Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zhruba šest hodin jízdy autem od Prahy vás dělí od úchvatné krajiny hor a jezer.

Do hor, na kola, za letním lyžováním i vodními sporty: Zajeďte prozkoumat rakouské Zell am See

Zell am See - 3
zdroj: oficiální zdroj Zell am See - 3
aktualizováno 07.04.2018, 00:37 | 07.04.2018, 00:37 | doma.cz

Zhruba šest hodin jízdy autem od Prahy vás dělí od úchvatné krajiny hor a jezer.

Vypravte se na svou první třítisícovku, nebo podlehněte kouzlu bylinkaření. Dejte si do těla na kole pod dohledem ledovců, hor a jezer. A nejen to. Podlehněte tajemně znějícímu sportu stand-up paddling, či se i s dětmi vydejte na výlet a průvodce vyměňte za lamy… A co byste řekli na pořádnou lyžovačku ještě na začátku června? V rakouském Zell am See není nic nemožné…

 

1. Moje první třítisícovka a výprava za bylinkami


Výborně značené horské stezky vedou přes vrcholy nad střediskem Zell am See přes romantické pastviny až k třítisícovým vrcholům kouzelného národního parku Hohe Tauern. Ti pohodlnější se mohou nechat vyvézt lanovkou k vrcholkům hor, komu se ale nezdají ani horské cesty dost strmé, může vyrazit na svou první třítisícovku s horským vůdcem! Stejně velký zážitek ovšem budete mít také na bylinkových stezkách Bergkräuter-Roas na Schmittenhöhe, kde vás expertka na byliny Barbara Haider seznámí se všemi bylinami a zajímavými rostlinami, které rostou na tamních svazích. Výprava začíná u horní stanice lanovky na Schmittenhöhe a pokračuje až k vrcholu Sonnkogel. Z nasbíraných bylinek si pak ještě na chatě Sonnkogel připravíte nejrůznější tinktury a masti a pochutnáte si na bylinkových dobrotách.

 

Zell am See - 4
(Foto: oficiální zdroj)

 

2. Romantika i pořádný adrenalin na dvou kolech


Kolem Zell am See se nachází velké množství cyklistických stezek, jejichž celková délka v tomto regionu činí 240 kilometrů. Jednou z nejoblíbenějších v celé Evropě je pak Taurská cyklistická stezka, mountain bikeři zase zbožňují trať z vrcholu Maiskogel nad Zell am See. Na cyklistické stezce světoznámého Ironmana 70.3. najdou motivovaní jezdci-závodníci prvotřídní tréninkový terén, zatímco bikeři ocení tři vysokohorské freeridové traily na Kitzsteinhornu a adrenalin si doplní v bikerparku v Kaprunu. Rekreační cyklisté mohou naopak zcela v poklidu zvolit elektrokolo.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Prožijte Londýn královsky: Poznejte místo svatby prince Harryho i další místa opředená královskou atmosférou
Tip na poetickou dovolenou: Snové Skotsko
GASTROPRŮVODCE PRAHOU: Místa, odkud uvidíte matičku měst jako na dlani

 

3. Prodlužte si zimu v ledovém království


Návštěvu Ice & snow na ledovci Kitzsteinhorn rozhodně spojte se sáňkováním. V nadmořské výšce 3 000 metrů lze obdivovat a vychutnávat třpytivou bělobu sněhu takřka po celý rok. Velmi oblíbená je rovněž Ice Arena s klouzačkami a ledovým barem. Odpočinout si pak můžete na lehátkách na unikátní sněhové pláži. Po celý rok je v provozu také sáňkařská dráha Maisflitzer u hory Maiskogel. Radovánky na lyžích až do června vás čekají na ledovci pod Kitzsteinhornem. V nadmořské výšce 3 000 metrů můžete obdivovat a vychutnávat si třpytivou bělobu sněhu takřka po celý rok a lyžovat se dá až do 3. června, teprve pak se zastaví vleky.


Náš tip: O prodlouženém víkendu 28. 4.–1. 5. 2018 si můžete zdarma otestovat špičkové lyže renomovaných světových značek. A protože se jedná o oslavu jara, nebude chybět ani živá hudba a spousta zábavy!

 

Zell am See - 2
(Foto: oficiální zdroj)

 

4. Golf pod ledovcem


Pěstěné greeny na golfovém hřišti v Zell am See skrývají dvě krásná osmnáctijamková hřiště. Golfclub Zell am See-Kaprun je jeden z největších golfových areálů v rakouských Alpách a slibuje golfové požitky s nejkrásnějším výhledem na ledovec a okolní svět hor.

 

5. Horolezci, horolezkyně, horolezčata...


Necelých 500 metrů pod vrcholem Kitzsteinhornu, nedaleko Alpincentra, se nachází skvělý lezecký park a milovníkům tohoto sportu je tu k dispozici na sto lezeckých tratí. Velkou výzvou je i nejvyšší ferrata na světě Mobo 107 na stěně přehradní hráze!

 

Může se hodit:

* Letní karta Zell am See-Kaprun vám zajistí nejen hromadu zážitků, ale také spoustu slev. Umožňuje návštěvu 40 atrakcí a muzeí po celém Salcbursku, zahrnuje slevy na návštěvy koupališť, pláží, vstupy na lanovky, k vodopádům, na vysokohorskou cestu na Grossglockner a také spojení na četných autobusových linkách. Karta je platná od 15. 5. do 15. 10. 2018, zeptejte se na ni při ubytování v místních hotelech a penzionech.
 

* Více aktuálních informací o Zell am See a Kaprunu najdete na www.zellamsee-kaprun.com nebo na kamkam.eu.

 

* Pohodlně se do Zell am See dostanete autem, cesta trvá asi šest hodin. Jet můžete třeba přes Berlin nebo přes Salzburg, který je rověž na jaře a v létě jako stvořen pro procházky okouzlujícím městem uprostřed hor. Doporučujeme udělat si zde alespoň krátkou zastávku, třeba i na jídlo. Oběd zkuste zakončit místní specialitou, salzburskými nočky, zachutnají vám i světoznámé mozartovy koule.

 

6. Mystická soutěska Sigmung-Thun Klamm


U tyrkysového jezírka Klammsee stojí za návštěvu soutěska Sigmund-Thun Klamm. Klammlichter: každý pátek v červenci a v srpnu se můžete vydat na kouzelnou procházku kolem magicky nasvětlených skal a jezera. Je to rozhodně zážitek pro malé i velké!

 

7. Koupání v Zellském jezeře na tisíc způsobů


Ať už dáváte přednost vytrvalostnímu plavání nebo tomu požitkářskému, vodním lyžím, jachtění, surfingu, potápění, vodním šlapadlům, kajakům nebo třebas stand-up-paddlingu – Zellské jezero je zárukou dobré kvality vody i nikdy nekončící zábavy.


Náš tip: Od 15. 5. do 15. 10. tady zažijete každý večer nádhernou světelnou show nazvanou „Zellské jezerní kouzlo“. Dvacetiminutový ohňostroj doprovázený hudbou a laserovými efekty začíná od května do srpna ve 22 hodin, v září a říjnu pak už ve 21 hodin.

 

Zell am See - 1
(Foto: oficiální zdroj)

 

8. S dětmi do zábavné dračí sluje a na lamy


V létě se Zell am See-Kaprun promění v gigantické hřiště pod širým nebem. Rodiny mohou podnikat nádherné výlety kolem jezera nebo na svazích všudypřítomných hor. Na děti čeká na Schmittenhöhe prázdninový drak Schmidolín, který je zve do svého klubu, kde pořádá řadu dobrodružných akcí – výlety do Zell am See, objevné cesty kolem Schmittenhöhe a mnohé další. Rodinný program „Cool Kids Fun“ zve děti do přírody plné zážitků: lama trekking, pirátské hledání pokladu na jezeře, slacklining nebo stand-up-paddling, střílení z luku nebo zážitkový den na selském dvoře. Vyvrcholením je vždy rodinná horská túra „Schmidolins Feuertaufe“, kterou doprovází celá řada zkoušek odvahy, hádanek na svazích Schmittenhöhe. A připraveni jsou tady i na ty, kdo propadli vášni geocachingu. Vybaveni navigačním přístrojem GPS vyrazíte hledat poklad. Rychlé zbohatnutí sice nehrozí, zato se všichni pobaví.

 

Zell am See - 6
(Foto: oficiální zdroj)

 

9. Na jógu nebo na paragliding


Ti poklidnější mohou vyrazit na ranní lekci jógy na louce na Schmittenhöhe, vyznavači adrenalinu zase na tandemový paragliding nebo skok s padákem. V Zell am See si to své najde zkrátka každý.

 

KAM DÁL V RAKOUSKU:

Víkend ve Vídni: Víc než Sacher dort a vídeňská káva
Co si nesmíte nechat ujít v SALZBURGU aneb Jednodenní výlet do severního srdce Rakouska
Tip na výlet: Vídeň nechte na advent, v létě si užijte Salcburk

 

10. Za dobrotami na salaše i do michelinských restaurací


Zell am See-Kaprun je gastronomický ráj s michelinskými restauracemi, originálními salašemi a mnoha neobvyklými místy, které spojuje očekávání gastronomických zážitků. Snídaně na ledovci si můžete dopřát denně do 11 hodin. Každý čtvrtek v červenci a srpnu můžete ochutnat pochoutky lokální gastronomie na trzích v centru Zell am See. A co byste řekli na lahodné menu podávané v nadmořské výšce 3029 metrů na mořem – v nejvýše položené restauraci v Salcbursku?

 

Zell am See - 5
(Foto: oficiální zdroj)

 

11. Relax jako z budoucnosti

 

Vaší pozornosti zřejmě neunikne budova wellnes centra Tauern Spa. Tak budou možná vypadat v budoucnu všechna wellness centra. Téměř futuristický design, jednoduché čisté linie, a hlavně prosklené místnosti, nabízející pohled na okolní hory. Nic neruší vaši pohodu a relax. Wellnes zóna se rozprostírá na ploše 20.000 m2, v okolí resortu jsou v létě i v zimě bohaté možnosti sportovního vyžití.

 

Zell am See
(Foto: oficiální zdroj)

 

12. Procházka městem


Za návštěvu stojí rozhodně i historické centrum města. Ve městě narazíte na plno stylových obchůdků a dílen, kde můžete obdivovat mistrovství hrnčířů, pekařů nebo vybrané lahůdky. V regionu existuje dokonce tzv. Via Culinaria (více na viaculinaria.com), jakási kulinářská trasa, do níž jsou sdružení různí výrobci regionálních specialit. Pečou speciální pečivo podle tradičních receptů, vyrábějí sýry, tvaroh, dodávají ryby či pálí ušlechtilou pálenku.

 

V samotném Kaprunu pak stojí za návštěvu hrad z 12. století, jak se žilo v Solnohradsku, napoví zas místní historické muzeum. Milovníci aut by měli zamířit do Vötter 's Muzea automobilů, kde na vás čekají historické vozidla i různé zajímavosti a kuriozity. Mezi exponáty je například model od autora Messerschmittu - jeho "kabinková motorka".

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře