Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Míříte v létě prozkoumat slovenské termály nebo vrcholky Tater? Je dobré vědět, kdy vám stačí běžné pojištění a pro jaké případy je lepší si připlatit.

Dovolená na Slovensku? Víme, kdy si nevystačíte jen s kartičkou pojištěnce

Turistika
zdroj: Getty Images Turistika
aktualizováno 15.07.2019, 12:37 | 15.07.2019, 12:37 | doma.cz

Míříte v létě prozkoumat slovenské termály nebo vrcholky Tater? Je dobré vědět, kdy vám stačí běžné pojištění a pro jaké případy je lepší si připlatit.

Na Slovensku vás ošetří za stejných podmínek jako místní občany na základě předložení českého průkazu pojištěnce, který je zároveň Evropským průkazem zdravotního pojištění (modrý průkaz), nicméně pouze v tzv. nezbytném rozsahu. "Průkaz by měla akceptovat všechna zdravotnická zařízení, která mají smlouvu s některou ze slovenských veřejných zdravotních pojišťoven. Těmi jsou Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera či Union. Z nich si budete muset jednu vybrat jako tzv. výpomocnou pojišťovnu, která péči o vás zaplatí a následně ji přeúčtuje vaší české pojišťovně," vysvětluje Mgr. Oldřich Tichý, MBA, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

 

Před ošetřením si tedy ověřte, zda je dané zdravotnické zařízení či lékař smluvním partnerem některé slovenské zdravotní pojišťovny. V tom případě by vám měla být poskytnuta na účet vaší české zdravotní pojišťovny veškerá lékařsky nezbytná zdravotní péče, taková, abyste se ze zdravotních důvodů nemuseli vracet domů předčasně. Nárok na ošetření budete mít jak při úrazu, tak i při náhlém onemocnění nebo zhoršení zdravotního stavu (nevolnost, závratě, horečky, náhlá bolest zubů, ale i zdravotní potíže související s již existujícím chronickým onemocněním).

 

Na horách
(Foto: Getty Images)

 

Mohou po vás chtít spoluúčast


Budete muset zaplatit případnou spoluúčast, což na Slovensku naštěstí nejsou nijak vysoké částky. Neplatí se za ošetření v ambulanci ani za pobyt v nemocnici či za lékařskou péči a léky poskytnuté během hospitalizace. Při pobytu v nemocnici platí spoluúčast jen doprovázející osoba, a to 3,30 eura za noc (s výjimkou doprovodu dětí do 3 let). Za využití ambulantní pohotovostní služby je spoluúčast 2 eura (pokud nenásleduje hospitalizace). V okrese, kde není pevná ambulantní pohotovostní služba, můžete za 2 eura vyhledat ústavní pohotovostní službu; jinak se za ni platí 10 eur. Kdybyste si nechali lékaře přivolat, zaplatíte 10 eur za využití ambulantní pohotovostní služby formou návštěvní služby. Dále se účtuje 0,10 eura za km jízdy při převozu dopravní zdravotní službou. Za převoz záchrannou službou u akutních stavů se neplatí.

 

U stomatologického ošetření jsou hrazeny pouze náklady na použitý standardní materiál; pokud byste chtěli nadstandard, budete si muset zaplatit cenový rozdíl. V lékárně musíte počítat s poplatkem 0,17 eura za výdej léků a zdravotnických pomůcek, plus s případnou spoluúčastí na ceně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rybníky léčí srdce, moře kůži, hory astma a exotika stres
Aby vás dovolená nepřišla draho: Co nepodcenit při výběru cestovního pojištění?
TIP NA VÝLET: Úchvatný skalní most jen pár kilometrů za hranicemi. Vyrazte na BASTEIBRÜCKE!

 

Účtenky nevyhazujte


"Pokud byste byli nuceni z nějakého důvodu zaplatit celou poskytnutou zdravotní péči v hotovosti, schovejte si originály účtů, dokladů o zaplacení a příslušné lékařské zprávy a obraťte se pak na svoji zdravotní pojišťovnu se žádostí o refundaci. Počítejte ale s tím, že refundace neznamená, že klient předloží účtenku a dostane příslušnou částku! Žádost o refundaci musí pojišťovna posoudit ve správním řízení," vysvětluje odborník. Bližší informace naleznete většinou na webových stránkách ¨své pojišťovny.

 

Kdy si připlatit za cestovní pojištění?


I na Slovensko ovšem doporučujeme cestovat s komerčním cestovním pojištěním. To se totiž vztahuje i na ošetření ve zdravotnickém zařízení mimo slovenský systém veřejného zdravotního pojištění a zahrnuje některé další věci, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, např. zaplacenou spoluúčast.

 

Zejména pojištění do Tater zvolte tak, aby krylo rizika spojená s vysokohorskou turistikou, včetně zásahu Horské služby. „Na Slovensku není horská služba součástí záchranných složek, na pokrytí jejího zásahu by tak nestačila běžná kartička zdravotní pojišťovny. Průměrné náklady zásahu horské služby se přitom pohybují kolem 9 000 korun, ale při složitějších záchranných akcích může nepřipojištěný turista nebo lyžař zaplatit i několik set tisíc, což si mnoho lidí neuvědomuje,“ upozorňuje Zbyněk Kočiš, finanční specialista společnosti Poutko.

 

V případě vysokohorské turistiky, lezení na ferratách a jiných adrenalinových horských činnostech jde o rizikové sporty, které vyžadují speciální pojištění i nastavení krytí léčebných výloh nad 10 milionů korun, stejně jako pojistné krytí škod na cizím majetku neboli pojištění odpovědnosti. V případě vážnějšího zranění je zpravidla nutný zásah záchranářů a povolání speciální techniky, které představuje náklady v řádech milionů korun.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře