Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zima už zaklepala na dveře, a to by měl být pro všechny řidiče signál, aby za volantem zpozorněli. Jde totiž o období, ve kterém v mnohem větší míře dochází k dopravním nehodám, ale nejen to – může se zvýšit spotřeba anebo třeba baterie vypoví slu...

Nejčastější chyby, které děláme při řízení v zimě

V zimě na cestách
zdroj: Archiv firem V zimě na cestách
aktualizováno 13.01.2019, 00:04 | 13.01.2019, 00:04 | doma.cz

Zima už zaklepala na dveře, a to by měl být pro všechny řidiče signál, aby za volantem zpozorněli. Jde totiž o období, ve kterém v mnohem větší míře dochází k dopravním nehodám, ale nejen to – může se zvýšit spotřeba anebo třeba baterie vypoví službu. A přitom stačí dbát pár tipů, které jsme pro vás připravili.

Období od prosince do dubna je náročné jak pro nás, tak i pro naše čtyřkolové miláčky. Stačí sebemenší chyba v provozu nebo při péči o ně a rázem musíme čelit nepříjemným situacím. Těm se dá ale velmi často předejít. Držte se našich rad a budete celou zimu vesele brázdit zamrzlou krajinou.

 

Ráno lepší pomalu než rychle


Přes noc dostává naše auto zabrat samotným mrazem, a pak přijde ráno, kdy po něm hned chceme službu. A rozčilujeme se, že našemu mazlíkovi se moc nechce. Motor pořádně túrujeme a přidávám plyn, co to jde. Jenže to podle odborníků je to nejhorší, co můžeme udělat!

 

Ložiska motoru totiž při studeném motoru nejsou pořádně promazaná, proto může docházet k jejich poškození. Další věcí je, že elektronika ve vozidle pro snadnější zahřátí obohacuje směs vyšším podílem paliva. Přidáváním plynu příliš brzy si můžeme tedy spotřebu ještě zvýšit. Raději proto trpělivost, nechte ráno motor zahřát a mějte lehkou nohu. „Motor vzhledem k mrazivému počasí a následnému startování může být vystaven výraznějšímu opotřebení, než je tomu v letních měsících. Proto doporučujeme v ranních hodinách příliš nespěchat a auto nechat zahřát,“ říká Jitka Jechová ze společnosti Toyota.

 

Nezapomeňte kontrolovat tlak v pneumatikách


Tlak v pneumatikách je poměrně podceňovaná záležitost, která ale hraje významnou roli, a může dokonce zamezit vyšší spotřebě, smyku v dešti a neovladatelnosti vozidla. Podle odborníků totiž snížení tlaku o 0,5 baru může zvýšit spotřebu o 2 % a zvýšit riziko dopravní nehody až o 30 %. Spolu s tím dochází ke snížení kilometrového výkonu vozu. Proto kontrolujte tlak častěji než běžně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Čeká vás dlouhá cesta? Víme, jak se efektivně zbavit únavy
Máte problémy se zrakem? Můžete být nebezpečný řidič!
Po třech hodinách řízení chybujeme jako opilí

 

Nepřeceňujte sebe ani ostatní řidiče


V zimě obecně stoupá pravděpodobnost nehody o 20 %. Je to dáno tím, že jsou na vozovce zcela jiné podmínky – objevuje se sníh, náledí, námraza. Spolu s tím dochází k horší viditelnosti, mnohem častěji se objevují mlhy a ve větším měřítku je tma. Díky jinému povrchu na vozovce se prodlužuje brzdná dráha a tím snáze dokloužeme k předmětu, který je před námi. Často bohužel nechtěně.

„Faktorem, který dělá řidičům často problémy, je dodržovat správnou odstupovou vzdálenost od vozu před nimi. Takto nejčastěji vznikají drobné nehody, takzvané ťukance. Tyto faktory je velmi jednoduché eliminovat, přesto způsobují mnoho dopravních nehod,“ říká Petr Boháč z brněnského týmu Polygonu, kde se zaměřují právě na výuku a přípravu řidičů na krizové situace za volantem. O to více je tedy důležité dodržovat nejbanálnější věc, kterou je bezpečná vzdálenost mezi vozidly.

 

Snadno se také může stát, že na křižovatce řidič z vedlejší silnice nemusí dostatečně odhadnout dobrzdění a vjede na hlavní silnici bez dání přednosti v jízdě. Rázem může být pořádný karambol na světě. Buďte tedy opatrné nejen u sebe, ale zároveň mnohem více předvídejte u ostatních.

 

Sviťte, ale s rozumem

 

Mít funkční všechna světla je v zimě, kdy jezdíme mnohem více za tmy, doslova životní nutnost. Myslete ale na to, ať jsou i správně seřízená, ať neoslňujete ostatní řidiče, ale i chodce. A používejte světla správně. Víte, že mlhová světla můžeme užívat jen v mlze nebo za hustého deště? Pokud je zapnete za jiného počasí, nepříjemně tím oslňujete řidiče za námi.

 

Auto na dovolené
(Foto: Archiv firem)

 

Zimní výbavu byste měli mít kompletní


Pořádná příprava auta na zimu by správně měla přijít ještě před zimou. Ale v dnešním shonu člověk zkrátka může spoustu věcí opomenout. Tak tedy popořadě, co by v zimě určitě nemělo chybět?

 

• Zimní pneumatiky
• Kontrola autobaterie
• Nemrznoucí směsi a kapaliny
• Škrabka na okna
• Košťátko na ometení sněhu
• Silikonový olej proti zamrzání dveří či zámků

• Lékárnička
• Sněhové řetězy

• Deka


Míříte daleko? Dovybavte se

 

Sezóna prodloužených wellness víkendů, ale hlavně zimních dovolených na horách je v plném proudu. Jak si dlouhou cestu zpříjemnit, na co nezapomenout, ale hlavně jak ji ve zdraví přežít? Vyplatí se auto vybavit dalšími pomocníky, které na dlouhé cestě i v nepříjemných kolonách oceníte.

 

1) Palubní kamera
Abyste mohli zachytit ty nejkrásnější momenty, i když řídíte, pořiďte si palubní kameru. Využijte režim nahrávání událostí k zachycení krásných záběrů, které si pak můžete přehrát na chytrém telefonu nebo počítači. Výhodou je, že případně zachytí i nehodu, je tedy i důležitým svědkem. Jen se ujistěte, že v zemi, kterou za svými cestami projíždíte, je její užití povolené.

 

2) Kvalitní playlist
Čím dál jedete, tím delší playlist byste si měli připravit. Zajistíte si tím, že se za volantem nezačnete nudit a počítat každý kilometr do cíle. Když klesá nálada v autě, klesá totiž i vaše koncentrace a naopak se zvyšuje riziko nehody nebo mikrospánku.

 

3) Hry na cesty
Když máte dostatečně hravou posádku, můžete se zabavit i jinak než hudbou. Pokud vám nestačí slovní fotbal, vybavte se hrami, které se dají klidně provozovat i za jízdy. Stačí u nich totiž jen poslouchat a trochu přemýšlet. Zkuste třeba jednu ze sérií Černých historek, což jsou detektivní příběhy, které zvídavými otázkami pomáháte vyřešit.

 

4) Audio knihy
Jestli ale naopak cestujete sami, jsou skvělou alternativou audioknihy. Krásně využijete čas strávený za volantem, něco se dozvíte a ještě doženete případný skluz ve vašem čtenářském klubu. Dnes si je pohodlně pustíte klidně i z mobilu.

 

5) Občerstvení
Dodržovat pitný režim a správnou stravu je důležité i na cestách, zejména když řídíte po dlouhou dobu. Naložte do přenosné nebo vestavěné chladničky lahve s vodou, termosku s horkým čajem a zdravou svačinu, jako je ovoce, zeleninu nebo ořechy, abyste při prvních náznacích hladu nemuseli zastavovat v nejbližším fast-foodu, protože u cest příliš možností zdravého stravování nebývá.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Milan 19:27 20.06.2019
S tím tlakem v pneumatikách naprosto souhlasím. V zimě je také dobré kontrolovat jestli mají správný vzorek. Já například minulý rok před zimou zjistil, že moje zimní pneu už jsou celkem sjeté, tak jsem raději koupil nové z https://www.pneuok.cz/
2016_2 00:29 15.01.2019
http:///www.slevoslav.cz