Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Bulharsko je v letní dovolenkové sezóně u českých turistů stále populárnější. Mezi pět nejoblíbenějších destinací se dostalo zejména díky dobré dostupnosti, příznivým cenám a také pro svoji rozmanitost.

Bulharsko láká: Zlaté písky, památky UNESCO i poklidná městečka

Dovolená u moře
zdroj: Thinkstockphotos Dovolená u moře
aktualizováno 27.05.2018, 00:00 | 27.05.2018, 00:00 | doma.cz

Bulharsko je v letní dovolenkové sezóně u českých turistů stále populárnější. Mezi pět nejoblíbenějších destinací se dostalo zejména díky dobré dostupnosti, příznivým cenám a také pro svoji rozmanitost.

V Bulharsku si přijde na své ten, kdo hledá čisté písčité pláže, milovník památek i ten, koho láká adrenalin a noční život.

 

Bulharsko bylo dlouhá léta synonymem levné dovolené a zároveň jedním z mála míst, kam Češi za socialismu mohli zavítat. Právě zařazení země do východního bloku ale znamenalo pro Bulharsko výrazné pozastavení ekonomického vývoje. V posledních letech se však Bulharsko dostává zpět mezi populární destinace a intenzivně investuje do cestovního ruchu. Svědčí o tom i každoroční nárůst českých turistů, kteří pro svoji dovolenou zvolí právě jedno z letovisek u Černého moře.

 

„Do Bulharska jezdí lidé, kteří hledají levnou dovolenou ale i ti, kteří vyžadují all inclusive služby, bulharská letoviska totiž nabízí i čtyř a pětihvězdičkové hotely s vysokou úrovní služeb,“ vysvětlil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nenechte se napálit při výběru last minute dovolené
Kdy se vyplatí dovolenou reklamovat a kdy nemáte šanci?
Jak zvládnout návrat z dovolené


Dobrou dostupnost i kvalitní služby ocení zejména rodiny s dětmi


Hlavní výhodou Bulharska je především jeho dobrá dostupnost. Let z Prahy sem netrvá ani dvě hodiny a k cestování stačí platný občanský průkaz. Letiště v Burgasu, kam většina charterových letů přistává, je navíc od největších dovolenkových letovisek vzdálené jen asi 30 kilometrů.

 

Díky dostupnosti, písčitým plážím, množství atrakcí a dobrému zázemí je tak dovolená v Bulharsku ideální pro rodiny s dětmi. Ty zde najdou zábavu i perfektní servis. "Ideálními letovisky jsou Albena, Obzor, Zlaté písky nebo Slunečné pobřeží. Děti mohou kromě různorodých radovánek u moře navštívit delfinárium ve Varně nebo se vydat na výlet do římského amfiteátru, který je i v Bulharsku k vidění. Hotely nabízí animační programy s českými animátory. Pro vyznavače aktivní dovolené je připraveno mnoho vodních sportů. A ti, kteří touží po pořádném odpočinku, mohou vyzkoušet moderní hotelová spa centra," láká Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer.

 

Bulharsko
(Foto: oficiální zdroj)

 

V Bulharsku si na své přijdou i milovníci jídla. Místní kuchyně je založena zejména na čerstvé zelenině, rybách a mase, pochutnat si tak můžete na šopském salátu, musace, hustých polévkách nebo na pouliční rybí specialitě, smažených grundlích. Rozhodně nezapomeňte ochutnat nejen musaku, ale i kebab nebo bjurek – jídla, která přinesli do Bulharska Řekové a Turci. Jídlo je v Bulharsku navíc podstatně levnější než u nás. Sympatické je, že řada restaurací v turistických destinacích má menu i v českém jazyce.

 

Náš tip: Celkově v pěti z jedenácti zemí, kam Češi nejčastěji cestují, nakoupíme podle analýzy UniCredit Bank za českou tisícovku více než doma. Konkrétně právě v Bulharsku, dále v Turecku, Maďarsko, Chorvatsku a Slovensku. Nejvíce zboží či služeb nakoupíme v Bulharsku. Česká tisícikoruna tam má hodnotu 1 466 korun.

 


Kam letos míří Češi na dovolenou?
Nejvyhledávanější destinací v rámci First Minute dovolených zůstává dle údajů cestovní agentury Inviat tradičně Řecko, následováno je právě Bulharskem a Chorvatskem. Do jedné z těchto tří nejpopulárnějších zemí vyrazí téměř polovina turistů. Skokanem sezóny se stal Egypt, který pro svou dovolenou zvolilo prozatím 11 % turistů. Pětici nejpopulárnějších dovolenkových cílů poté uzavírá Turecko, jež se podobně jako Tunisko těší stále větší oblibě. Za letní dovolenou koupenou s předstihem zaplatili tuzemští turisté průměrně 13 609 korun na osobu.

 

Sluneční pobřeží a Zlaté písky nabízí kvalitní koupání i noční život

 

Pokud hledáte místo se skutečně čistou a dostatečně velkou pláží, je pro vás Sluneční pobřeží ideální volbou. Toto největší bulharské letovisko nabízí písečné duny i několikakilometrovou pláž. Jemný a netradičně zbarvený písek najdete také v nedalekém letovisku Zlaté písky, které leží severně od města Varna. Pokud vás omrzí polehávání u moře, v obou letoviscích navíc najdete množství restaurací, obchodů a nejrůznější adrenalinové atrakce. Vyrazit ale můžete i na procházku do přilehlé přírodní rezervace. Prohlédnout si zde můžete listnaté Hanučské lesy, geologické zajímavosti i Fontánu sedmipočetníků. Velkým lákadlem je i nedaleký, do skály vytesaný horský klášter Aladža, jenž pochází již z 5. století. Je proslulý svými středověkými ikonami a vzácnými freskami.

