Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Není snad více fascinující země než Spojené arabské emiráty. Luxus ukrytý v pouštním písku, orient omývaný ropnými vlnami nebo místo, kde se tvoří zázraky na počkání. Chcete lyžovat v létě? Proč ne. Rádi byste se stali pilotem F1? Můžete.

Láká vás Dubaj? Co čekat od dovolené v zemi superlativů

Dubaj - 1
zdroj: oficiální zdroj Dubaj - 1
aktualizováno 20.05.2018, 00:00 | 20.05.2018, 00:00 | doma.cz

Není snad více fascinující země než Spojené arabské emiráty. Luxus ukrytý v pouštním písku, orient omývaný ropnými vlnami nebo místo, kde se tvoří zázraky na počkání. Chcete lyžovat v létě? Proč ne. Rádi byste se stali pilotem F1? Můžete.

Jak říkají obyvatelé Emirátů: „Nic není problém“. Popřeli i přírodní zákony. Ještě před půl stoletím zde byla jen vyprahlá poušť, dnes na jejím místě stojí nejluxusnější hotely i nejvyšší stavba planety.

 

Dubaj – oáza luxusu

 

Dubaj je stejnojmenné hlavní město jednoho ze sedmi emirátů. Zároveň je nejznámější a nejlidnatější. Letiště tvoří jednu z nejvýznamnějších přestupních stanic mezi Evropou a Asií, takže mnoho turistů tu stráví pouze pár hodin. Ty se ale mohou proměnit v zážitek na celý život.


Náš tip: Z Prahy do Dubaje létají linky třech leteckých společností každý den, cesta zabere zhruba 6 hodin. Češi sem od roku 2014 nepotřebují víza a ušetří tak tisíce korun.


Fatamorgána v poušti


Dubaj, často přezdívána New Yorkem arabského světa, je proslulá avantgardní architekturou, opulentním luxusem a troufalostí zároveň. Kde jinde si totiž uprostřed pouště postavili kluziště a vodopád? To vše společně s největším akváriem na světě (10 miliónů litrů vody) naleznete v největším obchodním centru všech dob – Dubai Mall. V tomto chrámu konzumu můžete nakupovat ve více jak dvanácti stovkách těch nejluxusnějších obchodů. A pokud vás v horkých letních dnech přepadne chuť na lyžování, vyrazte do obchodního centra Mall of the Emirates. Oblouky zde můžete krouhat na 400 metrů dlouhé kryté sjezdovce (samozřejmě jediné na světě). Kromě lyžařského vybavení vám půjčí i zimní komplet.


Vzhůru do oblak


Patrně si všímáte, že Dubaj miluje rekordy. Není tedy náhodou, že přímo z Dubai Mall stoupá stavba, kterou se lidstvo dosud nejvíce přiblížilo k nebesům – 828 metrů vysoká Burj Khalifa. Ta disponuje nejrychlejším výtahem na světě, který vás za minutu doveze do 124. patra na nejvyšší vyhlídkovou plošinu, ze které kdy mohlo lidské oko shlédnout. Výtahy ale jezdí až do 189. patra. Muslimové se v Chalífově věži mohou pomodlit v nejvýše položené mešitě (158. patro). Málokdo by věřil, že před 12 lety byl v těchto místech jen a jen písek.

 

Dubaj - 2
(Foto: oficiální zdroj)


Je libo vlastní sluha?


Další dubajskou dominantou je jeden z nejluxusnějších hotelů světa - Burj Al Arab, který je mezi lidmi neoficiálně označován jako sedmihvězdičkový. Je ve tvaru plachetnice a hotelové apartmány jsou vždy dvoupatrové. Každé patro má svou vlastní recepci a na každý pokoj připadá jeden sluha. Interiér hotelu je ukázkou bohatství v podobě zlata, drahých látek, křišťálu i mramoru. Z toho všeho luxusu se vám zatočí hlava. Anebo i z toho, že noc zde můžete strávit na otáčivé posteli.


Znovunalezený ráj


U hotelů ještě chvíli zůstaneme. Symbolem dubajské pompéznosti je uměle vybudovaný ostrov ve tvaru palmy, jemuž dominuje ohromující hotelový komplex Atlantis. Je vystavěn ve stylu ztraceného pozemského ráje. Týden v hotelu vás tu nemusí přijít na více než 30 tisíc korun, ale pokud máte nazbyt i dvě stě tisíc korun, můžete si zde dopřát noc v mořském apartmánu. „Majestátní pětihvězdičkový hotel Atlantis The Palm slibuje luxus a zábavu pro celou rodinu. Součástí hotelu je i zábavný vodní park Aquaventura s jednou z největších skluzavek světa,“ láká Simona Fischerová z cestovní kanceláře Fischer.
Pětihvězdičkový hotel, který byl otevřen roku 2008, je hojně vyhledávaný světovými celebritami, své selfie si zde pořídily například Kim Kardashian, Jennifer Lopez nebo také česká modelka Simona Krainová.

 

Dubaj - 3
(Foto: oficiální zdroj)


Benzín čtyřikrát levnější než voda


Další raritou je i dubajské metro, nejenže tento plně automatizovaný vlakový systém je nejdelší na celém světě, zároveň je i nejbezpečnější. Na každém nástupišti je systém dvojitých skleněných dveří. Převážně jezdí nad zemí, takže pro turisty je jednou z možností, jak si Dubaj dobře zmapovat. Místní s ním příliš nejezdí (díky levné ceně nafty jezdí převážně auty), ale prostě ho chtěli. Stejně jako tramvaje, které byly slavnostně zprovozněny před dvěma lety a jako jediné na světě jsou bezdrátové.


Zajímavost: Možná ve městě narazíte na růžové taxíky. Jde o speciální taxíky pro ženy, které také samy ženy řídí. Pokud cestujete s partnerem, takový taxík váz nevezme – vozí prostě jen ženy.


ČTĚTE TAKÉ:

Letní žár není pro vás? Ochlaďte se v panenské severské přírodě Islandu
Jak poznat kus Evropy za 7 dní? Z moře!
Tip na poetickou dovolenou: Snové Skotsko


Odtud dýchá historie


Srdce města je v Dubajském zálivu. Této části se říká „stará“ Dubaj, ale slovo starý je poměrně relativním pojmem. Většina domů zde nestojí ani sto let. Zálivem můžete projíždět po tradičních dřevěných lodích, které jsou zdejší vodní taxi službou. Dubaj z tohoto úhlu pohledu získává úplně jiný rozměr. Nádech orientu ještě umocní prohlídka starých trhů, kde nakoupíte koření, látky i zlato. Hodně zlata. Zlatníci na Golden Souk vám mohou šperky vyrobit i na počkání.


Poznejte víc než jen Dubaj:

 

Abú Dhabí – nablýskaný protihráč Dubaje


V sérii superlativů pokračujeme. Necelé dvě hodiny jízdy dělí Dubaj od dalšího emirátu – Abú Dhabí. To je zároveň i hlavním městem celého společenství. Sídlí zde prezident Chalífa bin Saíd Ál Nahján, jehož jméno nenese dubajská nejvyšší věž světa náhodou. Její název měl být původně Burj Dubai, ale prezident dodal peníze na dostavbu, a tak na jeho počest dostala název Chalífova věž. Donedávna byl tento emirát vždy oproti Dubaji upozaďovaný, aby se zachoval jeho konzervativní ráz, ale v posledních letech je vše jinak.


Město v ropných polích


Leží na břehu Perského zálivu a již několik let vyhrává žebříčky nejbohatších měst světa. Denně se tu vytěží více než dva miliony barelů ropy, což je pro srovnání přibližně dvacetkrát více než v Dubaji. To je patrné na všech nových projektech v Abú Dhabí. Jakoby každá stavba byla odpovědí na nějakou dubajskou. Jen je větší, honosnější a dvakrát tak dražší. Typickým příkladem je hotel Emirates Palace, do roku 2010 nejdražší budova světa a dodnes nejluxusnější hotel světa. Tento komplex připomínající pohádkový palác nese tak velkou míru luxusu, že často bývá neoficiálně označován jako osmihvězdičkový (!). A v Abú Dhabí se lámou rekordy dál. Od roku 2010 je nejšikmější budovou světa místní mrakodrap Capital Gate, který je nakloněn o 18 stupňů, což je čtyřikrát více než světoznámá věž v Pise.

 

Capital Gate v Abú Zabí
(Foto: oficiální zdroj)


Místo, kde se zastavil čas


Klenotem Abu Dhabí je velká mešita šejka Zayeda, jedna z nejkrásnějších staveb moderního světa a dle turistických průvodců druhá nejzajímavější světová atrakce. Na její výstavbě se podílelo na dvacet zemí, dokončena byla v roce 2007 a místo, na kterém stála, bylo prý o deset metrů vyvýšeno. To proto, aby byla mešita dobře viditelná. Pojme přes čtyřicet tisíc lidí a při návštěvě se vám boří chodidla do největšího koberce světa, který tkalo přes třináct set íránských žen. Dech se vám zastaví při pohledu na největší lustr světa. Jeho váha je neuvěřitelných 12 tun a na jeho výrobě se spolupodílel i Swarovski. Při prohlídce jako byste byli odříznuti od venkovního ruchu, v mešitě se smí pouze šeptat a na hromadná selfie také zapomeňte.


Exkluzivní turistické atrakce


Abu Dhabí masivně investovalo do zábavního průmyslu. V posledních letech zde vyrostl ohromný vodní svět Yas Water. V jeho blízkosti stojí Ferrari World, skvost pro milovníky motorismu, kde naleznete nejrychlejší horskou dráhu světa, muzeum vozidel Ferrari, simulátor formule 1 nebo motokáry.


Odpočinek zaručen


Abu Dhabí je ale i ideální destinací pro perfektní relax. Pobřeží je poseto exkluzivními hotelovými resorty, kde jsou krásné pláže a výhled na širé moře. To je v emirátě vidět málokdy, moře jinde vypadá spíš jako malá zátoka či připomíná kanál se slanou vodou. Během pobytu nevynechejte výlet na přilehlé ostrovy s původní kulturou a samozřejmě pouští.


Ras Al Khaimah – vystupuje ze stínu


Je jedním z nejvíce se rozvíjejících se emirátů poslední doby. Leží na hranicích s Ománem na severním poloostrově Musandam. Díky krásným plážím, hotelům světové kvality a prvotřídním službám nezůstává ve stínu předchozích dvou rozhazovačných emirátů. Do karet mu ještě hrají perfektní podmínky pro golf, hřiště jsou zde na světové úrovni. Ras Al Khaimah je vyhlášený blankytným mořem, jako stvořeným ke koupání a potápění. Pláže lemují datlové a pomerančové plantáže.


Načerpejte síly


I přesto, že se nachází ve stejné zemi jako Abú Dhabí a Dubaj, ultramoderní, přepychové a rekordy lámající projekty zde zatím nečekejte. Do tohoto emirátu přijíždějí turisté hlavně za odpočinkem. Ras Al Khaimah je mnohem klidnější, tradičnější a původnější.

 

Ras Al Khaimah
(Foto: oficiální zdroj)

 

Ohromující je ale tamní příroda. „Naleznete zde skalní masivy, horské prameny a i načervenalý písek na plážích. To v kombinaci s perfektním hotelovým servisem láká ročně tisíce turistů ze všech koutů světa,“ vysvětluje Fischerová. Vynikající je i projížďka na džípech do pouštního safari, odměnou za zvládnutí jízdy vám bude tradiční občerstvení v beduínském stanu.


Ale toužíte-li přece jen shonu velkoměsta, vydejte se do moderní čtvrti Al-Nakheel. Sice na vás dýchne hlavně arabská kultura, nejnovější módní kousky ale nakoupíte ve velkém centru Manar Mall. Při odchodu nezapomeňte na výtečnou arabskou kávu z džezvy. Oblíbené jsou i velbloudí závody, které každoročně poutají velkou pozornost i turistů ubytovaných v Dubaji. Díky dálnici je dobře dostupná.


Láká Vás tato nádherná exotická země?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře