Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Léta v Čechách jsou čím dál tropičtější a pro náš organismus náročnější. Pořádné osvěžení zažijete na severu Evropy. Top destinací pro letní měsíce se pro mnoho cestovatelů stává magický Island.

Letní žár není pro vás? Ochlaďte se v panenské severské přírodě Islandu

Island
zdroj: oficiální zdroj Island
aktualizováno 30.07.2017, 00:13 | 30.07.2017, 00:13 | doma.cz

Léta v Čechách jsou čím dál tropičtější a pro náš organismus náročnější. Pořádné osvěžení zažijete na severu Evropy. Top destinací pro letní měsíce se pro mnoho cestovatelů stává magický Island.

Tento zvláštní ostrov s místopisem jako jazykolamy oplývá nádhernou panenskou přírodou, zajímavou architekturou i magickými příběhy. Letenky z Prahy do hlavního města Reykjavíku můžete sehnat zhruba od pěti tisíc korun (bez přestupu), z německých letišť (např. z Berlína) i o tisícovku levněji.

 

TIPY K NEZAPLACENÍ:

Kufr, tašku nebo batoh? Podle čeho vybírat zavazadlo na dovolenou?
Míříte na dovolenou do Chorvatska autem? Jak letos zvládnout cestu bez problémů?
Poprvé pod stan s malými dětmi? Tyhle tři věci nepodceňte

 

Krajina trollů a elfů

 

Zvláštní kouzlo Islandu pocítíte hned při výstupu na letišti. Čerstvý vzduch vás totiž naprosto omámí. V červenci si jej dosyta užijete dokonce za denního světla, které tu trvá celých 24 hodin. Od dubna zde panuje polární den a slunce vůbec nezapadá. Využijte toho a prozkoumejte maximum přírodních úkazů. „Ledovcová laguna Jökulsárlón, na jejíž hladině se vznášejí obrovské ledové kry, či takzvané Duhové hory neboli Landmannalaugar, které se nacházejí ve vnitrozemí, to jsou opravdu magická místa,“ doporučuje Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz a dodává: „K duhovým horám se dostanete pouze pomocí džípu, protože projíždíte pouštěmi, přes několik brodů a po lávových plotnách. Pohled za to opravdu stojí.“ Pokud se budete ptát na doporučení některého z Islanďanů, nechte si od něj vyprávět islandské legendy o elfech a trollech.

 

Duhové údolí
(Foto: oficiální zdroj)

 

Snové termální prameny ve volné přírodě

 

Island je zemí ohně a ledu a turisty láká zejména díky své jedinečné přírodě. Málokdo však ví, že je tento ledový ostrov díky svým bohatým termálním pramenům rovněž jednou z nejvýznamnějších lázeňský zemí. „Jen v hlavním městě Reykjavíku narazíte hned na několik lázeňských komplexů. Mezi nejzajímavější patří Blue Lagoon, který zaujme svoji architekturou i geotermální mořskou vodou s blahodárnými účinky na pleť,“ upřesňuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia. Ani za hranicemi Reykjavíku ale není o hřejivé vody nouze. Téměř každé město má svůj termální bazén, populární jsou také venkovní horké prameny. Nádherné jsou například lázně Nature Baths, v nichž najdete hned několik vzájemně propojených venkovních bazénů. Teplá jezírka a říčky jsou však rozesetá po celém ostrově. Při troše hledání tak můžete najít zapadlé přírodní lázně určené pouze pro vás a hrstku místních. Při často náročných výletech za krásami Islandu si tak můžete odpočinout v přírodní termální vodě a ještě se kochat nádherným výhledem na okolní krajinu.

 

DALŠÍ CESTOVATELSKÉ TIPY:

Madeira vás nadchne kuchyní, architekturou, výhledy i záplavou květin
Víkend ve Vídni: Víc než Sacher dort a vídeňská káva
Ostrava Černá? Poznejte za víkend krásy třetího největšího města Česka

 

Od západu na východ

 

Nejlepší volbou pro dopravu na Islandu je půjčení auta. Pečlivě vybírejte místo, odkud si vůz odvezete. „Na letišti jsou půjčovny aut celkem drahé. Dál od něj však existuje řada poboček, u kterých si pronajmete vůz mnohem levněji,“ radí Josef Trejbal. Během vaší vyjížďky určitě potkáte koně, a ne jednoho. Islanďané jsou na ně náležitě pyšní a toto královské zvíře je součástí jejich životního stylu. Na ostrově žije pouze jedno plemeno, a to islandský kůň. Dovoz jiných plemen byl zakázán v roce 930 a stále se přísně dodržuje.

 

Losos za hubičku

 

Island je místo, kde vše plyne svým vlastním tempem, ale pravidla se dodržují. Není zde téměř žádná kriminalita. To vyloženě vybízí k různým alternativnějším způsobům ubytování. Na Islandu se můžete s klidem ubytovat ve stanech i v hostelu. V Rekjavíku seženete hostel od 500 Kč za noc.

 

Pokud při cestování dáváte přednost ubytování přes Airbnb, vytipovali jsme pro vás místo, kde lišky dávají dobrou noc. Moderní dřevěný srub v Akureyri, Northeast je skvělým výchozím bodem pro výlety do okolní divoké přírody, procházky podél fjordů a koupání v horkých pramenech. Děti budou zaručeně ještě dlouho vzpomínat na pozorování velryb v nedalekém Húsavíku nebo túru k vodopádu Goðafoss. Váš obývák bude zdobit výhled na islandskou přírodu, v létě navíc můžete pozorovat půlnoční slunce.

 

Island
(Foto: oficiální zdroj)

 

Další výhodou je příznivá cena potravin. Na Islandu existují stejně jako u nás velké řetězce potravin. Největší a nejznámější se jmenuje Bónus, druhý je Karjoval. Navíc zde koupíte vybrané lahůdky za rozumnou cenu. Nezapomeňte si vychutnat lososa nebo jehněčí maso.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Marketa 15:05 01.08.2017
Chystám se na Island do Húsavíku na několik dní. Plánuju taky spát přes airbnb a chci si půjčit auto a projet se kolem. Máte někdo zkušenosti s islandskými autopůjčovnami? Dost zvažuju tuto, že bych si ho zarezervovala předem... https://www.levnaautopujcovna.cz/island/