Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Bruslení je jedna z nejzábavnějších zimních aktivit, po které touží už malé děti. Zjišťovali jsme, kdy je vhodné s výukou na ledě začít, jakou výbavu pořídit a co udělat pro to, aby se děti na bruslích pohybovaly s jistotou, správně a bezpečně.

Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit?

Skiareál Lipno - 4
zdroj: Oficiální zdroj Skiareál Lipno - 4
aktualizováno 04.12.2017, 00:34 | 04.12.2017, 00:34 | doma.cz

Bruslení je jedna z nejzábavnějších zimních aktivit, po které touží už malé děti. Zjišťovali jsme, kdy je vhodné s výukou na ledě začít, jakou výbavu pořídit a co udělat pro to, aby se děti na bruslích pohybovaly s jistotou, správně a bezpečně.

Přemýšlíte, zda už můžete letos v zimě postavit svého malého potomka na brusle, aby to nebylo předčasné a škodlivé pro jeho klouby? Podle odborníků je optimální s výukou začít v předškolním věku.

 

Začněte, až když je zpevněný kotník

 

„S výukou bruslení je možné začít mezi 4 až 6 rokem věku dítěte, je to však individuální, protože správné načasování prvních krůčků na bruslích se odvíjí od fyzické zdatnosti dítěte. Především je důležité, aby mělo zpevněný kotník. Nemá-li dítě dostatečně zpevněné svaly a vazy v kotníku, je dobré s výukou chvíli počkat. Musíme dát totiž pozor na nebezpečné přetěžování kloubů a páteře, protože vývoj kostry není v tomto věku ještě ukončen. Dohlédnout musíme i na správné držení těla. A určitě bych ráda připomněla, že děti bychom neměli do bruslení nutit, musejí to chtít zkusit samy. To ostatně platí u všech pohybových aktivit – sport má děti hlavně bavit,“ připomíná lektorka Zuzana Svátková z Monkey´s Gym.

 

 

Bez helmy ani krok

 

Při bruslení bychom neměli podcenit výběr oblečení. Dítě se bude potit a při pádech, bez kterých se začátky určitě neobejdou, se bude víc „válet“ na ledu, než stát na nohou. Proto musí být nepromokavé, odvádějící vlhkost od těla a s tepelnou izolací. Také rukavice musí být pevné a nepromokavé. Zároveň musíme vybrat oblečení, které umožní malému bruslaři pohodlný pohyb.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zimní bruslení, to je lék na uložené tuky
Bruslení prospívá žilám
Zimní sporty: nejlepší tipy na spalování kalorií

 

„Naprostounutností je lyžařská helma (ne cyklistická!), pod kterou může být čepice nebo kukla. Ponožky volte určitě vysoké, ale ne příliš silné, aby dítě neztrácelo cit v noze. Samozřejmě nejdůležitější jsou brusle, které by měly perfektně padnout – bota musí odpovídat velikosti nohy dítěte, měla by pevně sedět v patě a kotnících, prsty mohou být volnější. Dbejte i na správné zašněrování – ve špičce boty příliš neutahujte, zato pevněji je zašněrujte v nártní části a nahoře pak opět volněji,“ radí Zuzana Svátková.


Rady odborníka:
1. Broušení bruslí přenechte vždy profesionálům.
2. Boty nechte po každém bruslení dobře vyschnout.
3. Nekupujte zbytečně větší velikost bruslí – dětem by se špatně ovládaly a zakopávaly by o volnou špičku.

 

Skiareál Lipno - 3
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Výhody výuky v kurzu

 

Pokud máte ve svém okolí příležitost, určitě své děti svěřte do rukou odborníků. Při výuce je totiž potřeba kromě zkušeností i hodně trpělivosti a vysvětlování. Dítě s „cizím“ člověkem a v kolektivu lépe spolupracuje, je přístupnější. Navíc má k dispozici pomocné hrazdičky, děti tak při prvních krůčcích získají jistotu, zbaví se strachu z neznámého pohybu. Cílem kurzu je provést děti prvními krůčky na bruslích. Ukázat jim základy pohybu, dodat sebevědomí při nové činnosti, společně se naučit úplné základy tak, aby mohly následně s rodiči nebo v rámci volného bruslení již samy zkoušet jízdu na bruslích.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře