Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chtěly byste jet v létě na dovolenou, ale nemáte s kým? Nevadí, vždyť můžete vyrazit samy se sebou. Jak poznat, jestli cestování úplně bez nikoho zvládnete, na co se připravit a jakým zemím se vyhnout?

Jak překonat strach a začít cestovat ÚPLNĚ SAMA?

cestování
zdroj: Getty Images cestování
aktualizováno 22.05.2019, 00:00 | 22.05.2019, 00:00 | doma.cz

Chtěly byste jet v létě na dovolenou, ale nemáte s kým? Nevadí, vždyť můžete vyrazit samy se sebou. Jak poznat, jestli cestování úplně bez nikoho zvládnete, na co se připravit a jakým zemím se vyhnout?

Partner na vás nemá čas a ani se mu nikam nechce, děti už k vycestování rodiče nepotřebují a kamarádky zrovna nemají peníze nebo se jejich představy o trávení volna liší od těch vašich. Nesmiřujte se s tím, že zůstanete sedět doma se založenýma rukama a nějakou tu exotiku uvidíte maximálně tak na televizní obrazovce. Jestli váháte, zda byste měly úplně poprvé někam vyrazit samy, promyslete si následující body.


1. Vydržíte tak dlouho jen sama se sebou?


Když vyjedete ven na týden nebo víc, připravte se na to, že ačkoliv se možná budete pohybovat v turistických destinacích mezi lidmi, přesto strávíte většinu času úplně samy se svými myšlenkami. Pro někoho to může být bonus promyslet si, kam vlastně v životě směřuje, jiného to bude nudit.


Jak jste na tom vy? Jste zvyklé věnovat se samy sobě? Pak to pro vás nebude nic nového a všechno budete mít mnohem jednodušší. I když ale naopak máte potřebu neustále věnovat svůj čas a pozornost druhým lidem, dovolená sama se sebou je skvělá příležitost, jak si od toho odpočinout a zjistit, kolik energie vám vlastně lidé ubírají.

 

cestování
(Foto: Getty Images)

 


Dalším plusem je také to, že na samostatné cestě mnohem lépe poznáte samu sebe. Zjistíte, jak reagujete v určitých situacích, když vás neovlivňují lidé ve vašem okolí. Přece jen spolehnout se sama na sebe je v cizí zemi trochu jiné než doma, kde máte skoro ve všem jistotu.

 

2. Zkuste nejdřív jenom víkend


Pokud se někam chystáte samy po opravdu dlouhé době a nejste si jisté, jak to zvládnete, udělejte si nejdřív pokus v podobě (prodlouženého) víkendu. Předtím, než vyrazíte někam dál, si to nanečisto vyzkoušejte tak, že si zajedete jen do českých končin nebo maximálně do sousedních zemí. Nebude to pro vás takový šok a připraví vás to na základní věci, kterým pak budete čelit i ve vzdálenějších zemích.


3. Připravte se, že budete budit pozornost


Přestože budete trávit hodně času sama, nevyhnete se jako samostatně cestující žena mužské pozornosti. Předem si zodpovězte odpovědi na otázky, proč cestujete bez partnera a co od svých cest očekáváte. Buď vás to, že vás budou obletovat muži, potěší, nebo vás to naopak bude obtěžovat.
Třeba se právě na vaší cestě seznámíte s někým novým, jestli je ale váš případ spíš druhá možnost, připravte si taktiku, čím nápadníky odeženete. I když třeba nejste vdané nebo jste zrovna po rozvodu, vezměte si například prstýnek, kterým dáte případným zájemcům jasně najevo, že tady se snaží marně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

8 skvělých aplikací pro snadné a bezpečné cestování
Tipy pro snadné cestování
Kdy je dobrý čas pustit děti cestovat samotné a do světa?


4. Zvolte vhodnou destinaci


Předchozí bod také úzce souvisí s tím, kterou zemi ke svému pobytu zvolíte. Je jasné, že v Řecku nebo Itálii budou muži opravdu neodbytní a pokud by vás to rušilo, měly byste se nejspíš zamyslet nad nějakou severnější zemí. Také nejezděte do muslimských destinací, kde budí samotná žena na ulici přímo nežádané pohledy, což nemusí být pro každou povahu.


Takové individuální cestování má ale jinak spoustu výhod. Odpočinete si od všeho a od všech, a to po vašem návratu domů celkově zlepší vaše vztahy. Také nebudete muset brát na nikoho ohledy a konečně se budete věnovat jen tomu, co vás opravdu baví a zajímá.


Že cestování na vlastní pěst žádá vystoupit ze své komfortní zóny, na to se podívejte ve filmu Jíst, meditovat, milovat v sobotu 25. května od 17:00 na Nově nebo 27. května od 17:25 na Nova Cinema. Elizabeth Gilbertová v podání Julie Roberts se po rozvodu rozhodne procestovat svět. Během jednoho roku pozná Itálii, Indii a Bali, aby poznala, jak se žije tam. Ve třech zemích potkává tři muže a každý z nich jí vnese do života něco jiného, něco, co jí dosud chybělo. Co na své cestě Elizabeth najde a jak jí to všechno změní život?  

 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře