Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máme pro vás 5 tipů, jak si užít zimu trochu jinak.

5 tipů, kam vyrazit na zimní výlet

Mrazivá svačinka
zdroj: Getty Images Mrazivá svačinka
aktualizováno 20.01.2019, 00:00 | 20.01.2019, 00:00 | amb

Máme pro vás 5 tipů, jak si užít zimu trochu jinak.

Co se dá dělat v lednu nebo v únoru? Lyžovat, napadne mnohé z nás jako první. Možná ale nepatříte mezi sportovce, chcete se vyhnout davům na sjezdovkách nebo jste si letos užili zimních sportů až dost. Nemusíte však zoufat, že budete sedět doma. Výlet si můžete udělat i jinam než na hory.

 

Český Krumlov

 

Návštěva Českého Krumlova se doporučuje všem turistům, v lednu jich tam ale nebude tolik, jako třeba o adventních trzích nebo v letní sezoně. Přitom město žije a má co nabídnout celoročně! Proto je správný čas naplánovat výlet do tohoto kulturního centra právě teď. Český Krumlov je doslova ráj pro milovníky památek a také je to rodiště mnoha osobností, jako je třeba slavný malíř Egon Schiele - po něm je pojmenovaný i krásný galerijní prostor Egon Schiele Art Centrum. Na zdejším hřbitově mnohé z nich odpočívají, třeba zpěvák Petr Muk.

 

Český Krumlov
(Foto: Getty Images)

 

Krumlov obklopuje meandr řeky Vltavy, na pohled je tak město velmi malebné. Vyplatí se vyhradit si pro něj celý den. Nachází se zde například rozsáhlý zámecký areál se stejnojmenným zámkem. Přestože není zámecká sezóna, můžete si zde všimnout třeba raritního Plášťového mostu mezi budovami.

 

Nadšenci do historie by při procházce neměli minout kostel sv. Víta. Kromě toho se zde také nachází Jezuitská kolej a čtvrť Latrán s gotickými domy a minoritským klášterem. Ke Krumlovu se navíc váže mnoho tajemných pověstí, podle jedné z nich se v Latránu ukrývali lapkové.

 

Zajímavostí je i památková čtvrť Plešivec, kde se nachází synagoga. Pokud se při procházce městem budete chtít zahřát, můžete zajít do místního regionálního muzea nebo sestoupit do grafitového dolu.

 

Náš tip: Do Krumlova se dostanete pohodlně třeba autobusem, za jízdenku z Prahy dáte i méně než stokorunu (např. Flixbus nabízí jízdenky od 79 Kč).

 

Kleť

 

Návštěvu Krumlova můžete spojit třeba s výletem do přírody, konkrétně na horu Kleť. Ta má něco málo přes 1000 metrů. Na jejím vrcholku stojí rozhledna, na kterou vede přímo z Krumlova modrá turistická trasa. Pokud nevyužijete trasu z Krumlova a nechce se vám chodit pěšky, vede sem také sedačková lanová dráha z Krasetína.

 

Kleť
(Foto: Getty Images)

 

Rozhledna na Kleti je vůbec nejstarší kamennou rozhlednou v České republice. Kromě ní se zde nachází i nejvýše položená hvězdárna v Čechách. Pokud vám bude přát počasí, možná dohlédnete až na vrcholky Alp. Vidět ale můžete také Temelín nebo vodní nádrž Lipno.

 

Náš tip: Pokud nemůžete partnera nebo rodinu dostat na výlet, nadchněte je třeba sběratelským Turistickým deníkem. Do něj si lepíte samolepky z různých, nejen turistických cílů a vytváříte si tak unikátní deníček s obrázky, ale třeba i vlepenými vstupenkami nebo razítky z vašich cest. Seznam míst, která takovou vizitku k nalepení mají, najdete na cs.wander-book.com nebo v mobilní aplikaci.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Plánujete koupit first-minute dovolenou? Víme, které budou nejdříve pryč

5 dechberoucích restaurací, o kterých se vám ani nesnilo. Je libo povečeřet v korunách stromů nebo třeba v hlubinách oceánu?

Alkohol na horách: Co se kde pije a proč je lepší se mu vyhnout?


Lipno

 

Pokud zůstaneme v jižních Čechách, nabízí se ještě výlet právě na Lipno. Pokud jste příznivci výhledů a lesních procházek, musíte zde navštívit Stezku korunami stromů. Vychutnat si tak můžete zasněžené vrcholky stromů a široký výhled pěkně z ptačí perspektivy. Otevřeno je zde do čtyř hodin odpoledne, vyplatí se tedy vyrazit třeba hned po obědě. V jasném počasí se rozsáhlý výhled opravdu vyplatí.

 

Stezka korunami stromů Lipno
(Foto: Facebook official)

 

Náš tip: Pokud byste však měli chuť protáhnout se o něco víc, můžete využít lipenskou ledovou magistrálu, deset kilometrů dlouho bruslařskou dráhu. Sledujte ale facebook nebo web ledovamagistrala.cz, bruslí se jen v případě, že je led skutečně silný.

 

Liberec

 

Liberec
(Foto: Getty Images)

 

Možná ale jižní Čechy už znáte a raději vyrazíte na sever. Zajímavým tipem by pro vás mohla být návštěva Liberce, zvlášť pokud chcete podniknout rodinný výlet i s dětmi. Můžete se zajít podívat třeba za legendárními bílými tygry v liberecké zoo. Při akčnější náladě si zahrajte některou z módních únikovek (na liberec.thechamber.cz si můžete vybrat třeba tajemnou pracovnu nebo hackerovo doupě) nebo si užijte koupačku v rozsáhlém aquaparku Babylon. Pokud si chcete z města naopak odnést nějaké znalosti, je zde široký výběr muzeí a galerií.

 

Náš tip: V libereckém okolí najdete malebný zámek Sychrov, který je otevřený i mimo sezónu.

 

Plzeň

 

Výlet s dětmi si můžete udělat i do Plzně, kde se nachází zoo také. Nejen malí technici se zase vyžijí ve zdejší Techmanii, zvlášť když bude venku zima a ošklivo. Plzeň je také rodným městem Škodovky a Spejbla a Hurvínka, které můžete pozdravit v muzeu loutek.

 

Plzeň
(Foto: Getty Images)

 

Samozřejmostí pro dospělé je pak návštěva plzeňského pivovaru, ve kterém si pivaři můžou dopřát prohlídku včetně ochutnávek. 

 

Náš tip: Kromě známějšího pivovaru, kde se vaří Pilsner Urquell, můžete navštívit i pivovar Gambrinus. Zde si můžete mimochodem domluvit i soukromou party, ideální tip pro pánskou jízdu, narozeninovou oslavu nebo firemní teambuilding. Při ní na vás čeká prohlídka prostor, ale i škola čepování piva i triky, jak načepovat pivo nejen klasickým způsobem.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře