Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Doma u stromečku vánoční svátky slaví většina z nás, stále více lidí ale v předvánočním i svátečním čase míří na dovolenou do zahraničí. Které destinace lákají nejvíce?

Na Vánoce mimo domov? Frčí teplo i Paříž

Vánoční Paříž
zdroj: Getty Images Vánoční Paříž
aktualizováno 25.12.2018, 00:00 | 25.12.2018, 00:00 | doma.cz

Doma u stromečku vánoční svátky slaví většina z nás, stále více lidí ale v předvánočním i svátečním čase míří na dovolenou do zahraničí. Které destinace lákají nejvíce?

Nejvíce Čechů letos na vánoční svátky zamířilo podle letenkového portálu Letuška.cz do Paříže, druhou destinací v hledáčku Čechů je Londýn. Romantická Paříž se může pochlubit magickou vánoční atmosférou. Kromě trhů, na které narazíte na každém rohu, se můžete těšit i na dechberoucí vánoční výzdobu. Výhled na osvícené předvánoční město z Eiffelovky je jistě zážitek, který si budete dlouho pamatovat. Ochutnejte místní punč či domácí svařené víno. Za zkoušku určitě stojí i francouzské speciality jako palačinky (crêpes), šneci nebo cibulačka.

 

Vánoční Paříž

 

Za teplem i nákupy

 

Již tradičně ale těmto zemím šlape na paty Dubaj, která se v žebříčku prodejů umístila letos na třetím místě. Díky teplu, zábavě, luxusu a krátké době letu patří Spojené arabské emiráty k nejoblíbenějším destinacím přes Vánoční svátky a na Nový rok, ale i v předvánočním období. „Nejen že prodeje do této destinace meziročně stouply, ale zaznamenali jsme také nárůst počtů požadavků o nadváhu zavazadel z destinace zpět do ČR,“ říká Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style. Zdá se tedy, že se Češi naučili využívat zdejší nákupní možnosti mimo jiné pro pořízení vánočních dárků.

 

Do Dubaje láká nejen příjemné klima s letními teplotami, ale i úroveň a skvělý servis, které v místních hotelech patří k těm vůbec nejvyšším na světě. „Nejčastějším druhem je pobytový zájezd do emirátu Ras al Khaimah spojený s návštěvou Dubaje. Zatím, co Ras al Khaimah nabízí v tomto období klid a odpočinek s příjemnými teplotami mezi 25 až 30 stupňů, tak Dubaj je ideálním místem pro nákupy,“ říká Lenka Pátek.

 

 

Na nákupy se vyplatí dorazit zejména po vánocích, kdy začíná doslova festival slev a výprodejů. Od 26. prosince do 26. ledna probíhá již čtyřiadvacátý ročník Dubai Shopping Festivalu, který každoročně láká zákazníky z celého světa. Nejen pověstný Dubai Mall, ale i ostatní obchody po celé Dubaji se ponoří do nákupní horečky plné slev a výhodných nákupů. Součástí jsou i různé soutěže, tomboly s širokou škálou cen, například luxusními automobily, zlatem, vysokou finanční hotovostí či poukázkami do místních obchodů, ale i zábavné akce pro rodiny s dětmi, velkolepé ohňostroje, či bezplatné vstupy na vybrané atrakce.


ČTĚTE TAKÉ:

Chystáte se v zimě za teplem? Víme, kde hrozí nejhorší nemoci i co neriskovat s dětmi
Plánujete koupit first-minute dovolenou? Víme, které budou nejdříve pryč
Tipy na neobjevené vánoční trhy v zahraničí! Drážďany ani Vídeň nečekejte

 

Za touto exotickou destinací se zařadily evropské, a to konkrétně Frankfurt, Vídeň a Amsterdam – ten byl mimochodem číslem jedna v loňském roce. „Tyto země se o Vánocích tradičně drží mezi oblíbenými cíli českých turistů, kteří se tam vydávají především za vánočními trhy a nákupy, podobně jako do Londýna. Zároveň ale i tento rok přibývá Čechů, kteří chtějí strávit svátky v teple. Z dálkových destinací vede Bangkok,“ prozrazuje Josef Trejbal, ředitel Letuška.cz. Za teplem se míří i do Istanbulu nebo na Kanárské ostrovy.

 

Amsterdam
(Foto: oficiální zdroj)

 

Jak se slaví Vánoce v zahraničí?

Poznejte ty nejzajímavější tradice ve čtyř oblíbených destinacích.

 

Švédsko
Vánoční svátky zde začínají 13. prosince – oslavou dne sv. Lucie. V tento den se koná průvod za doprovodu zpěvu koled. V čele jde vybraná dívka s korunou a svíčkami na hlavě, která je oblečena do dlouhé bílé košile s rudou stuhou. Na štědrovečerní tabuli nesmí chybět sušená treska s bílou omáčkou a kořeněný chléb s hřebíčky a zázvorem, kterému se říká Vörtbröt. Dárky tu po večeři naděluje dědeček Jultomten s pomocí skřítků Julnissarů.

 

Finsko
Na Štědrý den se ke snídani podává rýžový nákyp, ve kterém je zapečená mandle. Kdo ji najde, bude mít podle pověsti v následujícím roce svatbu. Večer se rodina sejde u bohatě prostřeného stolu, kde nechybí zeleninový salát a vánoční šunka. Hodným dětem nosí dárky Joulu Pukki. Toho doprovázejí vánoční skřítci, kteří odnášejí všechny zlobivé děti do ledového království.

 

Řecko
Vánoční stromeček zdobí Řekové teprve několik desetiletí, v minulosti totiž v přímořských oblastech zdobili hlavně lodě. Na Vánoce se z pravidla připravuje vepřové maso, klobásy nebo závitky plněné mletým masem. Celou atmosféru podtrhují malí koledníci, kteří brázdí ulice s melodickými skladbami a trianglem. Dárky naděluje dětem Svatý Mikuláš do jejich postelí.

 

Dominikánská republika
V této exotické destinaci se kromě latinskoamerických melodií setkáte i s neobvyklým vánočním zvykem Angelitos – Andlíci. Dodržuje se obvykle mezi přáteli, ve škole nebo ve firmách. Jména lidí se napíší na papírky, zamíchají se a každý si vylosuje osobu, které bude každý adventní týden tajně nadělovat dárky. Kdo byl jejich andílkem, se dozví až na konci svátků.

 

Trhy ještě stihnete

 

V adventním čase lákají nejen evropské metropole zejména na svou vánoční výzdobu a adventní trhy. Ty probíhají i o svátcích a leckde až do počátku ledna, stejně jako v Praze, kde svůj provoz ukončí až na Tři krále šestého ledna. Láká například Krakov (do 8. ledna), kam se pohodlně dostanete i autobusem nebo vlakem. Jedno z nejnavštěvovanějších polských měst je známé svou jedinečnou a kouzelnou vánoční atmosférou. Hlavní trhy naleznete ve staré části města na největším krakovském náměstí (Rynek Główny). Atmosféra starého města se starou tržnicí společně s vánočními trhy a koledami vytváří nezapomenutelnou atmosféru.

 

Vánoční trhy - 6
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Ze vzdálenějších evropských destinací, kam se již vyplatí zaletět, je klasikou Budapešť (do 1. ledna). Pravá vánoční atmosféra na vás čeká ve městě plném historických památek. Vánoční trhy si nejlépe vychutnáte u baziliky sv. Štěpána, kde můžete nasát atmosféru přicházejících Vánoc třeba u svařeného vína. Určitě nezapomeňte ochutnat i tradiční maďarské klobásy a langoše. Užijte si vyhlídku na osvětlený budínský hrad nebo budovu parlamentu.


Za návštěvu stojí rovněž Brusel (do 6. ledna). Adventní trhy se zde konají hned na několika náměstích. Najdete zde i kluziště či oblíbené ruské kolo. Vánoční atmosféru podtrhuje nejen nádherná výzdoba, ale též přívětiví obyvatelé města. Při návštěvě Bruselu, hlavně o adventu, doporučujeme ochutnat pravé belgické pralinky a ke snídani si dopřát pravé belgické vafle.

 

Pohádková procházka vás čeká v Kodani. Vánoční trhy tu najdete na více místech. Ten největší se nachází v zábavním parku Tivoli (do 31.12.), hezká je ale i procházka starým přístavem, alternativní čtvrtí Christiania i objevování designových obchůdků s lákavými suvenýry. Ochutnejte místní svařené víno s likérem a kořením nebo jablečné koblihy. Pokud bude počasí přát, městská jezírka se promění ve velká kluziště.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře