Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sto let od vzniku Československé republiky je událost, která rozhodně stojí za oslavu. Jak udělat z 28. října 2018 nezapomenutelný den?

Jak si užít oslavy 100 let republiky? 10 tipů na tento víkend

Videomapping století
zdroj: Facebook official Videomapping století
aktualizováno 26.10.2018, 16:31 | 26.10.2018, 16:31 | doma.cz

Sto let od vzniku Československé republiky je událost, která rozhodně stojí za oslavu. Jak udělat z 28. října 2018 nezapomenutelný den?

1. Nechte se zlákat bohatým programem oslav. Slavit se bude nejvelkolepěji zřejmě v Praze, ale ani ostatní města nezůstávají pozadu. Podívejte se, kam vyrazit, do regionálních médií, ale i na sociální sítě. Proslovy, výstavy, koncerty, průvody, ale i velkolepý ohňostroj nebo videomapping připomene výjimečnost tohoto dne. Tipy na akce najdete například TADY.

 

2. Zajděte si do Národního muzea. To se po rozsáhlé a dlouhé rekonstrukci otevře právě u příležitosti oslav 100. narozenin republiky. Proč se tedy s rodinou v průběhu podzimu nevydat prozkoumat, jaký moderní háv dostaly nejcennější sbírky Česka.


3. Pořiďte si dvacetikorunu s T. G. Masarykem.
Nebo Edvardem Benešem či Rastislavem Štefánikem. Česká národní banka v Praze a její další pobočky ve vybraných krajských městech je prodávají, mince se mají dostat i do oběhu, ale mnohem spíše poslouží jako milá vzpomínka na historický milník naší země. Dáte za ní navíc pouze dvacet korun, můžete ji tedy pořídit jako pozornost pro své blízké.


4. Vzpomínejte s blízkými. Zřejmě ve svém okolí nenajdete mnoho osob, které by dokázaly hovořit o době před sto lety, ale nechat si vyprávět, jak se žilo v období první republiky, může být neméně poutavé.


5. Připijte na zdraví. Žádné narozeniny se přeci neobejdou bez bublinek. Zvolte třeba u nás již tradiční bohémku. Doporučujeme limitovanou edici, která vznikla právě ke stoletému výročí naší země. Bohemia Sekt oblékla svou nejprodávanější variantu demi sec. do černého, sametově matného sleevu se zlatými letopočty 1918 a 2018, okraje etiket zdobí trikolora v národních barvách. Velmi elegantní pití pro mimořádný den koupíte v běžné obchodní síti a pořídíte ji za příjemných 139 korun.

 

Bohemia sekt 100
(Foto: Archiv firem)

 

6. Hezky se oblékněte. Na fotografiích z doby prezidenta Masaryka vidíme dámy téměř výhradně v kloboucích a šatech, pány v obleku. Zkuste i vy tuto neděli obléknout na odpolední procházku nebo výpravu za bohatou nabídkou akcí něco parádního. Tematicky se můžete obléknout i díky limitkám módních značek právě ke stoletému výročí. V barvách české trikolóry si můžete vykročit například ve vysokých šněrovacích botách tradiční české značky Baťa, která na soalvu češství vyrobila pouze sto párů v národních barvách.

 

Limitovaná edice Baťa
(Foto: Archiv firem)


7. Připomeňte si, jak se tehdy žilo. Pomůže vám v tom hned několik výstav, které k oslavám 100. výročí republiky probíhají. Na Pražském hradě můžete do konce října zdarma navštívit hned trojici výstav „Doteky státnosti“, „Stráž na hradě Pražském“ a „Tož to kupte!“. V Plzni se vydejte do prostoru Depo2015 na fotografickou výstavu Sto let republiky očima pěti generací. Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě zve na výstavu Dobrých sto, představující tematická studentská díla. Zapátrejte po akcích i ve vašem regionu.

 

8. Zajděte si do kina na český film, třeba novinku Zlatý podraz. Nepřipomíná sice rok 1918, ale jiný, důležitý „osmičkový“ rok, rok 1938. V příběhu nechybí romantika, vyhrocené politické události, i plejáda oblíbených českých herců.


9. Uvařte si něco typicky českého. Ať už dáte přednost svíčkové, štrůdlu, nebo na internetu zapátráte po starých českých receptech, ve sváteční může i slavnostní oběd připomenout význam tohoto dne. A nemusí to být ani složité: inspirujte se třeba oblíbenými pokrmy prezidenta Masaryka, mezi které patřily švestkové knedlíky nebo staročeské kyselo.

 

10. Mluvte s dětmi. Dnešní nejmladší generace vyrůstá v době globální a kosmopolitní, svět je jim otevřen, ale neměli by zapomínat, odkud jsou a co jejich kořeny představují. Prolistujte třeba encyklopedii českých velikánů, pusťte jim některou ze skladeb Dvořáka či Smetany, zajděte do galerie klasických českých malířů. Naše historie je plná bohatství a máme být na co hrdí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře