Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vodáci pláčou. Na Sázavě nebo Vltavě to v sezoně vypadá jako v koloně na dálnici, vloni si v době červencových svátků musely davy nadšenců ve člunech dokonce na jezy počkat i dlouhé desítky minut. Ušetřete si letos nervy, objevili jsme pro vás čes...

Na Vltavě jako na Václaváku? Víme, kde si vodu opravdu užijete

Na vodě
zdroj: Getty Images Na vodě
aktualizováno 24.06.2018, 00:13 | 24.06.2018, 00:13 | doma.cz

Vodáci pláčou. Na Sázavě nebo Vltavě to v sezoně vypadá jako v koloně na dálnici, vloni si v době červencových svátků musely davy nadšenců ve člunech dokonce na jezy počkat i dlouhé desítky minut. Ušetřete si letos nervy, objevili jsme pro vás české řeky, kde si užijete pravou vodáckou atmosféru stále ještě bez front.

Sázava má obrovskou výhodu ve své dostupnosti od Prahy a ve vyladěné nabídce vodáckých servisů, Vltava zas láká jedinečnými panoramaty okolní krajiny, které dominuje až pohádková kulisa Českého Krumlova. Věřte ale, že vodáckých rájů je v Česku vícero. Naše tipy si jistě zamilujete také.

 

Objevte dlouho zapovězenou Dyji


Do Znojma se vydejte za bohatou historií, dobrým vínem, ale klidně také za vodáckými zážitky. Dyje nebyla dlouho splavnou řekou, protože se klikatí na česko-rakouské hranici a místy zasahuje mimo naše území. To dnes již nevadí, a tak se po Dyji můžete pohodlně svézt, a to od Znojma klidně až na nádrž Nové Mlýny, v takovém případě vás čeká 55 kilometrů. Užít si ale můžete i mnohem kratší úseky – třeba úsek Krhovice – Hevlín nabízí příjemný zážitek z klikatících se a bohatě zarostlých meandrů, ve kterých můžete zahlédnout bobry, ledňáčky a jedinečně zbarvené vážky. Voda je pohodová a zvládnete ji i s malými dětmi, odpočívat můžete na malých písečných plážích, které vás mile překvapí zejména v části mezi Hrádkem a Hevlínem.


Praktické: Loď si můžete půjčit přímo ve městě, v sezoně si ji raději zabookujte předem online na http://pujcovna.vodaci.org. Na trase je několik tábořišť, v tábořišti v Krhovicích můžete zažít jedinečnou noc v atypickém domečku ve větvích.

 

Dyje
(Foto: oficiální zdroj)


Dobrodružné povahy láká Ploučnice


Královnou meandrů je jednoznačně řeka s poetickým názvem Ploučnice. Říčka je úzká, klikatá, s bujnou vegetací plnou života po obou březích. Riziko cvaknutí se je vysoké. Ale zážitek z řeky za to stojí. Nejvíc si ale rozhodně užijete jízdu skalní průrvou zvanou – ne nadarmo – Pekelný jícen (mezi Stráží pod Ralskem a Novinami pod Ralskem).


Musíte vědět: Nehledejte zde kempy se sprchami, ani zásobené bufety a restaurace, raději si přibalte pořádné zásoby s sebou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

5 rad, jak naučit dítě plavat
Voda volá! Jak u ní neriskovat zdraví nebo dokonce i život?
Deset nejlepších dovolených s dětmi


Vyrazte na Berounku, ale ne do Berouna


Vzniká v Plzni soutokem Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy a končí v Praze, kde se vlévá do Vltavy. Ano, mluvíme o řece Berounce. Vodáky hojně vídáte na úseku kolem Berouna, zamiřte ale ještě kousek proti proudu a užijte si poklidnější část tohoto toku. Začít můžete třeba u Chrástu u Plzně, tady je k dispozici kemp u dolanského mostu, nebo v kempu U Potůčků v obci Hlince, když budete mít štěstí, večer vám zde ve stánku nad langošem a pivem zpříjemní posezení u kytar. Řeka je široká a klidná, v létě lépe splavná na raftech a nafukovačkách, největší vodní průtok mívá již na jaře. Skončit můžete v Roztokách, nebo pokračovat až na tábořišti v Karlštejně, zde už je ale řeka frekventovanější.


Náš tip: Projedete i kolem několika nad řekou se tyčících zřícenin, spojte výlet s výšlapem na Libštejn, Krašov nebo Týřov.

 

Jez
(Foto: oficiální zdroj)

 

Zažijte Jizeru jinak: Po proudu lodí, proti na kole


Rodiny s dětmi by neměly minout populární zážitkovou trasu na Jizeře. A pokud jste vodáci začátečníci, začněte zlehka. Užijte si třeba jen krátkou trasu od Malé skály na Boučkův a Dlaskův statek. Lodě si zde pohodlně půjčíte (mrkněte na sundiskfamily.cz), na jiném místě vrátíte, a klidně je můžete vyměnit za kola nebo koloběžky a proti proudu se vrátit na Malou Skálu. Nemusíte tak složitě řešit logistiku s přemístěním auta, navíc je tu plno dalších lákadel: od lanového parku, až po výstup na vyhlídku ve skalách. V kempech a na parkovištích sice davům neuniknete, ale na vodě a na cyklistických i turistických stezkách už se příjemně rozptýlí. A jestli vaše děti dlouho nevydrží u jedné aktivity, tady jich mají na výběr celou řadu a nudit se určitě nebudou.

 

Jizera
(Foto: oficiální zdroj)


Jak si užít vodu i s malými dětmi

 

* Základem je bezpečí: Základem výbavy malého vodáka by měla být záchranná vesta a na řece i přilba.


* Volte klidnou vodu: Byť chcete mít z dítka slalomáře nebo námořníka, pro první vodáckou zkušenost volte klidnější řeku, jezero nebo mořskou zátoku.


* Správný výběr člunu: Na výlety s dětmi jsou ideální volbou větší nafukovací čluny nebo rafty. Jsou bezpečné, stabilní a pohodlné pro malé i velké.


* Vyhněte se davům: Většina vodáků na českých řekách vyjíždí na víkendové jízdy, a tak když vyrazíte jen o den později (nebo dříve), budete mít výlet o dost klidnější.


* Pravidelné přestávky: Abyste si výlet patřičně užili, zjistěte si, jak je místo, kam míříte vybavené kempy, bary a občerstvením.
 

* Mějte zásoby: Do člunu přibalte dostatek tekutin, oblíbené křupky, repelent i opalovací krém s vyšším faktorem a pokrývku hlavy.


* Přivažte barel, dítě nikdy: Někteří rodiče mají z obavy o potomka tendenci přivázat dítě k lodi. Takovému jednání se ale vyhněte. Přivažte barel, lahev s pitím, hračku, kterou si s sebou dítě vzalo, ale dítě nikdy. V případě převrácení by z lodě nemuselo uniknout a táhla by ho pod vodu. O bezpečí dbejte tím, že bude mít vždy vestu – ta ho i při převržení spolehlivě udrží nad hladinou.
 

* Loďák na palubu: Po sportovním výkonu, který vás s rodinou čeká, oceníte možnost se převléknout do čistého a suchého oblečení. Abyste s takovou výbavou nejen vypluli, vybavte se lodním vakem nebo barelem. Mobily nebo jinou elektroniku navíc zabalte to plastového sáčku se zipem nebo jsou a trhu k dostání voděodolné vaky na drobnosti.

 

Nezapomeňte, že jste na výletě


Opatrnost je s dětmi na místě v přírodě i ve městě. Teď jste ale na výletě, a tak se nezapomínejte bavit. Letní radovánky jsou pro mnoho dětí jednou z mála příležitostí, kdy se mohou ráchat v přírodní vodě a běhat bosky po trávníku. Nepatří snad mezi jedny z vašich dětských vzpomínek i třeba to drobné spálení o kopřivu? Vodáci jsou lidi do nepohody a vodáctví je pro děti skvělou průpravou pro spousta dalších dobrodružství.

 

Na jakou vodu letos vyrážíte vy?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře