Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Září a říjen jsou oblíbeným obdobím pro horské výlety a túry. Počasí bývá stabilnější a teploty jsou často příjemnější než uprostřed léta. Nicméně hory umí být i kruté, pokud je turista podcení.

Jak se připravit na podzimní túru do hor

Horská turistika
zdroj: Getty Images Horská turistika
aktualizováno 07.10.2018, 00:00 | 07.10.2018, 00:00 | doma.cz

Září a říjen jsou oblíbeným obdobím pro horské výlety a túry. Počasí bývá stabilnější a teploty jsou často příjemnější než uprostřed léta. Nicméně hory umí být i kruté, pokud je turista podcení.

Přinášíme 5 praktických rad, jak podzimní horskou turistiku zvládnout bez úhony a v pohodě.

 

Do hor jedině s pořádnými botami


Alfou a omegou je vhodná obuv. Do hor si vezměte pevné nepromokavé boty se silnou perforovanou podrážkou a nepromokavou membránou. Nevhodné obutí může být příčinou nehod a úrazů. Kromě bot myslete i na nepromokavou bundu, pohodlný ruksak, a v případě vyšších hor i trekové hole. Ty Vám zajistí oporu v hůře schůdném terénu a chrání Vaše klouby dolních končetin při dlouhých strmých sestupech.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Od smogu si nejlépe odpočinete na horách
Tip na výlet: Než se vydáte na hory, co takhle podzim v podhůří?
Do hor, na kola, za letním lyžováním i vodními sporty: Zajeďte prozkoumat rakouské Zell am See
JESENÍKY: Na výlet do hor? Poradíme vám, jaká zajímavá místa navštívit

 

První pomoc s sebou


Do batohu přibalte také lékárničku. Nesmí chybět hlavně dezinfekce, sterilní obvazy a pružná obinadla. Také antialergika pro případ pobodání hmyzem a léky na bolesti hlavy. Zcela nezbytný je krém na opalování s vysokým ochranným faktorem. Pohybujete-li se v zahraničních horách, zejména mimo Evropu, vždy si předem zjistěte lokální zdravotní rizika a na ta se připravte.

 

Beskydy
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Plánujte podle počasí, délky i náročnosti


Sledujte pečlivě lokální předpověď počasí a řiďte se podle ní. Poradit se můžete i v místních infocentrech, stanicích horské služby nebo se zkušenými domorodci. Vždy respektujte vyhlášená omezení nebo zákazy. Délku a náročnost túry pak přizpůsobte své kondici i tomu, v kolik hodin zapadá slunce. Nechte si časovou rezervu a plán cesty sdělte někomu, kdo se jí neúčastní pro usnadnění případného pátrání.

 

 

Bez vody a mapy ani ránu


Na celodenní túru mějte alespoň 2,5 litru vody a k tomu něco k zakousnutí – vhodné je ovoce, sušené ovoce, energetické tyčinky, čokoláda apod. K tomu si vždy zjistěte, zda bude cestou možnost občerstvení a doplnění pitné vody. Podle toho se předzásobte.

 

PRO INSPIRACI:

Babí léto v horách? Poradíme vám, jaká zajímavá místa navštívit v KRUŠNÝCH HORÁCH
Babí léto v horách? Poradíme vám, jaká zajímavá místa navštívit v ORLICKÝCH HORÁCH
Babí léto v horách? Poradíme vám, jaká zajímavá místa navštívit v BESKYDECH

 

Mobilní telefon mějte plně nabitý a uložte si do něj čísla na místní horskou službu či záchranné složky, ale i na asistenční službu ze svého cestovního pojištění. Vyplatí se také zapnout službu lokalizace telefonu a včetně mapy v mobilu vždy mít i papírovou mapu. V horách zpravidla není všude signál.

 

Pojistné podle nadmořské výšky


Míříte-li do zahraničních hor, nezapomínejte na vhodné cestovní pojištění. Bez spoluúčasti pokryje návštěvu lékaře v zahraničí, nákup léků na recept a v horách rovněž pátrání, vyproštění, záchranu, transport a případné nemocniční léčení. Zásah horské služby se i na sousedním Slovensku dokáže vyšplhat do stovek tisíc. K dispozici vám je často také 24 hodinová asistenční služba, kterou v nouzi oceníte.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Petra 18:39 28.06.2019
Určitě dobré tipy. Díky mockrát. Já bych ale také jeden měla. Pokud se chystáte do hor, tak je dobré nezapomínat ani na pořádné cestovní pojištění. Zvlášť tedy pokud se chystáte někam za hranice. Já mám třeba zatím asi nejlepší zkušenost s cestovním pojištěním od této pojišťovny: https://www.insiacare.cz/