Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Léto už je u konce a vy už zase máte nutkání zvednout kotvy a vyrazit na výlet do teplých krajin? Sicílie je rozhodně dobrou volbou. Nezklame milovníky historie, turistiky, dobrého jídla a ani ty, kteří si potřebují prostě jen odpočinout.

Kam na podzim na zahraniční výlet? Na Sicílii se budete cítit jako v ráji

Sicílie
zdroj: Getty Images Sicílie
aktualizováno 09.09.2018, 00:00 | 09.09.2018, 00:00 | Tereza Majzlíková

Léto už je u konce a vy už zase máte nutkání zvednout kotvy a vyrazit na výlet do teplých krajin? Sicílie je rozhodně dobrou volbou. Nezklame milovníky historie, turistiky, dobrého jídla a ani ty, kteří si potřebují prostě jen odpočinout.

Podzim je ideální čas vyrazit na Sicílii. Města se už vylidnila od davů turistů a teploty jsou příznivé k výletům za kulturou a historií. Co vás na oblíbeném ostrově čeká a nemine?

 

Kam za trochou historie?


Lovci památek nesmí minout přímořské městečko Syrakusy plné dechberoucích chrámů a dómů. Autem nebo autobusem se ze Syrakus do dvou hodin přesunete do malebného skalního městečka Taormina. Pouliční hudba a vůně mořských plodů vás večer nepochybně vyláká na hlavní třídu s velkým výběrem obchůdků, restaurací a barů. V ranních nebo odpoledních hodinách rozhodně nezmeškejte výhled na Etnu a moře z blízkosti řeckého divadla, které se vyjímá téměř na každé pohlednici. Pokud si myslíte, že už se více nádherných míst na jeden malý ostrov nevejde, mýlíte se! Nelze opomenout tzv. zlaté městečko Noto, které bylo díky skvostům barokní architektury společně s mnoha dalšími místy na Sicílii zařazeno na Seznam světového dědictví UNESCO. Zdejší stavby opravdu působí jako ze zlata. Město uchvátilo také známou italskou blogerku Chiaru Ferragni, která ho zvolila jako místo své velkolepé svatby.

 

Taormina
(Foto: Getty Images)

Výhled na Etnu z Taorminy

 

Potřebujete pauzu od města?


Sicílie není bohatá jen na historii, ale také na nádhernou přírodu. Jako první vám pravděpodobně vyvstala na mysli procházka na Etnu. Chcete-li zažít i trochu adrenalinu, můžete se po sopečném povrchu projet na čtyřkolce. Poblíž známé sopky se nachází unikátní kaňon Gole dell’Alcantara se zvláštními skalními útvary, které vznikaly během procesu ochlazování vyvřelé lávy. Soutěskou protéká ledová říčka, na které si můžete vyzkoušet adrenalinový body rafting.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kam vyrazit na vinobraní?

Kam v babím létě? Objevte maďarský Hévíz

Město, které si zamiluje celá vaše rodina! Vydejte se do LIBERCE

Scala dei turchi
(Foto: Getty Images)

Scala dei turchi, Agrigento

 

Sníte o pohádkových plážích a průzračném moři?


Z východní části ostrova se přesuneme na západ. Ubytujte se v klidném městečku Agrigento, které je populární především díky kouzelnému Údolí chrámů. Kousek od městečka se nachází sněhobílý útes Scala dei turchi, který působí doslova jako schody do nebes. Průzračné moře a pláže jako z katalogu najdete poblíž moderního města Trapani, ze kterého výletníci mimo jiné  rádi lanovkou vyjíždí do středověkého městečka Erice. Trajektem se rozhodně vydejte na ostrůvky Favignana, Levanzo a Marettimo, které očarovaly nejednoho turistu. Především na Levanzo a Marettimo budí dojem, že se zde zastavil čas. Vyhledáváte-li naopak pláž s průzračným mořem, ale zároveň i veškerým servisem a trochou turistického ruchu, dejte si do hledáčku San Vito lo Capo, které je vzdáleno asi 55 km od hlavního města Palermo.

 

Levanzo
(Foto: Archiv autorky)

Ostrov Levanzo

 

Gurmáni a jedlíci si na Sicílii přijdou na své!

 

Neznáme nikoho, komu by nechutnala pravá italská pasta a pizza. Sicílie ovšem nabízí i mnoho nových neotřelých chutí. Na snídani si vychutnejte teplý brioche, který italové namáčejí do hutné ledové tříště nazývající se granita. V každém baru a pouličním občerstvení nepochybně narazíte na arancini - smažené rýžové kuličky s mletým masem nebo sýrem. V restauracích vás překvapí často opakující se pokrmy obsahující cuscus a cizrnu, které Italové převzali z arabské kuchyně. Není asi překvapením, že vám doporučíme ochutnat ryby a plody moře. Pokud rády vaříte, vyrazte ráno na rybí trh a zkuste si mečouna, tuňáka, kalamáry nebo krevety připravit dle svých chutí. Jako sladkou tečku si dopřejte typické trubičky plněné ricottou a ovocem cannoli a pravé italské espresso. Buon appettito!

 

Granita a brioche
(Foto: Getty Images)

Brioche a granita

 

Láká vás Sicílie? Napište nám své dojmy do komentářů.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Alena 17:57 09.09.2018
Sicílie je můj celoživotní sen.