Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chystáte se o víkendu na houby? Kde rostou vám sice neprozradíme, ale za to pro vás máme pár užitečných tipů, které při hledání krásných hříbků i chutných bedel přijdou vhod.

Hurá na houby! 5 užitečných tipů a aplikací pro houbaře

Na houby
zdroj: Thinkstockphotos Na houby
aktualizováno 07.10.2017, 00:03 | 07.10.2017, 00:03 | doma.cz

Chystáte se o víkendu na houby? Kde rostou vám sice neprozradíme, ale za to pro vás máme pár užitečných tipů, které při hledání krásných hříbků i chutných bedel přijdou vhod.

1) Aplikace na houby

 

Klasickým papírovým atlasům hub to sice sluší v knihovně, ale nosit je s sebou je poněkud nepraktické. Nyní můžete mít mnohem skladnější, chytřejší a modernější obdobu s sebou i uprostřed lesů. Česká Aplikace na houby vám pomůže s rozpoznáváním hub, a to dokonce i v offline režimu. Stačí na houbu namířit čočkou fotoaparátu a hned budete mít jasno v tom, o co se jedná. Zatím je aplikace dostupná pouze pro Android.


2) Proutěný koš není klišé


Že je veliký proutěný koš (jako) po babičce jen klišé a přežitek? Ani náhodou. Proutěný koš na houby není jen tradice, ale především nejlepší způsob, jak houby v pořádku přinést domů. V žádném případě je nesbírejte do igelitové tašky, celý úlovek by se vám zapařil! Plátěná taška je sice lepší varianta, tam ale na rozdíl od koše hrozí polámání hub. Přijde vhod i papírová taška, v té se houby tolik nepomačkají, ale pokud provlhne, moha by se protrhnout a celý náklad by skončil na zemi.


3) Nebojte se zeptat


I mistr tesař se někdy utne. V případě mistra houbaře to ale může mít katastrofální následky. Pokud si nejste tak úplně jisti nalezenými houbami, neváhejte se obrátit na mykologa. Seznam kontaktů najdete například na webu rostou.cz, stáhnout si můžete i aplikaci Rostou.

 

Tomáš na houbách - 8
(Foto: TN.cz)


4) Záchranka v kapse


Kromě jedlých hub v lese číhá také spousta nástrah - a tím nemyslíme jen snadno zaměnitelné jedovaté druhy. Stačí jedno špatné došlápnutí, zakopnutí o kořen, uklouznutí na mokrém kameni...a zranění je na světě. Ať už se vám uprostřed lesa stane cokoliv, díky aplikaci Záchranka vás záchranáři rychle najdou. Stačí stisknout tlačítko a okamžitě budete spojeni s nouzovou linkou 155. Současně operátorka linky díky aplikaci obdrží přesné údaje GPS o vaší poloze, takže není třeba ztrácet cenné minuty popisováním místa a následným blouděním zdravotníků. Záchranka je dostupná pro Android, iOS i Windows Phone. Ke stažení je zdarma díky finanční podpoře Nadace Vodafone ČR.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kdy vyrazit na houby? Při úplňku!
Houby jsou zdravé a vhodné pro dietu
10 rychlých houbových receptů. Udělejte si guláš nebo je zalijte pivem!


5) Výbava od hlavy až k patě


Pohodlné a praktické oblečení je na houby základ. Rozhodně nepodceňujte obuv, ta musí být s pevnou podrážkou. V houští nikdy nevíte, na co došlápnete, číhat na vás může ostrý kámen či zatoulaný střep. Zároveň volte takovou obuv, která se jen tak nepromočí. Co se oblečení týče, do lesa je vhodnější dlouhý rukáv i nohavice. Ochrání vás před různou havětí a poškrábáním od větví. Praktická je také pokrývka hlavy. Po příchodu domů se nezapomeňte prohlédnout, zda jste si kromě košíku hub nepřinesli i klíště.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře