Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Léto pomalu končí a vlády se ujímá září, měsíc zaslíbený hroznům a vínu.

Kam vyrazit na vinobraní? 7 nejlepších tipů z Moravy i z Čech

Vinohrad
zdroj: Thinkstockphotos Vinohrad
aktualizováno 05.09.2017, 16:35 | 05.09.2017, 16:35 | doma.cz

Léto pomalu končí a vlády se ujímá září, měsíc zaslíbený hroznům a vínu.

Vinobraní, tento největší a nejočekávanější vinařský svátek, si získal oblibu nejen mezi milovníky vína, ale i u lidí, kteří se rádi baví, užívají si nebo jen poznávají něco nového. Víno a burčák tečou proudem, všude se zpívá, tancuje, podávají se nejrůznější dobroty a panuje dobrá nálada až do večerních hodin, někdy i do rána. Neváhejte a vydejte se slavit!

 

Na výlet i za tradicí: Nečekejte na burčák, Morava láká na Zarážení hory


Vinobraní bylo dřív oslavou úrody, a konalo se tedy i několikrát do roka. Dnes se pořádá při sklizni révy a je to akce spojená s bohatým kulturním programem. Nedílnou součástí jsou různé trhy, průvody, rytířské a ohňové show, cimbálová muzika, dechová hudba, vystoupení známých umělců a mnoho dalšího. Vše ale spojuje víno a k tomu vybrané jídlo, protože když se pije, tak na sebe hlad nenechá dlouho čekat. Součástí vinobraní jsou také degustace vynikajících vín z různých vinařských oblastí. Těšit se můžete nejen na ta nejlepší moravská a česká vína, ale také na burčák, který k této slavnosti neodmyslitelně patří a nenajdete ho v takové míře nikde jinde ve světě! Jedná se o částečně zkvašený mošt z vinných hroznů, který vzniká několik dní po začátku kvašení, a proto je to čistě sezónní produkt.

 

Vinobraní se konají takřka v každé vinařské obci nebo vesničce. Každé vinobraní je trochu jiné a něčím zvláštní. Liší se velikostí, programem, délkou trvání a samozřejmě hlavně také vínem. Díky neustále se vzrůstající popularitě těchto akcí se každý pořadatel snaží přijít s něčím zvláštním a vymyslet něco speciálního čím zaujmout. Můžete si ale být jisti, že vždy dostanete jen to dobré, protože pro vinaře je to hlavní událost roku a chtějí se předvést.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ohromte nad sklenkou: Vše, co jste netušili o bílém víně
Ohromte nad sklenkou II: Jak se rodí červené víno
Milujete růžové víno? Zjistěte, jak se vyrábí i jak ho zkušeně vybrat

 

Na Moravě mezi nejvýznamnější vinobraní patří určitě Znojemské a Pálavské v Mikulově, dále pak určitě stojí za zmínku třeba ve Velkých Pavlovicích, Valticích, Lednici, Moravské Nové Vsi, Bzenci, Prušánkách a na mnohých dalších místech. V Čechách můžete zavítat třeba na Karlštejn, do Mělníka, Litoměřic, Roudnice nad Labem, ale i v Praze, třeba do Troji nebo do oblíbené Grébovky.

 

Náš tip: Nemáte čas zajet si na vinobraní, ale víno si vychutnáte s chutí? Pak zajděte alespoň do kina na nový francouzský film Víno nás spojuje (premiéra 14.9.). Tři sourozenci v něm od vinobraní do vinobraní, během jednoho vinařského roku, v rytmu střídajících se ročních období postupně upevňují nejen vztah k vinohradu, ale i vztahy mezi sebou samými, mezi svými nejbližšími. Postupně je spojuje společná práce, vzpomínky na prožité dětství a především jejich láska k vínu a vinařskému řemeslu.

 

Víno nás spojuje
(Foto: Archiv distribuční společnosti)


Představujeme vám výběr 7 vinobraní, které byste si neměli nechat ujít:

 

 

8. - 10. září, Mikulov

 

Pálavské vinobraní je tradiční festival vín, gastronomie a kultury s prestižní vinařskou soutěží a exkluzivním uměleckým programem. Patří mezi nejznámější a nejvíce navštěvované vinobraní u nás. Oblibu si získalo nejen mezi lidmi žijícími v okolí, ale sjíždějí se sem návštěvníci z celé republiky a často i ze zahraničí. Všichni zde chtějí nejenom ochutnat dobrá vína, ale strávit příjemné chvíle v krásném historickém městě s bohatým kulturním doprovodem. Součástí programu jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastronomickými specialitami, pochodňová show, průvod královské družiny, spousta krojů, řemeslná tržnice, národopisné soubory, cimbálová muzika i dechová hudba. Jako každý rok, a letos již po 70., proběhne vinobraní o druhém zářijovém víkendu a hostit jej bude tradičně město Mikulov. K ochutnání bude více než 500 vzorků bílých, růžových a červených vín z mikulovské vinařské podoblasti a to už je opravdu slušný počet. Po celou dobu vinobraní bude v hlavním sále zámku probíhat veřejná ochutnávka vín z Národní soutěže vín mikulovské vinařské podoblasti. V rámci vinobraní se také koná Mistrovství ČR v rozeznávání vůní.

 

Více informací naleznete zde: www.palavske-vinobrani.cz

 

Pálavské vinobraní
(Foto: Oficiální zdroj)

 

9. - 10. září, Uherské Hradiště

 

Zavítejte do kraje lahodného vína, folkloru, lidových tradic, řemeslného umu, radosti a dobrých lidí. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jedinečnou akcí, kde se po dva zářijové dny snoubí temperament lidových tradic a kultury, pestrost slováckých krojů a muziky s živelností a spontánní atmosférou. Královské město Uherské Hradiště - srdce Slovácka - nabízí neopakovatelný zážitek a ochutnávku živého folkloru v duchu vinařských tradic, lidové písně a tance. Slavnosti nejsou jen "obyčejným" folklorním festivalem, ale skutečnou reprezentativní národopisnou slavností více než šedesáti měst a obcí z celého regionu Slovácka.


Více informací naleznete zde: http://www.slavnostivinauh.cz/program

 

BUDE VÁS ZAJÍMAT:

Víno do mrazáku nepatří ani v létě aneb Jak zajistit správnou teplotu vína
Vyznáte se ve víně? Vyzkoušejte si to v testu pro mladé sommeliery

 

 

15. - 16. září, Velké Pavlovice

 

Do Velkých Pavlovic, jedné z nejznámějších vinařských obcí v České republice, můžete samozřejmě také vyrazit na vinobraní a určitě neuděláte chybu. Akce je to sice menší než v Mikulově a Znojmě, ale právě v tom je její kouzlo. Téměř až rodinná atmosféra, navíc v malebné vinařské obci, slibuje nevšední zážitky. Připraven pro vás bude bohatý a zajímavý program odvíjející se v duchu lidových tradic. K tomu ochutnávky vín a burčáků a spousta zábavy a dobré nálady. Za zhlédnutí rozhodně stojí také slavnostní krojovaný průvod, který projde městem nebo zarážení hory, lidová scénka ztvárňující tradiční vinařský obřad. Ve večerních hodinách nebude chybět ani taneční zábava za doprovodu cimbálové muziky a dechové hudby.

 

Více informací naleznete zde: www.velke-pavlovice.cz/velkopavlovicke-vinobrani-2017


15. - 17. září, Znojmo

 

Znojemské historické vinobraní je největší a spolu s Pálavským vinobraním zároveň nejznámější svátek vína v naší republice. Každoročně se sem sjedou desetitisíce návštěvníků, kteří si tuto velkolepou akci nechtějí nechat ujít. Čeká je tu velkolepá historická slavnost, rytířské turnaje, historické tržnice s ukázkami řemesel, vojenská ležení, ulička chudiny a bohatý kulturní program, který proběhne na několika místech. Na každém náměstí se něco děje a téměř všude lze ochutnat něco dobrého a zažít a vidět něco zajímavého. Návštěvníci se budou moci zastavit nejen na hlavních scénách na Masarykově a Horním náměstí, kde se mohou těšit na hvězdné umělce. Mohou zavítat i na Vinný trh, do uličky chudiny, nebo k rotundě sv. Kateřiny kde se koná festival VOC vín. Základním pilířem historického programu je unikátní průvod krále Jana Lucemburského, který je lákadlem pro milovníky výpravných historických slavností. Jde o monumentální divadlo za účasti více než 450 kostýmovaných postav. V pátek tradičně za svitu pochodní projde městem průvod, zakončený ohňovou show na hlavní tribuně. Sobotní odpolední průvod graduje historickou scénou. Víno a burčák je k dostání nejenom u stánků a na různých degustacích, ale budou otevřeny také desítky mázhauzů, kde rádi nalejí každému, kdo má na něco chuť.

 

Více informací naleznete zde: www.znojemskevinobrani.cz


15. - 17. září, Mělník

 

Vinobraní ale není jen doménou Moravy a nemusíte za ním cestovat výhradně tam. I na území Čech se koná několik zajímavých akci. Navštívit kolébku vinařské tradice v Čechách a vychutnat si atmosféru tradičních slavností vína i krásného historického města na soutoku Labe a Vltavy můžete v Mělníku. V průběhu tří víkendových dnů vystoupí na dvou hudebních scénách řada kapel a souborů a k dostání bude víno i burčák vyhlášených mělnických i okolních vinařství z regionu a oblíbené gastronomické speciality. Dobová scéna na nádvoří zámku Mělník vás přenese do různých období a stylů. Pro rodiny s dětmi je připravena dětská scéna s bohatým hudebním i divadelním programem a výtvarnými dílnami. Vyvrcholením bohatého sobotního programu bude průvod Karla IV., který bude tradičně zakončen ohňostrojem. K vinobraní na Mělníku patří již tradičně také zóna s pouťovými atrakcemi a během slavností můžete obdivovat také památky a zajímavosti města.

 

Více informací naleznete zde: www.vinobranimelnik.cz

 

Vinobraní
(Foto: oficiální zdroj)

 

16. - 17. září, Praha, Vinice sv. Kláry v Botanické zahradě

 

V tomto termínu ožije jedna z nejstarších vinic v Praze oslavou sklizně. Vinobraní sv. Kláry představí vinařskou produkci jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy. Kromě vína a burčáku můžete v letošním roce ochutnat také novinku v podobě pálenek ze tří aromatických odrůd sklizených na vinici sv. Kláry. Chybět nebude ani doprovodný hudební program. Zaposlouchejte se se sklenkou v ruce do tónů folku, typických cimbálovek či jazzu, a to jak na samotné vinici, tak v rozkvetlé Ornamentální zahradě. Program bude probíhat po oba víkendové dny od 10.00 do 19.00 hodin.

 

Více informací naleznete zde: www.botanicka.cz


30. září - 1. října, Karlštejn

 

Na přelomu září a října a opět v Čechách se koná již XXI. ročník velmi populárního Karlštejnského vinobraní. Karlštejn, náš možná nejznámější hrad, je neodmyslitelně spjat s císařem a králem Karlem IV. a v tomto duchu se nese celé vinobraní. Bohatý historický program, gotické odívání, výuka historických tanců, souboje šermířů a mnoho dalších vystoupení přenese návštěvníky do doby dávno minulé. K tomu samozřejmě nebudou chybět ochutnávky vín a burčáků a mnohé gastronomické speciality. Vrcholem programu je pak průvod Karla IV. s chotí Eliškou Pomořanskou a družinou královských dvořanů. I letos vyjede na vinobraní mimořádná vlaková souprava, tažená parní lokomotivou, takže se návštěvníci budou moci dopravit tímto mimořádným strojem a dopřát si nevšední zážitek.

 

Více informací naleznete zde: www.karlstejnske-vinobrani.cz

 

RADA NA ZÁVĚR: Bolí vás po víně hlava víc než kámošky? Možná máte alergii!

 

Více informací o vinobraní najdete na wineofczechrepublic.cz.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře