Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak sehnat nejvýhodnější letenky i v žádané letní sezóně?

Hledáte výhodné letenky na léto? Nečekejte jen na last minute

Rodinná dovolená
zdroj: Getty Images Rodinná dovolená
aktualizováno 07.04.2019, 00:00 | 07.04.2019, 00:00 | doma.cz

Jak sehnat nejvýhodnější letenky i v žádané letní sezóně?

Sezóna letních dovolených je za dveřmi, a pokud přemýšlíte o cestě do zahraničí, je ten správný čas na hledání výhodnějších letenek. Díky vysoké poptávce se přímo v letních termínech často vyšplhají až na dvojnásobné ceny oproti zbytku roku. Ideální období na shánění letenek tak máte právě nyní.

 

Zní to jako otrava, ale porovnávat různé ceny z vyhledávačů letenek se jednoznačně vyplatí. Ušetřit tak můžete i několik tisíc. Výhodné letenky doporučujeme hledat s předstihem, a to v řádech měsíců. „Klasické letenky zpravidla kolem tří měsíců, nízkonákladové klidně i více jak šesti,“ říká Josef Trejbal, ředitel společnosti Letuška.cz.


Nastavte si upozornění na akční nabídky z webových stránek, které levné letenky aktivně sledují. Podívejte se například na honzovyletenky.cz, akcniletenky.com nebo cestujlevne.cz. Porovnat jednotlivé ceny můžete ve vyhledávačích jako je Kiwi, Azair nebo Skyscanner.


Než ale vůbec začnete, otevřete si anonymní okno. Některé vyhledávače letenek si totiž na základě cookies pamatují historii vyhledávání a ceny vám pak při obnovení stránky budou postupně navyšovat. Pokud jste objevili skvělou letenku, mrkněte se ještě na stránky konkrétní aerolinky, je dost pravděpodobné, že tam stejnou letenku objevíte ještě o pár set korun levněji. Všechny hromadné vyhledávače prodej letenek zprostředkovávají a za to si nějaký ten poplatek také účtují.

 


Mějte představu


Porovnávejte vyhledávače letenek a buďte připraveni koupit co možná nejdříve. I proto je výhodné mít předdomluveno, jako představu o dovolené máte. Jaká je cenová relace, kterou jste ochotni zaplatit? V jakém termínu a na jak dlouho chcete letět? Zejména ve větším počtu je dobré mít jasnější představu, protože otálení se pak nemusí vyplatit – výhodné letenky bývají fuč i v řádu minut.


Peníze versus pohodlí


O ceně také rozhoduje, kolik času jste ochotni trávit v letadle a na letišti při přestupech. „Zpravidla se dá říct, že čím více přestupů a čím delší jsou, tím se můžete dostat na nižší cenu. Dalším tipem je sledovat okolní letiště, kde společnosti mohou zrovna nabízet výrazně výhodnější letenky,“ radí Josef Trejbal.
 

Při zadávání místa odletu nezapomeňte přidat i okolní letiště jako Vídeň, Bratislava, Mnichov, Drážďany, Berlín nebo zvolit okruh ve vzdálenosti např. 250 km od Prahy. Můžete narazit na výrazně levnější letenku, která vás vyjde výhodněji, i když k ní budete muset připočíst náklady na vlak nebo autobus do zvolené destinace.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dovolená k nezaplacení? 7 triků, jak na ní ušetřit a nezruinovat rodinný rozpočet
Perly Středozemního moře: nejkrásnější místa pro letní dovolenou
Nejlepší first minute nabídky budou brzy pryč! Kam se nejvíc vyplatí jet na dovolenou?


Zkontrolujte si možnost storna


V souvislosti s levnými letenkami se také často skloňují takzvané error fares neboli špatně nahrané tarify. Ty se dají dobře odhalit především na dálkových trasách, kdy je letenka třeba o 50 % levnější než druhá nejlevnější v pořadí, nebo u vyšších tříd. Chybové tarify se ale objevují čím dál tím méně. Cestující se navíc z podobných objevů neradují příliš dlouho, protože je letecké společnosti většinou ruší a vrací za ně peníze.
 

V případě, že si koupíte letenku a následně najdete jinou za výhodnější cenu, dvakrát si rozmyslete, zda tu původní stornovat. Stále více letenek je tzv. nerefundovatelných. To v praxi znamená, že cestující může přijít i o tisíce korun, nebo dokonce o plnou cenu letenky. Před zakoupením si proto vždy pečlivě přečtěte podmínky letenky, ve kterých je vše podrobně popsané.

 

Nepodceňujte pojištění


Spousty lidí již přišly o své peníze kvůli krachu leteckých společností. Než vycestujete, nezapomeňte si proto kromě cestovního pojištění, zařídit i pojištění proti úpadku letecké společnosti. Cestovní kanceláře mají pojištění povinné ze zákona, leteckých společností se však toto nařízení netýká. V případě, že by letecká společnost zkrachovala dříve, než uplatníte letenky, můžete o peníze přijít nadobro. Praktické je také pojištění pro případ storna letenek, které se vztahuje na případy zrušení letu z důvodu nemoci či třeba ztráty zaměstnání.

 

Zkontrolujte si, za co platíte


Sehnat letenku za skvělou cenu je velké lákadlo. Než se však začnete radovat ze super levné letenky, nejdřív si ověřte, co všechno je v ceně zahrnuto. „Pokud jde o Evropu, většinou je nízká cena letenky na úkor povolené velikosti zavazadel. U nejlevnějších letenek vám bude chybět i občerstvení zdarma. Zavazadla k odbavení či jídlo na palubě se dají dokoupit na letišti či palubě, ovšem vyjde to podstatně dráž. Někdy je proto výhodnější rovnou zvolit vyšší tarif, ve kterém jsou tyto atributy již zahrnuty,“ radí Trejbal.

 

Balení na dovolenou
(Foto: Getty Images)


Cestující, kteří nechávají odbavení až na letiště, mnohdy až u přepážky zjistí, že je klasické odbavení zpoplatněno a to až ve výši ceny letenky. V případě, že je přepážka uzavřená, nezbývá než vystát dlouhou frontu u samoodbavovacího kiosku. Pokud si cestující neudělá před odletem dostatečnou časovou rezervu, může dojít i ke zmeškání letu. Odbavit se on-line přitom zvládne každý.


Pokud letíte na krátkou dobu do klimaticky podobné země, zkuste vycestovat jen s příručním zavazadlem. U většiny aerolinek si totiž za odbavené zavazadlo budete připlácet, u nízkonákladovek může dokonce cena zavazadla převýšit cenu akční letenky. Běžné příruční neboli kabinové zavazadlo má rozměry kolem 55 x 40 x 20 cm s váhovým limitem do 10 kg, na kratší dovolenou to bohatě stačí.


Balte prakticky, ale minimalisticky


Při balení věcí na cestu má většina z nás tendenci přehánět. Na desetidenní pobyt skutečně potřebujete pár kusů spodního prádla (průběžně si jej můžete prát), čtyři trička, věci na spaní, kalhoty na převlečení a náhradní mikinu, kosmetickou taštičku s mini baleními kosmetiky. Do letadla si vezměte pohodlné cestovní oblečení a to nejobjemnější, co s sebou berete – bundu, mikinu, těžké boty. Příruční zavazadlo také snižuje riziko, že o své druhé zavazadlo během přestupu přijdete, a nebudete muset čekat na jeho výdej. Víc si také užijete chvíle, pokud máte na přestup celý den – s batohem se můžete vydat na výlet do města a vše potřebné máte vždy u sebe.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře