Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud hledáte měsíc v roce, který je vínu nejvíce nakloněný, tak je to jednoznačně září. A jeden z hlavních důvodů, proč tomu tak je, že se v tomto měsíci nejčastěji koná největší a nejoblíbenější vinařský svátek – vinobraní.

Kam vyrazit na vinobraní?

Vinobraní - 2
zdroj: oficiální zdroj Vinobraní - 2
aktualizováno 31.08.2018, 00:00 | 31.08.2018, 00:00 | doma.cz

Pokud hledáte měsíc v roce, který je vínu nejvíce nakloněný, tak je to jednoznačně září. A jeden z hlavních důvodů, proč tomu tak je, že se v tomto měsíci nejčastěji koná největší a nejoblíbenější vinařský svátek – vinobraní.

Víno a burčák teče proudem, všude se zpívá, tancuje, podávají se různé dobroty a panuje dobrá nálada až do večerních hodin. Pokud jste na vinobraní ještě nikdy nebyli, tak byste to měli rychle napravit, protože zážitek je to opravdu jedinečný. A příležitostí máte opravdu hodně, stačí si jen vybrat.

 

Vinobraní se dnes pořádá nejčastěji v září, někdy také v říjnu, při sklizni révy vinné – i když díky letošnímu výjimečně teplému létu už zkvašený jablečný mošt seženete od konce července.

 

Co vás čeká?

 

Akce je vždy spojená s bohatým kulturním programem a dobrým jídlem. Vše ale spojuje a hlavní slovo tady má víno. Těšit se můžete nejen na nejlepší moravská a česká vína, ale především také na burčák, který k této slavnosti neodmyslitelně patří a nenajdete ho v takové míře nikde jinde ve světě. Jedná se o částečně zkvašený mošt z vinných hroznů, který vzniká několik dní po začátku kvašení, a proto je to čistě sezónní produkt.

 

Kdy a kam na vinobraní?

 

Vinobraní - 3
(Foto: oficiální zdroj)

 

2. 9. 2018 - Zarážání hory a šardické vinobraní
7. – 9. 9. 2018 – Pálavské vinobraní
7. 9. 2018 – Vinobraní v Edenu (Praha)
8. 9. 2018 - Hornobojanovské vinobraní
8. 9. 2018 - Roudnické vinobraní
8. 9. 2018 - Trojské vinobraní
8. 9. 2018 - Strážnické vinobraní
8. 9. 2018 - Vinobraní na Kuksu
14. – 16. 9. 2018 – Mělnické vinobraní
14. – 16. 9. 2018 – Znojemské historické vinobraní
14. – 15. 9. 2018 - Bzenecké krojované vinobraní
14. – 15. 9. 2018 - Velkopavlovické vinobraní
15. – 16. 9. 2018 – Vynibraní v pražské Botanické zahradě na vinici sv. Kláry
15. 9. 2018 - Dunajovické vinobraní
15. 9. 2018 - Kunětické vinobraní
15. 9. 2018 - Tradiční krojované vinobraní pod Nechory
22. 9. 2018 - Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů (Valtice)
29. 9. – 30. 9. 2018 - XXII. Karlštejnské vinobraní
29. 9. 2018 – Sedlecké vinobraní
27. 10. 2018 - Vrbovecké vinobraní

 

Více informací o vinobraní najdete například na www.wineofczechrepublic.cz nebo na www.kamkam.eu.

 

Vinobraní se konají takřka v každé vinařské obci a vesnici. Každé vinobraní je trochu jiné a něčím zvláštní. Na Moravě patří jednoznačně mezi nejznámější vinobraní Pálavské v Mikulově a Historické ve Znojmě. Jedná se zároveň o největší a nejvíce navštěvovaná vinobraní v republice. Každý rok si do Mikulova i do Znojma najde cestu několik desítek tisíc lidí nejenom z České republiky, ale stále více i ze zahraničí.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ohromte nad sklenkou: Vše, co jste netušili o bílém víně
Ohromte nad sklenkou II: Jak se rodí červené víno
Milujete růžové víno? Zjistěte, jak se vyrábí i jak ho zkušeně vybrat
Jak zchladit láhev vína za tři minuty? Postačí vám led a tajná přísada

 

