Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Chorvatsko je nadále v hlavním kurzu dovolenkářů. Jen loni ho navštívilo 689 000 Čechů. Letos se jim prodraží dálnice a přibude dopravních omezení. Jak zvládnout cestu bez problémů a jak připravit auto, aby se z cesty k moři nestalo dálniční peklo?

Míříte na dovolenou do Chorvatska autem? Jak letos zvládnout cestu bez problémů?

Výlet s rodinou
zdroj: Thinkstockphotos Výlet s rodinou
aktualizováno 23.06.2017, 00:16 | 23.06.2017, 00:16 | doma.cz

Chorvatsko je nadále v hlavním kurzu dovolenkářů. Jen loni ho navštívilo 689 000 Čechů. Letos se jim prodraží dálnice a přibude dopravních omezení. Jak zvládnout cestu bez problémů a jak připravit auto, aby se z cesty k moři nestalo dálniční peklo?

Podle ÚAMK bude na cestě do Chorvatska první zkouška ohněm už na D1 z Prahy do Brna, na rozestavěné rakouské dálnici A5 na Mikulov, na dálničním průtahu Vídní a jeho jižní částí A23 a komplikace lze očekávat i na slovinské dálnici 4APtuj-Macelj. Zácpám se tradičně nevyhnete u hlavního města Záhřebu.

 

>>> Sledujte také náš AUTO SPECIÁL. <<<

 

Jak řekl ČTK tiskový mluvčí ÚAMK Petra Vomáčka, je potřeba pamatovat na odlišné místní požadavky ohledně povinné výbavy vozidla nebo jiné spotřebitelské chování. Například v Chorvatsku hrozí za nevyplnění formuláře o dopravní nehodě sankce 5 000 kun, za neodebrání účtenky v obchodě pak 200 až 2000 kun. Za jízdu pod vlivem léků nebo v únavě pak policie může na několik dní zakázat jízdu. V Rakousku mohou policisté kvůli špatnému technickému stavu odebrat registrační značky a vyměřit pokutu až 5 000 eur.

 

A jak připravit auto na cestu plnou úskalí a co všechno zkontrolovat? „Včasnou kontrolu vozidla a pravidelný servis lidé podceňují. Přitom odhalí mnoho možných problémů a hrozeb včas, tedy dříve, než se z nich stanou záležitosti zbytečného rozsahu,“ říká vedoucí autoservisu Radek Daněk z autocentra Davo car.

 

Přinášíme vám 7 základních rad, které Vám pomohou předejít nepříjemnému překvapení.

 

1) Kontrola pneumatik a provozních kapalin, světel a klimatizace

 

Nenechte nic náhodě. Toto jsou věci, které bez problémů zvládne i motoristický laik. Navíc se to učí v autoškole. „Začal bych kontrolou tlaku v pneumatikách, a to včetně rezervy. Další v řadě je kontrola provozních kapalin - motorového oleje, chladicí kapaliny, vody do ostřikovače a jistě nelze opomenout ani kontrolu vnějšího osvětlení a funkčnosti klimatizace. Určitě je dobré mít s sebou alespoň 1L oleje na případné doplnění,“ radí Daněk.

 

 

2) Prověřte brzdy!

 

V tomto případě jednoznačně doporučujeme kontrolu v servisu, kde se kontroluje tloušťka brzdového obložení a opotřebení či případné poškození brzdových kotoučů, množství a kvalita brzdové kapaliny, ale i těsnost brzdového systému.


3) Mějte dost vody

 

Nejen při případném uvíznutí v zácpě na rozpálené dálnici se Vám hodí mít dostatek vody. V některých případech mějte dost vody destilované. Záleží vždy na tom, co udává výrobce vozidla. Ne do každého vozidla a dle druhu využitých provozních kapalin se doplňuje destilovaná voda.


4) Počítejte s větší spotřebou paliva

 

S větší zátěží vždy přímo úměrně stoupá i spotřeba paliva, je to přímá úměra. V souvislosti s tím je důležité i správné nahustění pneumatik, i to má vliv mj. na spotřebu paliva. „Při plném naložení se tlak upravuje podle pokynů výrobce vozidla, které jsou uvedeny většinou na štítku ve dveřích, či případně v příručce vozidla přímo od výrobce,“ vysvětluje odborník.

 

PSALI JSME:

Zkusili jsme za vás: Odletět na dovolenou během 24 hodin
Chystáte se ještě na dovolenou? Cenné rady, které zabrání zdravotním problémům
Odjezd na dovolenou? Jak ho přežít. KROK ZA KROKEM

 


5) Nechte zkontrolovat podvozek

 

Pro klid duše a bezpečí na cestách si najděte chvilku, zajeďte do kvalitního servisu a nechte prohlédnout podvozek. „Nechal bych určitě zkontrolovat případné vůle na podvozku, stav uložení, a zda jsou stejnoměrně opotřebované pneumatiky, popřípadě seřídit geometrii podvozku,“ říká Daněk.


6) Dobijte baterii

 

V tomto případě opět doporučujeme svěřit úkol odborníkovi. Každá baterie může mít jiné složení a některá vyžaduje použití speciální nabíječky, navíc novější vozidla mají i způsob nabíjení mnohdy specifický.


7) Buďte pojištění

 

Nezapomeňte na tzv. zelenou kartu, a odpovídající cestovní pojištění. Asistenční služba na cestách je neocenitelným pomocníkem v nouzi. „Dokáže postiženého instruovat, vyjednat za něj v cizím jazyce potřebnou pomoc, zorganizovat ji a konzultovat stav s lékařským personálem, zajistit repatriaci,“ říká Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jitka 02:05 16.12.2018
Skvělé rady! Díky mockrát. Já si myslím, že jedna z nejdůležitějších věcí, která by se měla před odjezdem na dovolenou zkontrolovat jsou pneumatiky. Hlavně aby byly správně dohuštěné a v dobrém stavu. My když letos jeli na dovolenou, tak jsme před odjezdem pro jistotu nechali pneumatiky vyměnit úplně. Nové jsme pořídili z https://www.pneuok.cz/ :)
Miluška 05:24 22.03.2018
Zdravím, díky mockrát za parádní tipy. Letos se také chystáme na dovolenou do Chorvatska. Jezdíme tam každý rok, ale letos poprvé pojedeme našim novým obytným autem z https://www.truck1-cz.com/campery takže určitě vše před cestou pořádně zkontrolujeme. Ještě jednou díky!