Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud se děsíte přeplněných obchoďáků, nekonečných front u pokladen a tahání těžkých balíků z prodejen domů, vyřešte nákup vánočních dárků přes internet.

9 rad, jak bez problémů nakoupit dárky online

nakupování online
zdroj: Profimedia nakupování online
aktualizováno 14.11.2017, 00:39 | 14.11.2017, 00:39 | doma.cz

Pokud se děsíte přeplněných obchoďáků, nekonečných front u pokladen a tahání těžkých balíků z prodejen domů, vyřešte nákup vánočních dárků přes internet.

Poradíme vám, jak se vyhnout komplikacím a možným nástrahám, které na vás v online světě číhají. Tady je 9 nejdůležitějších rad!

 

1. Nevybírejte jen podle ceny, e-shop si prověřte

 

Na internetu můžete jednou za čas narazit i na podvodný e-shop, který se sice tváří věrohodně a nabízí nejlepší ceny, ale po obdržení peněz zmizí a zboží nedoručí. Dejte proto na doporučení svých známých nebo si o daném online obchodu najděte reference ostatních nakupujících. Zajímat by vás mělo, jak obchodník dodržuje slíbené dodací lhůty, jak vyřizuje vrácení zboží v zákonné lhůtě či reklamace a zda dodává ke zboží záruční listy a návody k použití.


2. Platit předem, nebo po dodání zboží?


Platit obvykle můžete před dodáním, nebo po dodání zboží, tedy dobírkou. Platba před dodáním přináší větší rizika, a proto je rozumné ji využít pouze u důvěryhodných obchodů. Pokud se rozhodnete nakoupené dárky zaplatit platební kartou, odborníci doporučují nakupovat jen u takových e-shopů, které využívají zabezpečenou službu 3D Secure. „Díky tomu totiž každou vaši internetovou platbu před jejím provedením musíte potvrdit ještě SMS klíčem, který vám přijde na mobil,“ radí Petr Vosála, odborník na digitální bezpečnost z ČSOB. Přestože se jedná o jedno ze základních pravidel bezpečného nakupování v online světě, podle zjištění banky ho pravidelně dodržuje jen pětina z nás.

 

Desatero bezpečného nakupování na internetu


1. Vybírejte jen důvěryhodné e-shopy/obchodníky. Dejte proto na doporučení svých známých nebo si o daném online obchodu najděte reference ostatních nakupujících
2. Upřednostňujte e-shopy podporující platby s využitím zabezpečení 3D Secure
3. Ověřte si, zda daný e-shop doručí zboží včas a jakým způsobem
4. Zjistěte si v recenzích, jak u daného obchodníka probíhá reklamace
5. Na kartě povolte možnost platby přes internet vždy jen na dobu nezbytně nutnou pro provedení nákupu
6. Platíte-li za nákup bankovním převodem, dbejte opatrnosti, zda se skutečně přihlašujete do internetového bankovnictví vaší banky a nejedná se o falešnou stránku
7. Nastavte si takové limity plateb, jaké skutečně využijete
8. Nastavte si zasílání informačních SMS o transakcích platební kartou
9. Využijte pojištění proti ztrátě a krádeži platební karty
10. Při ztrátě, odcizení nebo podezření na zneužití karty kontaktujte banku a kartu ihned zablokujte

 


3. Kontrolujte, kam zadáváte své údaje


Pokud se rozhodnete vybrané dárky zaplatit bankovním převodem, věnujte pozornost přihlášení do vašeho internetového bankovnictví. Snadno se totiž může stát, že kliknete na falešnou stránku, která si na online bankovnictví vaší banky jen hraje, ale ve skutečnosti vás chce připravit o peníze. „Podvodné stránky se od těch opravdových mohou lišit jen adresou v adresním řádku, obsah jinak může vypadat naprosto stejně. K adrese banky může být například připojeno pouze několik dalších písmen. Následně budete přesměrováni na podvodné stránky, a pokud na nich zadáte vaše přihlašovací údaje, zloději mohou získat přístup k vašemu účtu,“ varuje Petr Vosála. Rada je jednoduchá: Nikdy nevstupujte do internetového bankovnictví přes internetové vyhledávače (Google, Seznam, apod.). Nejbezpečnější je do online bankovnictví vstupovat přímo přes webovou stránku vaší banky.

 


4. Dárky objednejte včas


Internetové obchody rostou jako houby po dešti a přepravní firmy tak tradičně od listopadu mají co dělat, aby všechny zásilky stíhaly včas rozvést. Při nakupování vašich dárků na to proto myslete a raději je objednejte s dostatečným předstihem, raději už během listopadu nebo v první polovině prosince. „Lidem, kteří chtějí mít jistotu, že své zboží dostanou včas, doporučuji objednat dárky nejpozději 18. prosince, to je opravdu krajní termín. V případě objednávek ze zahraničních doporučuji mít i u prověřených obchodů rezervu na doručení aspoň deset pracovních dní,“ říká Miroslav Michalko z internetové přepravní služby Zaslat.cz.


5. Nebojte se nakoupit na zahraničním eshopu


Zajímavou možností, jak při online nákupech ušetřit, je nakupování na zahraničních eshopech. Dlouhodobě oblíbené jsou e-shopy z USA a poslední dobou získávají stále větší popularitu i čínské internetové obchody. Dobrou zprávou je, že při nákupech do 22 EUR neplatíte clo ani DPH. Při nákupech nad 150 EUR naopak obojí zaplatíte, ale cena zejména při nákupech v Číně bývá tak výhodná, že se i taková transakce vyplatí. Pokud takto budete nakupovat vánoční dárky, dejte si časovou rezervu na dopravu, která se může protáhnout klidně i na měsíc, máte tedy nejvyšší čas.


Vánoční dárky
(Foto: oficiální zdroj)

 

6. Odstoupit od kupní smlouvy můžete do 14 dní


Nákupem na internetu máte podle občanského zákoníku právo odstoupit od smlouvy do dvou týdnů bez udání důvodu a tedy nechat si vrátit peníze zpět. Lhůta běží od chvíle, kdy od doručovací služby převezmete balíček, nebo od vyzvednutí zboží na poště či přímo na prodejně. Čtrnáct dní je pouze lhůta, do které musíte prodejcům oznámit odstoupení od smlouvy, například emailem nebo telefonicky. Fyzicky je možné zboží vrátit i v následujících dvou týdnech od oznámení.


7. Vrátit lze i rozbalené zboží. Použité ne


Zboží není potřeba vracet v neporušeném obalu, jak si někteří prodejci neoprávněně kladou za podmínku. Právo odstoupit od smlouvy existuje od toho, aby měl zákazník možnost zboží vyzkoušet a důkladně prohlédnout tak, jako by ho kupoval na prodejně. Pozor, zboží ale nesmíte používat, protože pokud na něm budou viditelné známky užívání, právo na vrácení peněz zaniká. Výjimkou jsou audio a videonahrávky a také počítačový software. Tento druh zboží musí zůstat originálně zabalený v ochranné fólii. Existuje ale i zboží, u kterého možnost odstoupení od smlouvy neplatí. Patří sem zájezdy, jízdenky, letenky či hotelové rezervace, potraviny, zboží uzavřené v hygienickém obalu nebo věci vyrobené na objednávku, například obleky šité na míru.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tipy na dárky PRO NĚJ: Inspirujte se!
Hledáte vánoční dárky, které skutečně potěší? Máme tipy pro manžela, děti i nejlepší kamarádku
INSPIRUJTE SE! Levné dárky s nápadem, které udělají radost


8. Jak při vrácení dárků postupovat


Prodejce má mít na svých stránkách vzorové odstoupení od kupní smlouvy. Použít ale můžete i jakýkoliv jiný jednoduchý formulář, například si ho můžete stáhnout ze stránek www.vratitzbozi.cz. Tento formulář si vytiskněte a přidejte jej do balíku k vracenému zboží. Dbejte na to, aby byl obsah balíku dostatečně chráněn. „Samotné náklady na vrácení zboží do obchodu hradí kupující. Je dobré proto využít srovnávač přepravních služeb, který vám nabídne nižší cenu a navíc pojištění balíku,“ radí Michalko. Fakturu, tedy doklad o nákupu, byste měli do balíku se zbožím a formulářem rovněž přiložit. Pokud jste ji ztratili, podle zákona postačí i výpis z bankovního účtu s vyznačenou transakcí. Prodejce je povinen zaslat vám peníze zpět do čtrnácti dnů od převzetí zboží.


9. Na smysluplné dárky si půjčte, ale vybírejte

 

„Ne každý nákup či dárek je vhodné financovat půjčkou, ale pokud se jedná o věci, které jsou užitečné, dlouho vydrží, a navíc udělají radost, proč ne. Pak lze dárek považovat za vhodnou investici,“ říká Gabriela Brůhová ze Sberbank. Pokud se jedná o bezpečnou jízdu v autě díky novým pneumatikám nebo o kvalitní lyžařské či snowboardové vybavení, pak není o smysluplnosti pochyb. „Krátkodobý nedostatek financí lze navíc řešit pomocí kreditní karty, která nabízí až 45 dní bezúročného období,“ uzavírá Brůhová.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře