Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chcete-li poznat pravé srdce Itálie, vyrazte na jih – do Kalábrie. Co tato oblast nestíhá v ekonomice, to dohání v přírodních krásách. Ne nadarmo se jí přezdívá Perla Itálie.

Do Itálie bez davů? Podlehněte kouzlu venkovské Kalábrie

Dovolená v Kalábrii
zdroj: shutterstock.com Dovolená v Kalábrii
aktualizováno 04.08.2019, 00:00 | 04.08.2019, 00:00 | doma.cz

Chcete-li poznat pravé srdce Itálie, vyrazte na jih – do Kalábrie. Co tato oblast nestíhá v ekonomice, to dohání v přírodních krásách. Ne nadarmo se jí přezdívá Perla Itálie.

Západní pobřeží omývá Tyrhénské moře a najdete tam nádherné písečné pláže, které patří mezi top 20 pláží na světě. Východní pobřeží s Jónským mořem je pak jako stvořené pro surfování. V Kalábrii nenaleznete však jen dechberoucí přírodní úkazy, ale i dobrosrdečné lidi a skvělé jídlo.

 

Pokud se vydáte do Kalábrie, vězte, že cesta je dlouhá, nachází se totiž až na samém konci jižní Itálie. Do hlavního města Catanzara s necelými sto tisíci obyvatel vás čeká téměř 1900 km. Malebné vesničky a překrásné pláže však stojí za tu cestu, případně se do této destinace můžete vydat i letecky (mrkněte na nabídky Čedoku, Fischeru, Blue Style nebo na Invia). Catanzaro leží v nejužším místě celého Apeninského poloostrova. Za dobrého počasí jsou z něj tedy vidět břehy Jónského i Tyrhénského moře. Kde jinde byste chtěli porozumět pohodovému životu pravého Itala, než právě tady. Často se o této oblasti mluví jako o italském venkovu, kde je přirozenost a pracovitost na prvním místě.

 

Dovolená v Kalábrii - 3
(Foto: Fischer)

 

Nedotčená příroda, nádherné pláže pod útesy i úžasná architektura

 

Mezi jednu z největších výhod Kalábrie se dá považovat absence turistů. Pojedete-li sem v září, pak menší romantické pláže budete mít jen pro sebe. Nicméně i během hlavní sezóny si zde užijete klidu. Přitom moře je tu průzračně modré, prý jedno z nejčistších v Evropě, a příjemně prohřáté.

 

Majestátný maják tyčící se na skále nad Tyrhénským mořem vám prozradí, že se nacházíte asi na nejpůvabnějším místě – v rekreační oblasti Capo Vaticano. Výhled z útesů je naprosto úchvatný a nejednoho okouzlí i 1 kilometr dlouhá pláž s jemným, bílým pískem. Zamilujte si zátoku Grotticelle, pro milovníky koupání a potápění doslova vysněné místo, nebo ty nejkrásnější pláže Belveder, které se nachází pod skálou. Asi vás ani nepřekvapí, že se k nim dostanete jen po vodě – na loďce nebo šlapadle. Nejen na plážích je tu krásně, k procházce zvou i borové háje a sady olivovníků.

 

Dovolená v Kalábrii - 2
(Foto: Fischer)

 

Na útesech v zálivu Santa Eufemia pak leží další městečko – Pizzo Calabro. Pizzo znamená ptačí zobák a poukazuje na to, jakým způsobem se tu útesy zakusují do moře. Podle místních zde také vznikl známý italský zmrzlinový dezert Tartufo, takže ho nezapomeňte v místních kavárnách ochutnat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Oslňte hosty: Jak využít tradiční italské prosciutto?
Středomořská dieta: Životní styl, který vás bude bavit, ubere kila a dodá energii
Itálie v září: Ideální čas na poznávací dovolenou i poslední možnost koupání

 

Centrem Kalábrie je pak historické městečko Tropea. Přímo nad hlavní pláží stojí vysoká skála s kostelem sv. Marie. Nedaleko zase můžete obdivovat architekturu domů vytesaných přímo ve skále nad mořem.

 

Dovolená v Kalábrii - 1
(Foto: Fischer)

  

Vychutnejte si jižní kuchyni


Nejčastěji zde zahlédnete olivové háje, Kalábrie je totiž druhou nejvýznamnější oblastí pro výrobu olivového oleje. Dále jsou zde typické plodiny jako rajčata, ostré papričky nebo třeba červená cibule. Pochutnáte si zde převážně na domácích těstovinách s rajčatovou omáčkou, pečených lilcích, nakládané zelenině, zkuste feferonkový salám la´nduja, své místo zaujímá také jehněčí a uzené maso, poblíž moře samozřejmě vévodí čerstvé ryby. Vyrábí se zde sýry Provolone, Caciocavallo, Scamorza nebo Ricotta. Nakonec vše spláchněte italským vínem nebo bylinkovým likérem vecchio amaro del capo.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Helena 21:37 10.08.2019
To nemá chybu. My jezdíme taky každý rok k moři, ale neležíme na pláži, ale snažíme se hodně cestovat, abychom viděli památky, poznali jejich kulturu, jídlo atd. Proto se vždy necháváme raději pojistit přes https://www.insiacare.cz/ , pro případ, že by se nám stal nějaký úraz.