Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kolikrát někoho z nás během dovolené žahla medúza, šláply jsme na ježka, nebo se řízly o korál? Navzdory tomu, že je dovolená u moře to, na co se během roku nejvíce těšíme, se v něm skrývají nebezpečí, která bychom ani nečekali. Je důležité je nep...

Nebezpečí z moře. Jak si s nimi poradit?

Nohy
zdroj: oficiální zdroj Nohy
aktualizováno 09.08.2018, 00:00 | 09.08.2018, 00:00 | Karolína Šimečková

Kolikrát někoho z nás během dovolené žahla medúza, šláply jsme na ježka, nebo se řízly o korál? Navzdory tomu, že je dovolená u moře to, na co se během roku nejvíce těšíme, se v něm skrývají nebezpečí, která bychom ani nečekali. Je důležité je nepodceňovat, protože vám zkazí nejen dobrý dojem z dovolené, ale může jít o zdraví a dokonce i o život!

V dnešním článku se podíváme na čtyři z nich, která můžou na dovolené zavařit jak vám, tak vaší rodině.

 

1. Žraloci

 

Nejznámější a pravděpodobně pro většinu z nás nejděsivější obyvatelé podmořského království. Žraloků existuje přes 450 druhů. Ne všichni jsou nebezpeční,obezřetnost je však na místě. Tito obávaní tvorové útočili v Evropě od roku 1900 nejvíce v Itálii, Velké Británii nebo Španělsku. Nejvyšší příčky na jiných kontinentech obsadily Havaj, Kalifornie a Egypt.

 

Obrana proti těmto tvorům není jednoduchá. Musíte zůstat v klidu, neplavat pryč ani nekřičet. Tím akorát upoutáte jeho pozornost. Pokud kolem vás žralok krouží, znamená to, že chce zaútočit a spolehlivou radou je rána do čumáku. Žralok je zvyklý, že před ním všechno utíká a rána do hlavy ho naprosto dezorientuje. Místo dalšího útoku radši plave pryč. Mnohem lepší je spíše seznámit se s riziky vaší dovolenkové destinace a koupat se tam, kde je to povolené a kde je riziko útoku žraloka minimální.

 

 

2. Medúzy

 

Častý strašák v mořích po celém světě. Tyto průhledné „houbičky“ se možná mohou zdát neškodné, pokud se vás ale dotknou svým žahavým chapadlem, může to být velmi bolestivé. Jedem, který produkují, naleptají kůži a vyvolají popáleniny.


Jako první pomoc při žahnutí medúzou je omytí poraněného místa vodou a roztokem síranu hořečnatého – ten je obsažen i ve vodě. Vhodné je pak nanesení krému nebo gelu s antihistaminikem.

 

Medúza
(Foto: profimedia.cz)

 

3. Korály

 

Korál je mořský žahavec, který má velice tvrdou svrchní schránku. Nádherně barevné korály se používají na výrobu šperků. Jenže i od těchto krásných živočichů můžeme očekávat nebezpečí. Jaké?

 

Korály bývají velice ostré a škrábnutí o ně představuje pěkně bolestivou záležitost. Kvalitní desinfekce a vyčištění rány je nutností. Nejprve musíte ale z rány dostat jakékoli zbytky korálů, kamínků a jiných úlomků, které by akorát zvyšovaly riziko infekce. K tomu postačí i čistá voda nebo solný roztok a hlavně výdrž - chce to zatnout zuby a vyndat skutečně všechny nečistoty.

 

Po propláchnutí ránu vyčistěte antibakteriálním mýdlem. Může to být klidně vaše lahvička z drogérie, kterou nosíte s sebou v kabelce, nebo peroxid vodíku. Po pečlivém vyčištění je nutné nanést na postižené místo krém (nejlépe opět antibakteriální) a zabalit do sterilního obvazu.

 

ČTĚTE TAKÉ:
DECHBEROUCÍ MÍSTO NA ZEMI: Mystické moře, které připomíná noční oblohu
Perly Středozemního moře: nejkrásnější místa pro letní dovolenou
Cestujete s dětmi? 12 důležitých tipů, které musíte znát

 

4. Mořští ježci

 

Hlavní důvod, proč si celá rodina na dovolenou bere boty do vody. Tyto ježovky patří mezi základní soustavu jadranské fauny a není tedy divu, že se dostaly pod kůži tolika Čechům, Němcům či Rakušánům, pro které je to oblíbená dovolenková destinace.Samozřejmě, nejlepší prevencí jsou boty do vody. Ty ale vždy nemusí fungovat stoprocentně, často si lidé poraní i jiné části těla, mezi něž patří hlavně kolena a horní končetiny. Pokud vám bodliny z rány nevyčuhují, stačí na poranění nanést mast s lokálními antibiotiky a ideálně nechodit do moře a kvůli lékům ani na přímé slunce, a samozřejmě na ránu nestoupat, dokud se nezhojí.

 

V případě, že bodlina vyčnívá, se můžete opatrně pokusit o její vytažení pomocí pinzety či ostré jehly. Tato „operace“ musí být velice jemná. Jehličky mořských ježků jsou totiž velmi křehké a můžou se tedy snadno zlomit. Po tomto zákroku je třeba ránu opět namazat antibiotickou mastí.


Pokud se vytažení nedaří či rána i po dni stále bolí, je bohužel třeba navštívit lékaře.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře