Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ať už cestujete k moři, pod stan v Čechách nebo poznávat letní evropské metropole, výběr vhodného zavazadla byste neměli podcenit.

Kufr, tašku nebo batoh? Podle čeho vybírat zavazadlo na dovolenou?

Cestování
zdroj: oficiální zdroj Cestování
aktualizováno 25.06.2017, 00:07 | 25.06.2017, 00:07 | doma.cz

Ať už cestujete k moři, pod stan v Čechách nebo poznávat letní evropské metropole, výběr vhodného zavazadla byste neměli podcenit.

Na cestách bude útočištěm všech vašich věcí a pomůže je udržet v čistotě i roztříděné. Záleží jen na typu zavazadla, které zvolíte.


Batoh, taška nebo kufr


Druh vaší dovolené je rozhodujícím faktorem při volbě typu zavazadla. Pokud vyrážíte na trempský výlet či aktivní dovolenou, pak vám kufr na kolečkách bude spíše na překážku a volte kvalitní batoh či krosnu. Na pobytové dovolené u moře, kde se přemístíte se zavazadly jen z letiště k hotelu, naopak kufr na kolečkách oceníte. Pokud se chystáte na letecký prodloužený eurovíkend do města, kde budete méně cestovat se zavazadly, pak můžete volit mezi menším kufrem na kolečkách, anebo batohem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

V čem na dovolenou? Pohodlí na prvním místě
Jak správně zabalit na dovolenou
Jak se sbalit na dovolenou do jedné tašky


Velikost zavazadla


Objem a velikost zavazadla se odvíjí nejen podle délky dovolené, ale také podle toho, jak plánujete být aktivní či se často přemisťovat. Dalším faktorem je pak omezení v případě, že se budete přepravovat letecky. Zde dejte pozor na zavazadla, která si můžete vzít s sebou na palubu letadla, pro něž většinou platí maximální rozměry 55 x 40 x 20 cm, takže nejlepší volbou je menší cestovní kufr či taška kompaktních rozměrů, do které se vejde vše, co potřebujete. Pokud máte tašku či kufr do zavazadlového prostoru, větší omezení rozměrů zde nejsou, ale narazit můžete s jejich váhou, která bývá u nízkonákladových přepravců většinou 15 kg. Volit můžete i větší společný kufr, například s partnerem, kdy váha kufru může být až 30 kg.
„Pokud ale letíte na dovolenou do vzdálenější destinace a budete přestupovat, doporučuji každému cestujícímu vlastní zavazadlo a část oblečení a nezbytností přibalit také pro jistotu do příručního zavazadla. Může se totiž stát, že se vám během přestupu nějaký kufr ztratí,“ varuje Tomáš Žaloudek, zkušený cestovatel a zástupce značky Eastpak.

 

Cestování
(Foto: oficiální zdroj)

 

Důležité detaily zavazadla. Materiály a praktičnost

 

Při volbě zavazadla nezapomínejte ani na jeho materiál. Skořepinové kufry jsou většinou těžší, ale lépe chrání uvnitř uložený obsah. Textilní materiály jsou naopak lehčí, a navíc je v případě nutnosti můžete i trochu přifouknout. „Také u textilních zavazadel lze vybrat pevnější materiály, které pomohou ochránit věci uvnitř. Odolný je zejména polyester a u kufrů přihlédněte také k pevnější výztuži zadní časti,“ doporučuje Tomáš Žaloudek. Zaměřte se také na držadla, která zejména u kufrů musí jít snadno zasunout, aby se při přepravě nepoškodila. Na cestách oceníte také postranní madla či úchyty, které usnadňují manipulaci s kufrem či taškou, stejně tak kvalitní a bytelná kolečka. Ale nezapomínejte, že i ty se musí vejít do celkového rozměru zavazadla!

 

Závěrečným bonusem už je jen výběr barvy zavazadla. Pokud jste fanoušci střídmosti a černé barvy, pořiďte si na cestování, zejména letadlem, na kufr barevnou jmenovku nebo stuhu. Snadněji jej pak rozeznáte mezi ostatními na letištním pásu.

 

Zavazadla
(Foto: oficiální zdroj)

 

Naš tipy:


* Batoh Eastpak Hatchet (48 x 32,5 x 24 cm, objem 35 litrů, 2500 Kč). Do velké kapsy se vejde oblečení i kosmetika na více dní, případně knížka či jiná zábava pro dlouhou chvíli, a do menší přední kapsy drobnosti, které se budou případně hodit cestou. Výhodou batohu je jeho chytré řešení s bočními úchyty, delším popruhem na jedno rameno a zároveň popruhy na zádech. Takže jej lze nosit jako batoh na zádech i jako tašku přes rameno nebo v ruce.


* Městský rolovací batoh RollTop, We Are Able (15-22 l, 3290 Kč). Každá kapsa a průvlečný prostor nabízí přehledné uspořádání, ale komfort navíc přináší i prodyšnost a nepromokavost zvoleného materiálu.

 

Cestovní zavazadla
(Foto: Archiv firem)

 

* Krásná a kvalitní cestovní taška Uashmama (42 x 34 x 16 cm, 3 974 Kč, dostupná na Uashmama.sk nebo v LEEDA Fashion Store) je vyrobena z pratelného papíru, díky čemuž je mimořádně lehká. Popruhy jsou z textilie, detaily z italské kůže a taška je nepromokavá.


* Kufr Samsonite, 4179 Kč, ve Ve Fashion Arena Prague Outlet outletová cena 2925 Kč

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Barča 06:32 29.06.2019
Já teda určitě preferuju cestovní tašku. Ta mi příjde nejpraktičtější. Cestovní kufr doma mám taky, ale ten vytahuji jen když někam jedu na delší dobu. Jinak se vždycky všechno snažím naskládat do cestovní tašky. Mám doma jednu skvělou z https://eshop.modadnes.cz/ a do té se mi zatím vždy všechno vešlo, takže spokojenost. :-)