Obvykle se konají dva víkendy po sobě, takže opravdoví fajnšmekři a velcí milovníci vína zvládnou v jeden rok navštívit obě tyto proslulé vinařské slavnosti. Obě vinobraní jsou specifická a mají něco zvláštního. V prvé řadě je to samozřejmě víno, které se liší vinařskou podoblastí. Na obou akcích ale nechybí bohatý kulturní program. Vystupují zde známé tuzemské hudební kapely, městem prochází historické průvody a konají se rytířské turnaje, hraje se divadlo, na náměstích jsou trhy a mnohá další lákadla, která vám zpříjemní strávené chvíle. Nechybí samozřejmě ani nejrůznější vybrané pokrmy a pochutiny, protože jídlo k vínu bezesporu patří.

 

Vinobraní - 1
(Foto: oficiální zdroj)

 

Pokud byste raději dali na Moravě přednost menšímu vinobraní, kde není tolik lidí a vše je ve větším v poklidu, určitě je kam vyrazit. Určitě stojí za to jet na vinobraní do Velkých Pavlovic i Bílovic, do Valtic nebo krásné Lednice. Ani zde nebudete ochuzeni o jedinečný zážitek a výborná vína.

 

7 tipů jak pít víno


Ochutnávejte
Víno se nepije, ale ochutnává.

 

Držte se etikety
Pro zdůraznění vína vyberte správnou skleničku a nechejte vyvětrat. Teplota bílého vína by se měla pohybovat v rozmezí mezi 10 – 14 °C, červené víno vyžaduje vyšší teplotu na škále 16 – 18 °C. Pohár se drží za stopku, aby se víno při dotyku teplé dlaně neohřálo. Nezapomínejte, že se lahodný mok dolévá len do dvou třetin sklenice, což je odhadem jeho nejširší část.

 

Jezte
Vaše tělo nebude zajímat, že na základ do žaludku v průběhu dne nebyl čas. Připravte si k vínu malé občerstvení k zakousnutí v podobě sýru, bílé bagety anebo oliv.
 

Nemíchejte
Kombinace dobrého vína a tvrdého alkoholu nikdy není dobrý nápad. Zůstaňte jen u vína. Pokud chcete zkusit více druhů, vždy začínejte lehčím a mladším pokračujte k těžšímu a staršímu vínu.

 

Vždy s vodou
Tento bod se částečně vztahuje k předcházejícímu. Když víno proložíte vodou, druhý den vstanete čilí, odpočinutí a s příjemnými vzpomínkami na večer. Alkohol dehydratuje organismus, proto je zapotřebí vodu neustále doplňovat.

 

Vinobraní - 4
(Foto: oficiální zdroj)

 

Ráno moudřejší večera
Po více sklenkách alkoholu se může zdát, že znáte odpověď na všechny otázky světa. Větší sebevědomí bohužel způsobuje, že si chcete vyříkávat staré křivdy, připomenout se bývalému partnerovi či partnerce, anebo vysvětlit tomu současnému, že vůbec nejste opilí.


Bavte se
Tyto tipy mohou pomoci k hladkému průběhu degustační akce, jejímž smyslem je pobavit se a užít si chvilku bez stresu. Proto nezoufejte, pokud nenajdete vhodnou velikost skleničky a improvizujte. Přátelé jistě ocení vaši kreativitu.

 

Vinobraní ale dnes již není výsadou pouze Moravy. Víno a vinařství se stále rozvíjí a získává si na oblibě i v Čechách. Pokud je pro vás Morava daleko, máte několik možností i zde. Největším je jednoznačně Mělnické vinobraní, které může směle konkurovat i tradičním moravským. Za návštěvu také určitě stojí vinobraní na Karlštejně, které patří sice mezi menší, ale rozhodně ne chudší ani na víno ani na kulturní program.

 

A pokud se vám to stále zdá daleko, tak můžete zůstat v Praze a stejně se o vinobraní neochudíte. Koná se dokonce hned na několika místech, takže máte opět na vybranou. Ať už si vyberete vinobraní v Tróji, na Pražském hradě, na Grébovce nebo třeba v Edenu, určitě neuděláte chybu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Olina 22:20 25.10.2018
Letos si v jihomoravském kraji nenechám snad ujít ani jedno vinobraní. Osobně jsem si našla tento přehled https://www.daen.cz/clanky/jihomoravske-slavnosti-... a už se těším jak budu porovnávat.