Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Konečně přišel sníh, mnoho Čechů se však za vánicí vydalo už dávno na hory do zahraničí. Zatímco na vánočních trzích jsme si dávali svařák nebo třeba borůvkový punč, lyžaři si často dopřávají i jiné vychytávky. Jaké to jsou a opravdu nás horské al...

Alkohol na horách: Co se kde pije a proč je lepší se mu vyhnout?

Na horách
zdroj: Thinkstockphotos Na horách
aktualizováno 04.01.2019, 16:13 | 04.01.2019, 16:13 | amb

Konečně přišel sníh, mnoho Čechů se však za vánicí vydalo už dávno na hory do zahraničí. Zatímco na vánočních trzích jsme si dávali svařák nebo třeba borůvkový punč, lyžaři si často dopřávají i jiné vychytávky. Jaké to jsou a opravdu nás horské alkoholické nápoje zahřejí?

Přestože po svátcích se lidé často dušují, že už nikdy nebudou pít, oblíbené bombardino už na svah v lyžařské sezóně prostě patří. Někteří lyžaři si s sebou berou pro zahřátí placatku, další si aperol nebo jiné, neobvyklejší drinky vychutnají raději při pohledu na horské panorama. Kromě těchto drinků je však možné zajít i na daleko speciálnější „zahříváky“.


Jiný kraj, jiný drink


RAKOUSKO


Nejblíže jezdíme za zahraniční lyžovačkou do Rakouska. Zastavit se můžeme v restauracích přímo u svahu třeba na Jägertee. Vůbec však nejde o horký Jägermeister, jak by se některým mohlo zdát. Vyrobit ho lze totiž pouze ze speciálního rumu Stroh a černého čaje. Blízko italským hranicím se zde pije také zvláštní nápoj z mladých, ještě měkkých šišek v pálence, zvaný Zirbenschnaps.

 

FRANCIE


Génépi si zase rádi dají ve Francii. Tento drink rozhodně není vhodný pro ty, kteří nemají příliš v lásce pelyněk, protože jde vlastně o hořký výluh z něj.

 

 

BULHARSKO


Lyžovat se ale jezdí i do Bulharska, kde se pije populární pálenka rakije. Její zimní alternativou je rakije ohřátá, oslazená a okořeněná.

 

SKANDINÁVIE


Kdybychom se naopak vydali víc na sever do skandinávských zemí, mohli bychom si dát i víc alkoholickou verzi svařáku smíchaného s vodkou, Glög. Také se zde často podávají slané vodkové lékořicové nápoje, chuťově podobné tradičním finským bonbonům Salmiakki.

 

KANADA


Jedním z nejsilnějších nápojů je Yukon Jack, který si dopřávají lyžaři v Kanadě. Jde o kanadskou whisky s medem, která dosahuje až sto procent alkoholu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vadí kočkám a psům mráz? Poradíme
Oči v mrazech trpí: 3 pomocníci vás zachrání!
Pokožku v zimě ohrožuje mráz i vytopené místnosti


Jaká je tolerance alkoholu na sjezdovce?


Nutno ovšem podotknout, že alkohol není na sjezdovce vůbec vítán, stejně jako na silnici. Podnapilému lyžaři hrozí pokuta a ze sjezdovky může být dokonce vykázán. A pokud by s alkoholem v krvi dokonce způsobil někomu újmu, pojišťovna by vzniklé škody rozhodně neuhradila.

 

Alkohol v zimě pomůže nebo uškodí?

 

Jak už bylo zmíněno, alkohol může být ve velké nadmořské výšce a zimě velmi nebezpečným společníkem jak pro požitkáře, tak i pro ostatní jezdce na svahu. Obecně totiž zhoršuje rovnováhu, soustředěnost a rychlost reagování, a naopak zvyšuje rizikové chování.

 

Navíc se ukázalo, že zahřívací schopnosti „schnappsů“ a podobných jsou vlastně mýtem a jde pouze o zdání. Po požití alkoholu totiž teplota těla ve skutečnosti klesá, protože po panáku přestane organismus potřebné teplo vytvářet sám. Kvůli rozšíření cév se sice na chvíli cítíme tepleji, ale snáz prochladneme a brzy nám bude ještě větší zima.

 

Pravdou není ani to, že ve vyšší nadmořské výšce vstřebáváme alkohol rychleji, kvůli nedostatku kyslíku je to přesně naopak. Navíc zde hrozí větší riziko dehydratace, stejně jako podchlazení. Lepším receptem proti zimě je proto horká polévka nebo čokoláda, samozřejmě bez whisky nebo brandy. Zahřívací účinek jde ale zvýšit přidáním skořice či chilli koření. 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře