Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Chystáte se s rodinou na lyže do Krkonoš nebo na Šumavu? Zjistěte, jestli vám bude v případě úrazu na svahu stačit klasické zdravotní pojištění.

Jedete na české hory? Víme, kdy vám (ne)stačí klasické pojištění

Lyžování
zdroj: Thinkstockphotos Lyžování
aktualizováno 16.12.2017, 00:23 | 16.12.2017, 00:23 | doma.cz

Chystáte se s rodinou na lyže do Krkonoš nebo na Šumavu? Zjistěte, jestli vám bude v případě úrazu na svahu stačit klasické zdravotní pojištění.

Utrpí-li někdo z vaší rodiny na českých horách úraz, je pro lyžování dostačující zdravotní pojištění. „V případě, že byste ale srazili jiného lyžaře a došlo u něj k újmě na zdraví nebo poškození majetku, například lyžařské výbavy, je vždy vhodné mít sjednané pojištění odpovědnosti,“ doporučuje Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny.

 

Častěji je známé pod názvem „pojistka na blbost“. Hodí se třeba v případě, kdy srazíte jiného lyžaře, který utrpí zranění a čeká jej po nějakou dobu rekonvalescence. Poškozený má právo po vás vyžadovat bolestné, náhradu za poškozené vybavení i uhrazení ušlého výdělku v době pracovní neschopnosti. Takové částky nejsou malé a mohou být až v řádech desetitisíců.

 

Pokud byste pojištění odpovědnosti pro takový případ sjednané neměli, vše byste museli hradit ze svého. Pojištění odpovědnosti vyjde přitom na pár stovek ročně a ušetří vám spoustu starostí. Ochrání vás i v situacích, které mohou vzniknout při jiných sportech, ale i každodenním životě.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Snowboard je MNOHEM bezpečnější než lyže
Na lyže není nikdy pozdě aneb jak na to v dospělosti
Namožené tělo z lyžování? RADY, jak na nápravu 

 

10 pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích


Seznamte se s nimi, mohou vás i ostatní ochránit před úrazem na sjezdovce. Pravidla Mezinárodní lyžařské federace FIS jsou pro lyžaře stejně důležitá, jako pravidla silničního provozu pro motoristy a další účastníky silničního provozu.

 

1. OHLEDUPLNOST: Lyžař se musí chovat tak, aby neohrozil nikoho jiného a nezpůsobil škodu.

 

2. PŘIMĚŘENÁ RYCHLOST: Lyžař musí dodržovat rychlost a jet v souladu se svými schopnostmi, podmínkami a počasím.

 

3. VOLBA SMĚRU: Lyžař na svahu - má-li možnost vybrat si směr jízdy - musí jet tak, aby se vyhnul srážce s lyžařem pohybujícím se na svahu pod ním.

 

4. PŘEDJÍŽDĚNÍ: Lyžař může předjíždět zleva i zprava, ale vždycky s takovým odstupem, aby stačil zareagovat na pohyb předjížděného lyžaře.

 

5. PŘEJÍŽDĚNÍ SVAHU A KŘÍŽENÍ CESTY: Lyžař vjíždějící na sjezdovku,,nebo ten, který ji přejíždí, musí dávat pozor a všechno nad i pod sebou sledovat. Stejně se musí chovat při každém zastavení.


6. ZASTAVENÍ: Lyžař nesmí zastavovat - není-li to nevyhnutelně nutné - uprostřed sjezdovky, na přejezdech a na místech, kde by bránil v dobré viditelnosti. V případě pádu se musí lyžař na sjezdovce co nejrychleji zvednout. Zastavit může na okraji sjezdovky.

 

7. STOUPÁNÍ: Lyžař stoupající po trati musí postupovat jenom po kraji sjezdovky. V místě se zhoršenou viditelností musí k tomuto okraji ještě víc ustoupit. Totéž platí v případě, kdy schází po sjezdovce pěšky.

 

8. RESPEKTOVÁNÍ SIGNALIZACE: Všichni lyžaři musí na sjezdovkách respektovat jejich označení.

 

9. V PŘÍPADĚ NEHODY: Lyžař je povinen poskytnout v případě nehody pomoc.

 

10. IDENTIFIKACE: Každý účastník nebo svědek nehody je povinen o sobě poskytnout údaje.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jarka 20:38 18.12.2017
u ozp jsem nechala pojistit na hory celou rodinu a bez problémů, vyšlo to celkem levně oproti tomu, když jsem si zkoušela kalkulačku jak to vychází jinde