 

Varna
(Foto: oficiální zdroj)


Burgas, oáza klidu a odpočinku


Burgas je pro většinu turistů jen transferním místem, kde přistanou a hned odsud mizí do populárních plážových letovisek, je to ale velká škoda. I samotné město má co nabídnout. Burgas je lemován jezery a pobřežím Černého moře, jehož teplota dosahuje během letních měsíců až 28 stupňů Celsia. Mezi přírodní krásy patří říčka Ropotamo s přírodní rezervací Strandža. Centrum Burgasu je pak plné živých bulvárů s nejrůznějšími obchůdky a nápaditými fontánami. Teplé večery si užijete ve stylových kavárnách a restauracích, nebo můžete vyrazit za nočním životem do víru moderních barů a diskoték. Druhé největší město černomořského pobřeží je skutečným výletem do historie Bulharska. Burgas býval starověkým přístavem Římanů a mohutnou pevností Turků. Dnes se pyšní monumentální katedrálou Cyrila a Metoděje, jejíž siluetu uvidíte už z několika kilometrů při příjezdu do metropole. Proslulé je i tamní archeologické muzeum. Že chcete holdovat hlavně odpočinku? Mohla by vás zajímat známá oáza klidu na kraji Burgasu tzv. Mořské zahrady, které na konci 19. století založil český botanik Antonín Novák. Jde v podstatě o upravený přírodní park protkaný cestičkami, se ZOO, delfináriem, akváriem či letním divadlem, kde se pravidelně konají divadelní festivaly a jiné kulturní akce.

 

NECHTE SE INSPIROVAT:

Prožijte Londýn královsky: Poznejte místo svatby prince Harryho i další místa opředená královskou atmosférou
Do hor, na kola, za letním lyžováním i vodními sporty: Zajeďte prozkoumat rakouské Zell am See
Tip na poetickou dovolenou: Snové Skotsko

 

Varna, pohádkový pobyt uprostřed bulharské historie


Hlavní a největší přístavní město Varnského zálivu Varna vás vtáhne do kosmopolitního života různých uliček přímo vybízejících na procházku se zmrzlinou nebo na posezení v restauraci. Aktivní turisté zde najdou pestré sportovní vyžití, nebo mohou obdivovat historické památky sahající až do starověku. Ve Varně můžete navštívit archeologické muzeum nebo arménský kostel s kašnou, kde vyvěrá horký minerální pramen. Slavná je také katedrála Nanebevzetí Matky Boží nebo nedaleký palác Evksinograd. Děti nadchnete výletem do místní ZOO, delfinária, námořního muzea nebo do akvária Černého moře.

 

Varna
(Foto: oficiální zdroj)

 

Nesebar nadchne milovníky památek


Dovolená ve městě Nesebar potěší zejména toho, kdo rád poznává cizí kultury a historické památky. Na dohled od nového a moderního města s hotely a potřebným zázemím se totiž nachází staré město s hradbami a architektonickými skvosty z dob antiky. Zajímavé jsou především dřevěné domy v úzkých uličkách, ale i rozličné kostely. Ve městě najdete kamenný kostel Krista Pantokrata, byzantské kostely s nástěnnými malbami i Baziliku z 5. století. Atmosféru ve městě pak doplňují pouliční umělci a útulné kavárny.


V Primorsku se vám po domově stýskat nebude


Primorsko není největší ani nejmodernější bulharské letovisko, svou domácí atmosférou ale každoročně láká tisíce českých turistů. „Primorsko je poměrně nové turistické letovisko, rozvíjet se začalo teprve před 30 lety, dnes už ale nabízí plnohodnotné služby a je mezi českými turisty velmi oblíbené. Většinou se zde proto domluvíte česky v obchodech i restauracích. Primorsko je tak ideální pro turisty, kteří se obávají komunikace v cizím jazyce,“ uvedl Michal Tůma z cestovní agentury Invia. Přestože se ale Primorsko stále rozvijí, okolní příroda zůstala nepoznamenaná. Navštívit tak můžete chráněnou přírodní rezervaci Perla, která zaujme písečnými dunami, v nedaleké říční přírodní rezervaci Ropotamo zase můžete obdivovat vodní ptactvo a rostliny.

 

Do Bulharska nejen v létě

„Bulharsko není jen ideální cílovou destinací v období léta. Byla by škoda si tuto oblíbenou balkánskou destinaci zafixovat v paměti jen jako přímořské letovisko. Tamní zimní podmínky jsou totiž šité na míru lyžařským nadšencům,“ doporučuje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz. Pod pohořím Pirin leží lyžařský resort Bansko, kde nejvyšší hřeben má až 3 000 metrů. Jedinečnost tohoto místa dokazuje umístění na seznam chráněných oblastí UNESCO. Téměř tříkilometrový vrcholek naleznete i v areálu Todorin, který je vybaven moderními lanovkami.

 

Sveti vlas poskytne více soukromí


Pokud toužíte spíše po klidnější dovolené a komornější atmosféře, vydejte se do malého a stylového městečka Sveti vlas. Můžete se kochat pohledem na vzdouvající se Balkánské pohoří, vyrazit na procházku do lesů nebo do blízkého Elenite, kde najdete starou pevnost. Sveti vlast ale nabízí i kvalitní koupání, pláže tu navíc nejsou přeplněné turisty. Vyrazit sem tak mohou i rodiny s malými dětmi.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře