Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Září a říjen jsou oblíbeným obdobím pro horské výlety a túry. Počasí bývá stabilnější a teploty jsou často příjemnější než uprostřed léta. Nicméně hory umí být i kruté, pokud je turista podcení.

Jak se připravit na podzimní túru do hor

Horská turistika
zdroj: Getty Images Horská turistika
aktualizováno 07.10.2018, 00:00 | 07.10.2018, 00:00 | doma.cz

Září a říjen jsou oblíbeným obdobím pro horské výlety a túry. Počasí bývá stabilnější a teploty jsou často příjemnější než uprostřed léta. Nicméně hory umí být i kruté, pokud je turista podcení.

Přinášíme 5 praktických rad, jak podzimní horskou turistiku zvládnout bez úhony a v pohodě.

 

Do hor jedině s pořádnými botami


Alfou a omegou je vhodná obuv. Do hor si vezměte pevné nepromokavé boty se silnou perforovanou podrážkou a nepromokavou membránou. Nevhodné obutí může být příčinou nehod a úrazů. Kromě bot myslete i na nepromokavou bundu, pohodlný ruksak, a v případě vyšších hor i trekové hole. Ty Vám zajistí oporu v hůře schůdném terénu a chrání Vaše klouby dolních končetin při dlouhých strmých sestupech.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Od smogu si nejlépe odpočinete na horách
Tip na výlet: Než se vydáte na hory, co takhle podzim v podhůří?
Do hor, na kola, za letním lyžováním i vodními sporty: Zajeďte prozkoumat rakouské Zell am See
JESENÍKY: Na výlet do hor? Poradíme vám, jaká zajímavá místa navštívit

 

První pomoc s sebou


Do batohu přibalte také lékárničku. Nesmí chybět hlavně dezinfekce, sterilní obvazy a pružná obinadla. Také antialergika pro případ pobodání hmyzem a léky na bolesti hlavy. Zcela nezbytný je krém na opalování s vysokým ochranným faktorem. Pohybujete-li se v zahraničních horách, zejména mimo Evropu, vždy si předem zjistěte lokální zdravotní rizika a na ta se připravte.

 

Beskydy
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Plánujte podle počasí, délky i náročnosti


Sledujte pečlivě lokální předpověď počasí a řiďte se podle ní. Poradit se můžete i v místních infocentrech, stanicích horské služby nebo se zkušenými domorodci. Vždy respektujte vyhlášená omezení nebo zákazy. Délku a náročnost túry pak přizpůsobte své kondici i tomu, v kolik hodin zapadá slunce. Nechte si časovou rezervu a plán cesty sdělte někomu, kdo se jí neúčastní pro usnadnění případného pátrání.

 

 

Bez vody a mapy ani ránu


Na celodenní túru mějte alespoň 2,5 litru vody a k tomu něco k zakousnutí – vhodné je ovoce, sušené ovoce, energetické tyčinky, čokoláda apod. K tomu si vždy zjistěte, zda bude cestou možnost občerstvení a doplnění pitné vody. Podle toho se předzásobte.

 

PRO INSPIRACI:

Babí léto v horách? Poradíme vám, jaká zajímavá místa navštívit v KRUŠNÝCH HORÁCH
Babí léto v horách? Poradíme vám, jaká zajímavá místa navštívit v ORLICKÝCH HORÁCH
Babí léto v horách? Poradíme vám, jaká zajímavá místa navštívit v BESKYDECH

 

Mobilní telefon mějte plně nabitý a uložte si do něj čísla na místní horskou službu či záchranné složky, ale i na asistenční službu ze svého cestovního pojištění. Vyplatí se také zapnout službu lokalizace telefonu a včetně mapy v mobilu vždy mít i papírovou mapu. V horách zpravidla není všude signál.

 

Pojistné podle nadmořské výšky


Míříte-li do zahraničních hor, nezapomínejte na vhodné cestovní pojištění. Bez spoluúčasti pokryje návštěvu lékaře v zahraničí, nákup léků na recept a v horách rovněž pátrání, vyproštění, záchranu, transport a případné nemocniční léčení. Zásah horské služby se i na sousedním Slovensku dokáže vyšplhat do stovek tisíc. K dispozici vám je často také 24 hodinová asistenční služba, kterou v nouzi oceníte.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře