Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Milujete víno a rádi poznáváte nová místa? Máme pro vás tipy na originální jarní výlet do vinařských destinací!

Na jaře jsou nejkrásnější! Které české i zahraniční vinařské destinace neminout?

Víno a vinice - 6
zdroj: shutterstock.com Víno a vinice - 6
aktualizováno 14.04.2019, 00:09 | 14.04.2019, 00:09 | doma.cz

Milujete víno a rádi poznáváte nová místa? Máme pro vás tipy na originální jarní výlet do vinařských destinací!

Máte ve zvyku zamířit za vínem v době burčáku nebo otevírání martinského? Ve vinicích je krásně i na jaře. Nejde jen o ochutnávání skvělého vína, vinohrady a jejich okolí jsou krásným a romantickým místem samy o sobě. Vypravit se za nimi ale rozhodně neznamená jet pouze na Moravu, cíle mohou být daleko rozmanitější. Vydat se můžete za hranice Česka, například do ohnivého Španělska, slunné Itálie nebo do šampaňským proslulé Francie.

 

Navštívit vinařské oblasti na jaře se vyplatí dvojnásob. Nebudete se muset prodírat skrze davy ostatních nadšenců se skleničkou v ruce jako při podzimním vinobraní. Sluníčko hřeje tak akorát a přímo vybízí k pořádné turistice. Vyzkoušejte naše tipy! Spokojení budou ti, kteří hledají středomořskou exotiku a na vlastní oči chtějí vidět, kde odpočívá španělská Cava, na své si ale přijdou i tací, kteří nedají dopustit na tuzemské nápoje a tradice jim není cizí.

 

1. Za Proseccem jedině do Itálie!

 

Měkce zvlněná krajina, nekonečná údolí, zeleň, kam až oko dohlédne a mezitím rozesety malé světlé cihlové domky. To je Valdobbiadene, domov nejlepšího Prosecca. Vinice, které se staly součástí dědictví UNESCO, zde leží v nadmořské výšce mezi 50 až 500 metry na mírných svazích, které se střídají s těmi strmějšími. Právě tady uplatňují po více než sto třicet let svůj um vinaři z vinařství Mionetto. Za tu dobu se tradiční šumivé víno stalo chloubou regionu a je známé po celém světě. Nádherné historické městečko přímo vybízí k procházkám, a pokud byste snad měli památek stále málo, autem jste za chvilku ve slavných Benátkách.

 

Víno a vinice - 5
(Foto: Mionetto Valdobbiadene)

 

Co je Prosecco?


Vyznačuje se svěžestí a jednoduchostí, právě proto si tak rychle získalo na oblibě po celém světě. Je vhodné pro každou příležitost. Podle tlaku v láhvi může být Prosecco šumivé (Spumante) nebo perlivé (Frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvajícím perlením a spolehlivě jej poznáte podle typické korkové zátky, kdežto Frizzante je nejčastěji uzavřeno šroubovým uzávěrem.

 

2. Za svěžím vínem do Toskánska

 

Toskánsko je opravdovým pokladem Itálie. Každoročně sem míří nespočet turistů připravených objevovat nejen památky a krajinu plnou rozlehlých vinic, ale také ochutnat vytříbenou toskánskou kuchyni, ke které neopomenutelně patří víno. Proslulé je zejména to červená v čele s ovocně aromatickým Chianti, ke kterému ochutnejte rozličnými způsoby grilované maso, sýry, zeleninu a bylinky vypěstované ve zdejší krajině – a samozřejmě místní olivový olej. Oblíbeným obdobím pro návštěvu této malebné italské oblasti je léto a podzim, toužíte-li po klidu, na jaře zde bude o poznání méně turistů, ale vína i dobrého jídla tu naleznete požehnaně.

 

Víno a vinice - 12
(Foto: Vinařství Freixenet)

 

Mezi vyhlášená místní vinařství patří Antinori, které má velmi dlouhou a pestrou rodinnou historii trvající již po 26 generací a vína vyrábí již přes 600 let. Toskánské vinice Antinori se rozléhají jižně od Tenuta Tignanelo nedaleko Sambuca Val di Pesa. Tyto pozemky s vápencovým podložím leží v nadmořské výšce 250-300 metrů a patří mezi nejkrásnější a nejúrodnější vinice v oblasti Chianti Classico.

 

Další atraktivní vinice Guado al Tasso se rozléhá na toskánském pobřeží v Maremma, 96 km jihozápadně od města Florencie. Vinice se táhnou dolů směrem k moři z krásně zelených hor, obklopující staré vesnice v Bolgheri. Celé této překrásné planině se říká „Bolgherský amfiteátr“. Hory zde totiž obklopují planinu až k moři a utváří tak přírodní amfiteátr.

 

Zvlněná krajina Toskánska je ideální také pro cyklovýlety, při kterých se dají dobře poznat všechna zákoutí – a ze sedla si na jaře navíc užijete pohled do rozkvetlé krajiny. Navštívit můžete i chrám přímo zasvěcený vínu Antinori nel Chianti Classico.


3. Objevte “hlavní město” šampaňského

 

Francouzské Épernay je na první pohled nenápadné město ležící v údolí mezi viničními tratěmi. Skrývá se v něm ale opravdový poklad. Ten je k vidění nejen v ulicích, ale především ve sklepích. Více než sto kilometrů dlouhé podzemní chodby a vinné sklepy ukrývají přes 200 milionů lahví šampaňského vína. Mezi nimi lze najít také šampaňské z vinařství Alfred Gratien. Za těžkými dřevěnými dveřmi tamní mistři provádějí ve sklepě vinifikaci výlučně v dubových sudech, a to už od roku 1864. Následně víno stáčí do lahví k tradičnímu sekundárnímu kvašení, při kterém vzniká pravé šampaňské. To v lahvích dozrává pro své budoucí majitele i dlouhé roky. Mimo tekutého bohatství se ale v Épernay nachází i nejdražší ulice na světě Avenue de Champagne. Kromě ochutnávání místní produkce a navštěvování sklípků můžete celou oblast shlédnout z vyhlídkové věže De Castellene.

 

Víno a vinice - 7
(Foto: Vinařství Alfred Gratien)

 

Co je šampaňské?


Šampaňské je šumivé víno, které se vyrábí sekundárním kvašením. To probíhá přímo v láhvi, nikoli ve velkém tanku jako v případě charmatové metody. Pro výrobu šampaňského je nejdůležitější především dlouhé ležení na kvasinkách. Víno s tímto označením se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne ze 7 vybraných odrůd. Nejtypičtější jsou Chardonnay, Pinot Noir a Meunier.

 

4. Zavítejte do země vášnivé Cavy

 

Jedna z nejstarších vinařských oblastí v Evropě, Penedès, se nachází ve španělském Katalánsku. Tamním nejznámějším výrobcem sektu typu Cava je vinařství Freixenet, které se svým věhlasem rovná francouzským producentům v Champagne. Jeho tradice sahá až do roku 1861. Historii ale i současné nejnovější výrobní technologie španělského šumivého vína můžete sami poznat při prohlídce sklepů v Sant Sadurní d´Anoia. Nevšední zážitek skvěle doplní ochutnávka středomořské kuchyně.

 

Víno a vinice - 10
(Foto: Vinařství Freixenet)Co je Cava?


Cava (podle katalánského slova „sklep“) je přírodní šumivé víno, které má svůj typický ovocný charakter. Je vyráběno tradiční metodou kvašení v láhvi podobně jako pravé šampaňské. Pro jeho výrobu jsou používané klasické španělské odrůdy - ovocné a svěží Macabeo, Parellada s květinovým aroma a Xarel-lo, která dodá alkohol a kyselinku. Jedná se o lahodné, lehce pitelné, suché či polosuché víno. Jeho oficiálním znakem je čtyřramenná hvězda nebo samotný nápis Cava.

 

5. Za tajemstvím českých bublinek

 

Krajina posetá malebnými vesničkami i siluety českých hradů a zámků jsou tím, co na první pohled uchvátí návštěvníka Plzeňského kraje. Zatímco krajská metropole Plzeň je proslulá výrobou světoznámého piva, nedaleký Starý Plzenec se dostal do povědomí jako místo výroby Bohemia Sektu, nejproslulejšího tuzemského šumivého vína. Městečko, dříve nazývané také jako Stará Plzeň, se rozkládá v údolí mezi rotundou sv. Petra a Pavla z roku 976 a zříceninou středověkého hradu Radyně založeného panovníkem Karlem IV.

 

Tato krajská dominanta inspirovala v roce 1945 staroplzenecké vinaře k pojmenování jednoho ze svých prémiových sektů. Tak vznikl sekt Chateau Radyně, nejdéle souvisle vyráběné šumivé víno u nás. Za to, že se Bohemia Sekt stal tuzemskou jedničkou v šumivých vínech, vděčí Starý Plzenec Louisi Girardotovi. Tento významný enolog z oblasti Champagne a velký požitkář přijel do Starého Plzence před více než 70 lety, aby tu zasvětil místní sklepmistry do tajů výroby sektu. Hrozny si nechávají vozit z jižní Moravy: vinice Bohemia Sektu mimochodem leží na 49° severní šířky, tedy na stejné rovnoběžce jako vinice v Champagne.

 

S odkazem Louise Girardota i současnými postupy výroby nejoblíbenějšího tuzemského sektu se můžete ve Starém Plzenci seznámit prostřednictvím poutavých prohlídek. Dozvíte se při nich například to, jak v sektu vznikají bublinky, kterých je v každé sklence více než 1,5 milionu, jaký je rozdíl mezi klasickou a charmatovou metodou výroby a uvidíte, jakým způsobem se setřásají kvasinky. Budete také moci ochutnat vybrané vzorky.


ČTĚTE TAKÉ:

Ohromte nad sklenkou: Vše, co jste netušili o bílém víně
Ohromte nad sklenkou II: Jak se rodí červené víno
Milujete růžové víno? Zjistěte, jak se vyrábí i jak ho zkušeně vybrat


6. Poznejte habánskou tradici ve Velkých Bílovicích

 

Pokud na jaře nechcete cestovat do zahraničí, vydejte se za vínem do Velkých Bílovic. Z největší vinařské obce v Česku můžete vyrazit na výlet do blízkého okolí, a navštívit například Lednicko-valtický areál, nebo si naplno užít zdejší vinařské turistiky. Ke kořenům zpracování vinných hroznů i do moderní výroby, kde se ukazuje, jak vzniká víno dnes, vás zavede prohlídková trasa známého vinařství Habánské sklepy. V jeho prostorách se totiž nachází historický sklep, kde se lahodný nápoj vyráběl a zrál pod rukama Habánů už před více než čtyřmi staletími. Nová designová vinotéka zdobená více než 2500 lahvemi pak nabídne příchozím příležitost ke kýženému odpočinku v moravském stylu se sklenkou v ruce. Kromě degustace si lze lahve z produkce Habánských sklepů, včetně výjimečných archivních vzorků, zakoupit i s sebou.

 

Víno a vinice - 3
(Foto: Habánské sklepy)

 

7. Ochutnejte nejen víno, ale zažijte i typický folklór na Slovácku

 

Na východě jižní Moravy najdete pestrou směsici kultury a folklóru, doplněno o vína nejrůznějších druhů a chutí. Slovácko je vínu opravdu zaslíbené, takže pokud se rozhodnete tuto podoblast navštívit, určitě neuděláte chybu. Tato vinařská podoblast je specifická a často se od typického obrázku vinařského regionu liší. Dokonce zde došlo k vyšlechtění hned dvou odrůd – Muškátu moravského v Polešovicích a Cabernetu Moravia v Moravské Nové Vsi.

 

Míst, kde můžete narazit na dobré víno, je tu opravdu hodně. Od Břeclavi až po Uherské Hradiště ochutnáte nespočet skvělých vín a navštívíte různé slavnosti, převážně také spojené s vínem. Vinařským centrem a jednou z nejznámějších vinařských obcí je Blatnice pod Svatým Antonínkem. Oblíbenou akcí je putování po otevřených sklepech Putování po blatnických búdách (18.5.), s možností ochutnání vín a místních specialit od více než 30 vinařů.

 

Víno a vinice - 1
(Foto: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava)

 

Ke skvostům Slovácka patří určitě také areál historických vinných sklepů Plže na okraji obce Petrov. Za vidění stojí sklepní areály připomínající malé vesničky třeba v Nechorách u Prušánek. Povinnou zastávkou při toulkách za vínem je určitě Bzenec, kde byste si neměli nechat ujít krojované vinobraní a ochutnat byste měli slavnou Bzeneckou lipku. Do Uherského Hradiště byste zase určitě měli vyrazit na Slovácké slavnosti vína a otevřených památek a ve Slováckém muzeu navštívit stálou expozici věnovanou slovácké lidové kultuře. Aby toho nebylo málo, tak ještě nevynechejte skanzen ve Strážnici, kde uvidíte originální soubor vinohradnických staveb.

 

8. Moravské Toskánsko

 

Velkým lákadlem jižní Moravy je tzv. Moravské Slovácko. Zvlněná krajina nedaleko Kyjova skutečně připomíná svůj italský předobraz. Dlouhé lány pole, remízky a aleje stromů, protknuté místy božími muky a kapličkami, se stávají v posledních letech oblíbených cílem fotografů. V každé roční období je krajina trochu jiná, v létě hraje barvami, na podzim hřeje pestrými tóny zlaté a hnědé, v zimě vypadá jak scenérie z Mrazíka a na jaře vás uchvátí svou šťavnatostí a živelností.

 

Víno a vinice - 4
(Foto: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava)

 

Krajinu si můžete projet i na kole, jde jen o mírně zvlněnou pahorkatinu, takže se zde jezdí příjemně i méně zkušeným cyklistům. Jako výchozí bod můžete zvolit přímo město Kyjov, kde najdete rovněž řadu možností vyžití. Nesmíte minout renesanční zámek, radnici s věží, Kostel Nanebevzetí Panny Marie, ale i zajímavé funkcionalistické stavby. Procházku městem můžete zakončit pro změnu v místním pivovaru. Nestihnete-li navštívit Kyjov na jaře, doporučujeme nenechat si ujít velkolepou akci Slovácký rok (15. - 18. srpna). Jde o jednu z nejúchvatnějších moravských přehlídek krojů a tradiční kultury.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře