Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jsou malé i velké, známé i neznámé. Ale jedno mají rozhodně společné. Alespoň jednou za život byste je měli navštívit.

6 úchvatných ostrovů, které musíte navštívit

Panama
zdroj: oficiální zdroj Panama
aktualizováno 08.07.2018, 00:19 | 08.07.2018, 00:19 | doma.cz

Jsou malé i velké, známé i neznámé. Ale jedno mají rozhodně společné. Alespoň jednou za život byste je měli navštívit.

Na každém totiž objevíte něco, co nikde jinde na světě nenajdete.


Za indiány na San Blas


Kde ho najdete: U severních břehů Panamské šíje a na východ od Panamského průplavu leží v Karibském moři souostroví San Blas sestávající z přibližně 378 ostrůvků, z nichž je pouze necelá padesátka obydlena divokými indiánskými kmeny. Někde ostrov obývá pouze jediná rodina. Formálně se území nazývá Kuna Yala (Guna Yala) a hlavním ostrovem je El Porvenir.
 

San Blas
(Foto: oficiální zdroj)

 

Proč právě sem: San Blas představuje snové pláže, ráj pro potápění díky ztroskotaným korábům a hlavně domov indiánského etnika Kuna (Guna). Můžete se tak tváří v tvář setkat s ojedinělou kulturou, kterou nikde jinde na světě nespatříte. Hlavní esencí jejich života je totiž klid a pohoda. Odpočinkem v tradičních houpacích sítích si na tento způsob velmi rychle zvyknete. Ostrůvky se brání masivnímu rozvoji cestovního ruchu, proto si zachovávají svůj unikátní panenský ráj. Vydat se můžete na pár dní i na některý z neobydlených ostrovů.


Jak se sem dostat: Letadlem z panamské pevniny jste na ostrově El Porvenir za 20 minut. Další možností je zapůjčení jeepu 4x4, z Panama City zdolat hory v místním pralesu do Corti a odsud se na ostrovy dopravíte člunem. Další možnosti vám poradí i oficiální stránky ostrova sanblas-islands.com.


ČTĚTE TAKÉ:

Rybníky léčí srdce, moře kůži, hory astma a exotika stres
Jste dobrodružná povaha? Nadchne vás Keňa, země opravdového Safari
Perly Středozemního moře: nejkrásnější místa pro letní dovolenou


Za čokoládou na Bohol


Kde ho najdete: Bohol je jeden z Visayských ostrovů ležících v centrální oblasti Filipín. Nachází se jihovýchodně od ostrova Cebu. Hlavním městem je Tagbilaran. Kolem ostrova najdeme dalších 73 malých ostrůvků. Na jihozápadní straně Boholu leží největší ze sousedních ostrovů – Panglao, s kterým je spojen dvěma mosty. Ostrov je proslaven panenskou pláží Alonu Beach.

 

Bohol
(Foto: oficiální zdroj)


Proč právě sem: Ostrov Bohol vás uchvátí především Čokoládovými horami (Chocolate Hills). Tvoří je velmi pozoruhodné přírodní útvary. Více než 1 200 souměrných čtyřicetimetrovových kopců jsou rozmístěny po celém středu ostrova. Koncem období sucha se zbarvují dohněda a dávají tak kopcům čokoládovou barvu. Bohol je proslulý svými krásnými bílými plážemi, výbornými podmínkami pro potápění a šnorchlováni, vodopády, tropickými pralesy, terasami s rýžovými poli a také výskytem jedním z nejmenších primátů na světě – nártounem filipínským.


Jak se sem dostat: Letadlem z Manily se na Bohol (letiště Tagbilaran) létá každý den. Další možností je doprava lodí z Cebu nebo z Negros, Mindanaa a Siqijioru. Plavba lodí z Cebu na Bohol trvá dvě hodiny. Z Čech můžete na poznávací zájezd nejen na Bohol, ale i další filipínské ostrovy vyyrazit například s zajezdy.cz.


Za kulturou na Saadiyat


Kde ho najdete:
Saadiyat je součástí jednoho ze Spojených arabských emirátů - Abu Dhabi. Leží v severovýchodní části Perského zálivu na Arabském poloostrově. Má rozlohu 27 kilometrů a od břehů Abu Dhabi je vzdálen 500 metrů.
 

Saadiyat
(Foto: oficiální zdroj)

 

Proč právě sem: Saadiyat je opakem předchozích zmíněných ostrovů. Je totiž uměle vybudovaný a během jeho návštěvy se octnete v naprosto odlišném světě. Panenskou přírodu zde rozhodně nečekejte, i tak ale nabízí ojedinělý turistický zážitek. Výstavba ostrova byla dokončena v roce 2006 a kromě zázemí luxusních hotelů s úchvatnými plážemi nabízí i pestrou škálu kulturního vyžití. Kultura je totiž jedním z hlavních pilířů, na kterých byl ostrov vystavěn. Atmosféru klidnějších hotelů a pláží tak doplňují moderní muzea a bohaté kulturní akce. Svou pobočku zde bude mít pařížský Louvre nebo Muzeum oceánu, z poloviny umístěné pod hladinou moře.


Jak se sem dostat: Do Saadiyat se dostanete přes most za pouhých 5 minut jízdy od centra Abu Dhabi, za 20 minut od mezinárodního letiště v Abú Dhabí a za hodinu jízdy z Dubaje.


Za slony na Koh Chang


Kde ho najdete:
Koh Chang (nebo Ko Chang) je po Phuketu druhý největší ostrov Thajska. Leží ve východní části Thajského zálivu nedaleko hranic s Kambodžou, přibližně 320 kilometrů od Bangkoku. Je hlavním ostrovem souostroví 52 ostrůvků provincie Trat.

 

Thajsko
(Foto: oficiální zdroj)


Proč právě sem:
O tomto ostrově se říká, že je v případě návštěvy Thajska tou nejlepší volbou. Pokud chcete nedotčenou přírodu, najdete ji tady. A chcete-li pláž, kde budete úplně sami, najdete ji také tady. Ko Chang je bezesporu stále ještě posledním thajským rájem s tradičním koloritem, který ještě neschvátila vlna turismu. První silnici tu totiž postavili až v roce 2001. Ostrov je zároveň národním parkem, trek do místního deštného pralesa (třeba i na slonech) s vodopády je tak opravdovým zážitkem. Potápění za vraky lodí nebo tradiční thajská masáž jsou pak jen další doplňující třešničkou.


Jak se sem dostat: Z pevninského města Laem Ngop se na ostrov dostanete za 20 minut trajektem. Do provincie Trat můžete dorazit z Bangkoku po rychlostní silnici nebo letadlem na místní letiště Trat Airport.


Za Freddiem na Zanzibar


Kde ho najdete:
Zanzibar se nachází v rovníkové oblasti nedaleko břehů afrického kontinentu. Sestává ze dvou ostrovů - severní Pemby a jižního Zanzibaru. Společně s pevninskou částí tvoří jednotný stát Tanzánine.

 

Tanzanie
(Foto: oficiální zdroj)


Proč právě sem:
Z ostrovů, které musíte během života spatřit, je tento asi nejznámější. Východní pobřeží ostrova lemuje korálový útes, který vytváří mělké laguny s bílými písečnými plážemi a palmovými háji. Nabízí tak perfektní možnosti pro potápění a vodní sporty. Raritou je historické centrum hlavního města Stone Town, kde se narodil zpěvák Freddie Mercury. Jeho rodný dům však budete hledat nekonečně dlouho, protože každý místní vám navykládá něco jiného.


Jak se sem dostat: Na ostrov se dostanete letecky. Mezinárodní letiště se rozkládá jižně od metropole Zanzibar City. Dostanete se sem z Prahy s jedním přestupem například s leteckou společností Turkish Airlines nebo Emirates, v nabídce cestovek má Zanzibar například CK Fischer.


Pro bobříka odvahy na ostrov Pentecost


Kde ho najdete:
V Oceánii leží tisíce ostrovů a ostrůvků, které žijí svůj vlastní klidný život mimo zájmu veřejnosti. O to krásnější a autentičtější jsou pak zážitky, které zde absolvujete.

 

Filipíny
(Foto: oficiální zdroj)


Proč právě sem: Od půlky dubna do konce května vás zláká absolutní specialita, obřad Naghol. Proti tomu je bungee jumping čajíček pro malé holky. Mladí muži si přivážou k nohám liány a skočí z 30 metrů vysokého bambusového lešení tak, aby se vlasy dotkly země. Tento rituál, který má zajistit dobrou úrodu a oplodnit zemi, byl mimochodem inspirací pro vznik bungee jumpingu. Je to neuvěřitelný zážitek! Uvidíte ho právě na ostrově Pentecost, který patří k souostroví Vanuatu.


Jak se sem dostat:
Mezi ostrůvky souostroví Vanuatu se nejpohodlněji přepravíte na člunu. Na souostroví vás přepraví letadlo: přistát můžete na letišti v Port Vila na ostrově Efate nebo letišti Longana na ostrově Ambae.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře