíz
(Foto: Oficiální zdroj)

 


Že by neztuhl, není právě u rybízu častá obava, obsahuje pektinu hodně. Než jsem provedla všechny úkony se zavíráním a otáčením skleniček, zbytek v hrnci začal spolehlivě želírovat. Připálený taky není, dno černého smaltovaného hrnce zůstalo čisté.


Do koláčků, palačinek, lívanců a jogurtu se těch pár skleniček určitě užije. Opravdu můžu tenhle receptík doporučit každému - není třeba velkých zkušeností ani speciálního vybavení, abyste si zkusili vyrobit vlastní džem.

 

Rybíz
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Rada:


Když se někdy stane, že přece jen po vychladnutí džem nezhoustne (ve zralém ovoci pektin mizí), dá se to napravit: vlijeme vše zpět do hrnce, znovu zahřejeme, do vařícího přidáme pár lžic cukru a pomalu vaříme, dokud hladina viditelně nepoklesne a u okraje hrnce džem nezačíná želírovat. Půl hodinky by mohlo stačit. Zkusíme kápnout na talířek, zda džem po ochlazení ztuhne.

 

Tak pospěšte se sklizní, ať se vám to nestane!

 

Více najdetena vilemina.blog.cz

 

 
16 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lída 22:08 11.08.2015
Už leta dělám rybíz ala brusinky v troubě. Dávám 2 kg rybízu a 1 kg cukru, skořici,citron, hřebíček a peču cca 40 minut. Když vypnu troubu naleju cca 1 dcl rumu a dávám do skleniček. Želírování bezva a nikdy se nezkazily.
hannah 09:12 24.07.2014
Já jsem nedala citron, ale rumu podle chuti - super!!!
Navíc jsem si kdesi přečetla, že plnit sklenice přes uříznutou pet lahev. Měla jsem strach, že plast se zkrouti, proto jsem vzala pet kofolu a taky super. Nikde to neteče :)
vilemina 21:20 26.07.2011
Pečení bude také dobré, jinak se mi to z hlediska práce i surovin zdá stejné. Ten citrón navíc je dobrý tip!
Boba 12:55 26.07.2011
Znám možná jednodušší recept rybíz ala brusinky:
1 kg rybízu,60 dkg cukru,1 citron na kolečka i s kůrou,2 až 3 kousky celé skořice,3 až 5 hřebíčku.
Dát na plech do trouby tak na 1 hodinu při 200stupních.Nemíchat.plnit žhavé do sklenic.Nedávat na plech větší dávku,jinak to vyteče do trouby.
Dělám to již kolik let a je to dobré.Boba.
 

Všechny blogerky

  •