Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sháníte tip na knihu na dovolenou nebo na prázdniny, kdy je konečně více času na čtení? Pokud milujete „hartlovky“ nebo knížky Radky Třeštíkové, přinášíme inspiraci, co číst, právě vám.

Milujete Hartla a Třeštíkovou? Poradíme vám, co číst

Dívka s knihou
zdroj: Thinkstockphotos Dívka s knihou
aktualizováno 06.07.2019, 00:00 | 06.07.2019, 00:00 | doma.cz

Sháníte tip na knihu na dovolenou nebo na prázdniny, kdy je konečně více času na čtení? Pokud milujete „hartlovky“ nebo knížky Radky Třeštíkové, přinášíme inspiraci, co číst, právě vám.

Patrik Hartl a Radka Třeštíková patří mezi tuzemské nejoblíbenější autory. Máte-li jejich knihy také rádi, ale bohužel od nich máte už vše přečtené, vytipovali jsme pro vás několik knížek, které jsou sice od jiných autorů, ale v podobném duchu a stylu. Třeba sednou i vám.

 

1. Jan Folný: víkend v Londýně


Tři kamarádi a bývalí spolužáci se chystají na víkendovou pařbu v Londýně, kde chtějí oslavit své čtyřicátiny. Chlast, sex, jídlo, fotbal a kecy o všem a o ničem. To všechno proto, aby odehnali společnou úzkost z toho, že se jejich životy právě lámou do té horší poloviny. A to je ještě ta nejoptimističtější předpověď. Během nadcházejícího víkendu se však v jejich životech změní víc než jen jejich věk.


Co vám to bude připomínat: Prvok, Šampón, Tečka a Karel (Hartl)

 

2. Petra Soukupová: Pod sněhem


Tři sestry nasedají jednoho zimního dne do auta a vyrážejí k rodičům na oslavu otcových narozenin. Blanka se dvěma dcerami, miminem a psem, Olina se synem a ipadem, Kristýna s kocovinou. V plném autě se však spolu s nimi ocitají i jejich životní příběhy, vzpomínky na dětství, nenaplněné sny a frustrace, a atmosféra tak už po několika kilometrech jízdy houstne. A to ještě žádná ze sester netuší, že další nepříjemnosti je čekají v domě rodičů.


Co vám to bude připomínat: Bábovky (Třeštíková)

 

3. Alena Mornštajnová: Tiché roky


Bohdana je uzavřená dívka, která žije pouze s mrzutým otcem, a dobrosrdečnou, ale poddajnou Bělou. Trápí ji napětí v domě, a také tajemství, které ji nepřestává vrtat hlavou: Proč ji těžce nemocná babička při poslední návštěvě v nemocnici oslovila „Blanko“? Intimní rodinné drama, kde hlavní roli nehrají velké dějiny, ale náhody a lidské charaktery.


Co vám to bude připomínat: Veselí (Třeštíková)

 

Čtenářka
(Foto: Getty Images)

 

4. Petra Dvořáková: Dědina


Na pozadí lehce humorného vyprávění se před čtenářem odkrývá venkovské hemžení v nepřikrášlené nahotě. Přirozená fyzická blízkost hrdinů, jejich společná práce, jejich touha po lepším živobytí až vypočítavost jsou zdrojem věčných svárů i svázanosti a také marné snahy vyléčit minulé rány. Svižné vyprávění formanovského střihu, které však není cynické; nikoho nesoudí a co je podstatné — nenudí.


Co vám to bude připomínat: Veselí (Třeštíková)

 

5. Lukáš Pazdera: Láska v Česku


Atraktivní Zuzana se stále nemůže vzpamatovat z rozchodu s Liborem. Prostřednictvím své sestry se seznámí s postarším galantním Andrejem, jehož exmanželka Lucie se snaží zaplašit myšlenky na přibývající vrásky v posteli sukničkáře Romana. Toho naopak rozvod teprve čeká. Když jeho stále ještě platná - a z Romanových neustálých záletů na pokraji nervového zhroucení stojící - manželka Míša potkává o Vánocích na půlnoční Libora, začíná příběh nesourodého šestiúhelníku postav, jež spojuje jediné - každý z nich chtěl od svého předešlého partnera něco úplně jiného, než čeho se mu nakonec dostalo.


Co vám to bude připomínat: Nejlepší víkend (Hartl)

 

6. Hana Andronikova: Srdce na udici


Soubor osmi povídek ze současnosti a nedávné minulosti, o hledání slov a cest, příběhy dějové i náladové; odhalují svébytné světy z pohledu vypravěčů mužských i ženských, mladých i stárnoucích. Povídky se vzájemně prolínají a doplňují, společně pak skládají obraz doby, rozmanitých lidských osudů a vztahů.


Co vám to bude připomínat: Bábovky (Třeštíková)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co kniha z roku 1913 radí mužům? Nechte ženy číst a odpočívat!
Nemáte čas dětem číst? Pusťte jim českou babičku na YouTube
Vaše děti málo čtou? Nenuťte je, nefunguje to

 

7. Michal Viewegh: Vybíjená


Román ztvárňuje v rozsáhlém časovém oblouku pestré osudy několika spolužáků z gymnázia od dob jejich dospívání až na práh čtyřicítky. Znalci díla nejčtenějšího českého autora se tu opět setkají s dobře známou, melancholicky laděnou groteskou, tentokrát o přátelství, osudových láskách, alkoholu, kráse i ošklivosti, ale především o smutku, který se s přibývajícími léty vkrádá do životů stárnoucích hrdinů.


Co vám to bude připomínat: Malý pražský erotikon (Hartl)


8. Radka Denemarková: My 2


V Praze sejdou dva lidé, Ema a Tony. Ema je na útěku z nešťastného manželství, Tony je oblíbeným kadeřníkem. Oba se chtějí líbit mužům… Příběh MY 2 je jemná i drsná miniatura o dnešku, přitom nadčasová. O lásce mezi lidmi, co vlastně znamená a jak málo nebo jak mnoho znamenat může. Proč jsou vazby mezi lidmi pohodlně uvolněné, ale právě proto tak děsivě nespolehlivé?


Co vám to bude připomínat: Dobře mi tak (Třeštíková)

 

9. Magda Váňová: Když ptáčka lapají


Hlavní hrdinové románu Jordana a Vojtěch jsou pro své okolí ideální pár, ale teprve manželství ukáže, jaký kdo je, po čem touží, jak se zachová, až přijdou kritické situace a bude nutné slevit ze svých požadavků a představ. Jejich partnerské vztahy se ostře vyhrotí přesně podle přísloví Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.


Co vám to bude připomínat: Dobře mi tak (Třeštíková)

 

10. Barbora Šťastná: Láska pro samouky

 

Manuál přežití hodné holky ve světě digitálního randění Jak se liší randění v osmnácti a ve čtyřiceti? Vlastně skoro nijak. Ve čtyřiceti jste pořád stejně nejistí a zmatení jako v osmnácti, jenom už to nevypadá tak roztomile. Klára se o tom přesvědčí, když ze dne na den skončí její manželství a ona se znovu ocitne v nepředvídatelném světě singles. Zažije pár katastrofických schůzek, poprvé v životě zjišťuje, jak vypadá seznamování přes Tinder, Facebook, Messenger a Instagram, a že trapasy online jsou stejně trapné jako ty skutečné.


Co vám to bude připomínat: Nejlepší víkend (Hartl)


Máte nějaký další knižní tip, který nezklame?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře