Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mezi zdobením příbytku a sháněním dárků pro své nejbližší možná přemýšlíte, jak potěšit i ty, kterým se v životě mnoho štěstí nedostává. V adventním a vánočním čase tuto potřebu cítíme o to silněji, pomáhat ale můžete celoročně.

Jak páchat víc dobra nejen na Vánoce?

Srdce
zdroj: Getty Images Srdce
aktualizováno 27.11.2018, 14:44 | 27.11.2018, 14:44 | doma.cz

Mezi zdobením příbytku a sháněním dárků pro své nejbližší možná přemýšlíte, jak potěšit i ty, kterým se v životě mnoho štěstí nedostává. V adventním a vánočním čase tuto potřebu cítíme o to silněji, pomáhat ale můžete celoročně.

Právě teď je čas, kdy myslíme nejvíce na pejsky v útulcích, opuštěné děti v dětských domovech, i lidi bez domova nebo s handicapem. Podělit se o možnosti, které máte vy, však můžete nejen v čase vánočním. A nemusí jít vždy jen o peníze…

 

Dnes je ten den


Solidarita a ochota pomoci by měla být automatická, abychom na ni ale nezapomněli, v kalendáři narazíte hned na několik „dobrodní“. Například 20. únor je Světový den sociální spravedlnosti, 22. únor skautský Den sesterství, 5. prosinec je Mezinárodní den dobrovolníků a dnešek, 27. listopad, je Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství a den dobrých skutků. Do aktivit kolem Giving Tuesday se každoročně zapojuje tisíce organizací a firem z celého světa, nechybí ani ty v Česku. Pro inspiraci: nakladatelství Albatros daruje knihy hospicům, azylovým a dětským domům, dopravce Flixbus veze seniory na adventní výlet, seniorské centrum Elpida plete ponožky pro bezdomovce, na webu giving-tuesday.cz můžete zaregistrovat i svou aktivitu.


Vytřiďte


Při předvánočním úklidu možná vytřídíte spoustu ještě stále nositelných kousků ze šatníků, hraček, které vaše děti už omrzely, možná máte i zbytečné nádobí či deky. Co u vás doma leží nevyužité, by někdo jiný jinde ocenil. Tyto věci můžete zkusit prodat na bazaru, ale také darovat. Na oblečení jsou určené kontejnery na textil, donést je ale můžete i do obchůdků Sue Ryder nebo do skříně pro bezdomovce, která stojí na piazzetě Národního divadla. Deky ocení azylové domy i útulky pro zvířata, knihy zas nemocnice, dětské domovy, zapátrejte, zda nemáte v okolí knihobudku (bývají na nádraží, v kavárnách i obchodních centrech).


Zapojte se do velkých akcí…


Chcete pomáhat, ale nevíte jak? Událostí, které vám to umožní, je naštěstí stále více. V nedávné době proběhl třeba koncert Světlo pro Světlušku nebo Národní potravinová sbírka, právě teď se můžete zapojit do předvánočních obdarovávacích akcí: na krabiceodbot.cz můžete přispět dárkem po děti z chudších rodin, jeziskovavnoucata.cz zas myslí na naše seniory. O takto velkých akcí většinou informují i celostátní média, jistě se o nich dozvíte.

 

Seniorky
(Foto: Getty Images)


…i malé akcičky se ale počítají


Nemusíte ale využít jen jich. Berte je třeba jako inspiraci, ale konat můžete i po vlastní ose. Chcete třeba pomoci seniorům, podíváte se na jeziskovavnoucata.cz a v seznamu míst, kde babičky a dědečkové čekají na pomoc a pozornost, zrovna chybí vaše město, i když víte, že v něm dům pro seniory je? Klidně jej oslovte napřímo. Zavolejte nebo pošlete email, že byste rádi pomohli, přispěli finančně, něco koupili, nebo máte nápad na zážitek, který by opuštěné stařečky mohl na chvíli rozptýlit. Jistě vás neodmítnou a pomohou vás nasměrovat tak, aby se vaše snaha pomoci co nejvíce přiblížila jejich možnostem a přáním jejich svěřenců. Nemusíte dokonce kontaktovat jen domovy důchodců, zaklepejte třeba u sousedky v okolí, o které víte, že žije sama a nemá nikoho, kdo by jí pomohl – třeba něco těžšího odnést, aktualizovat počítač, poradit s dokumenty, jimž sama nerozumí. Ocení třeba jen vaši společnost, možnost si popovídat, nebo doprovod na procházku. Starší osamocení lidé se často bojí, aby je venku samotné někdo nepřepadl, nebo někde neupadli a neocitli se bez pomoci, raději proto nikam ani nechodí. S doprovodem se bát nebudou, vyjděte si společně třeba do vánočně vyzdobeného centra.


Nadchněte ostatní


Máte v okolí někoho, komu byste chtěli pomoci, ale víte, že sami máte omezený rozpočet a můžete věnovat sotva pár stokorun? Inspirujte ostatní. Povězte jim o svém plánu, nastiňte jim cenovou představu a složte se společně. Když takhle namotivujete třeba kolegyně v práci nebo v kurzu cvičení, hned je z toho pěkných pár tisíc. A ty už pro potřebné mohou znamenat velkou pomoc.


Věnujte pravidelně


S koncem roku se blíží i čas novoročních předsevzetí na rok další. Možná plánujete přestat kouřit, jíst méně sladkostí, víc šetřit. Naše předsevzetí většinou nepřímo znamenají snahu skoncovat se zlozvyky, které nám tahají nemalé peníze z kapsy. Zkuste své předsevzetí posílit a navíc udělat dobrý skutek. Pokud chcete omezit sladkosti nebo kouření a víte, že díky tomu ušetříte několik set korun měsíčně, rovnou tuto „uspořenou“ částku vezměte a nastavte ji jako trvalý příkaz, který budete přeposílat na účet neziskové organizace, jejíž aktivita je vám sympatická. Nám jsou milé svým konceptem třeba Elpida, Paraple, Světluška, Lékaři bez Hranic, Unicef, Člověk v tísni, Krása pomoci Táni Kuchařové, Nadační fond Veroniky Kašákové, Nadace Nova nebo Dobrý anděl.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Inspirující seznam: 5 nejbohatších sympaťáků světa se zlatým srdcem
VÁŠ PŘÍBĚH: Jaký je život pěstounky?
Co dělat, když najdete opuštěného psa?


Věnujte svůj čas


Jak jsme psali výše, nemusí jít jen o peníze nebo věcnou pomoc. Senioři ocení, když s nimi strávíte trochu času, vyjdete si s nimi na procházku, poklábosit do kavárny, zavzpomínáte s nimi nad starými fotografiemi, nebo jim budete předčítat z knihy, na kterou již sami nevidí. Psí útulky zas poptávají dobrovolníky na venčení. Poptejte se v institucích ve vašem městě.


Pomáhejte místo práce, firma to zaplatí


Pracujete-li ve větší firmě, zřejmě bude mít i tzv. CSR program. CSR je zkratka slov Corporate Social Responsibility a značí společenskou zodpovědnost firmy. V jejím rámci se firmy dělí o svůj úspěch a zisk s potřebnými: vzdělávají děti, pomáhají zvířatům, seniorům, handicapovaným, chrání přírodu. Zjistěte, kdo má u vás tyto aktivity na starost a zda nemůžete také pomoci. Některé firmy dokonce organizují dobrovolnické dny pro své zaměstnance. V rámci nich můžete v daný pracovní den místo běžné pracovní náplně vyrazit pomáhat a normálně vám běží váš plat – můžete třeba uklidit skládku za městem, vysázet lesní školku, strávit den s dětmi z dětského domova nebo rozdávat jídlo bezdomovcům.

 


Věnujte čas a schopnosti


Není to ovšem jen čas, který druzí ocení. Možná máte nějakou dovednost či znalosti, za které váš zaměstnavatel nebo klienti platí. Jsou tu ale i neziskovky, které by takového odborníka rovněž využili, nemohou si ho ale dovolit. Místo peněz jim tedy můžete věnovat právě svůj čas a know-how. Nejvíc jsou poptávány rady právníků, grafiků, IT odborníků, fotografů, designérů nebo překladatelů. Podívejte se například na umsemumtam.cz.

 

Darujte ze svých nákupů


Nakupujete často on-line? Můžete udělat nákupem radost nejen sobě, ale i potřebným. Mrkněte třeba na web givt.cz, který je propojený s řadou českých eshopů. Když na nich nakoupíte, automaticky tím přispějete na některou z neziskových organizací – a přitom neplatíte nic navíc. Sami si můžete určit, na koho chcete přispět. Stačí si otevřít seznam propojených eshopů, prokliknout se na ten zvolený, vybrat organizaci, které chcete procenta věnovat, a dál postupovat jako při běžném nákupu.


Jak pomáháte vy?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře