Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejenom samotné hory jsou lákadlem při výběru dovolené na horách. Každé pohoří skrývá mnoho dalších zajímavých míst, které byste neměli opomenout. Jaká je top pětka v Jeseníkách?

JESENÍKY: Na výlet do hor? Poradíme vám, jaká zajímavá místa navštívit

Rodinný výlet
zdroj: Thinkstockphotos Rodinný výlet
aktualizováno 10.09.2017, 15:17 | 10.09.2017, 15:17 | doma.cz / sim

Nejenom samotné hory jsou lákadlem při výběru dovolené na horách. Každé pohoří skrývá mnoho dalších zajímavých míst, které byste neměli opomenout. Jaká je top pětka v Jeseníkách?

PRAMEN ŘEKY MORAVY

 

Řeka Morava, která je také považována za tepnu Moravy, má pramen upravený jako kamennou studánku. Pramen vyvěrá v neskutečné výšce, a to 1380 metrů nad mořem pod vrcholem Králického sněžníku. Pramen poté stéká do údolí a tvoří krásnou horskou bystřinu. Pokud budete akční, na vrchol Sněžníku to už je pak jen kousek, údajně asi 10 minut. Místo láká hlavně svým nádherným výhledem.

 

pramen řeky moravy
(Foto: oficiální zdroj)

 

PRADĚD

 

Jak už vám vaše zeměpisecká znalost říká, jde o nejvyšší horu Jeseníků. Pokud vám štěstí a počasí přeje, z rozhledny umístěné na jeho vrcholu můžete vidět Beskydy, Králický sněžník, Krkonoše i Vysoké Tatry. Zajímavostí je hraniční kámen řádu německých rytířů a vratislavských biskupů umístěný na vrcholu hory v roce 1721.

 

praděd
(Foto: oficiální zdroj)

 

ROZHLEDNY KRÁT OSM

 

Ano, přesně tolik rozhleden je v oblasti Jeseníků. Nejkrásnější pohled ale nabízí ta na Zlatém chlumu nad Jeseníkem. Rozhledna je ve výšce 875 metrů a ona sama má 26 metrů, kolem dokola můžete dohlédnout až k Otmuchovskému jezeru v Polsku, pásmo hrubého Jeseníku od Pradědu až po Šerák, Králický sněžník a Rychlebské hory. Panoráma k nezaplacení.

 

rozhledna
(Foto: oficiální zdroj)

 

VÝROBNA PAPÍRU A ČARODĚJNICKÉ FÁMY

 

Zámek ve Velké Losině je považován za klenot moravské renesance. Zámek proslul legendou o tom, že z tohoto místa byly zahájeny čarodějnické procesy, které si vyžádaly v širokém okolí desítky obětí. Co ale stojí za to, je takzvaně živé muzeum papíru. Zde můžete vidět, jak se tradičním postupem vyrábí papír. Papírna je dokonce od roku 2002 Národní kulturní památkou.

 

výrobna papíru
(Foto: oficiální zdroj)

 

POHÁDKOVÉ MÍSTO – KAMENNÉ OKNO

 

Jedna z jesenických pohádek říká, že okno postavil Praděd a teď jím pozoruje své království. Okno najdete na cestě z Červenohorského sedla na Šerák. Samotný vrchol je 1333 metrů nad mořem a můžete z něho vidět hřebeny Jeseníků.

 

kamenné okno
(Foto: oficiální zdroj)

 

Co v Jeseníkách nejvíc milujete vy?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Vendula 13:17 12.09.2017
upozorňuji, že jsou Velké Losiny, tedy zámek ve Velkých Losinách. Čarodějnické procesy jsou historickou záležitostí, kterou je možné si dohledat v každém archivu - nejedná se tedy o fámy a autor by si měl to, co píše, ověřovat! Dále se nejedná o pohádky, ale o pověsti.Pokud má tento článek sloužit jako lákadlo pro turisty, obávám se, že Jeseníky zůstanou prázdné :-).Pokud do budoucna budete mít zájem o relevantní, čtivé a zajímavé články, ráda Vám je připravím.