Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

První květnový den slavili lidé již před počátkem našeho letopočtu. Vždy symbolizoval změnu ročního období, na severní polokouli jara. Oslavy prvního máje mají v různých zemích různou podobu, seznamte se proto s tradicemi z celého světa.

Nejen polibek pod třešní: Vyzkoušejte 11 prvomájových tradic z celého světa

Polibek pod rozkvetlou třešní
Polibek pod rozkvetlou třešní
aktualizováno 01.05.2018, 00:00 | 01.05.2018, 00:00 | Krásná.cz

První květnový den slavili lidé již před počátkem našeho letopočtu. Vždy symbolizoval změnu ročního období, na severní polokouli jara. Oslavy prvního máje mají v různých zemích různou podobu, seznamte se proto s tradicemi z celého světa.

Prapůvod oslav prvního máje se dá vystopovat až k druidům na britských ostrovech. Jejich svátek se jmenoval Beltane, zapalovali ohně, které měly dát sílu jarnímu slunci. Když na ostrovy přišli Římané, přinesli si svou vlastní tradici, pět dní trvající svátek Floralia, který skládal hold bohyni květin Floře. Obě tyto akce se časem spojily, proto v řadě zemí souvisí právě s ohněm, květinami a příchodem jara. Právě díky dlouhé historii těchto oslav má řada zemí své vlastní zvláštní tradice:

 

Finsko
Ve Finsku říkají prvnímu máji Vappu. Děti i dospělí si připíjí zvláštní medovinou zvanou sima, která se vyrábí spojením vody, kvasinek, cukru, citronu a hrozinek. Má velmi malé množství alkoholu díky krátkému kvašení, proto si ji může dopřát každý.
 

Německo
Pokud se Němec či Němka stydí oslovit svou tajnou lásku, pomůže jim „májová čára“. Křídou namalují linku mezi svými domovy a před dům toho, po kom touží, namalují své iniciály či srdce.


Bulharsko
První máj zde má název Irminden a ctí pohanskou, nepříliš romantickou tradici. V první květnový den prý vychází na svět král hadů a ještěrů, proto je zvykem zapalovat ohně, dělat hluk a nevycházet na pole, kde hrozí uštknutí.


Spojené království
V Británii lidé slaví první máj tancem okolo májky, je také zvolena královna máje, která představuje vše dobré a pozitivní z celého svátečního dne.

 

První máj
(Foto: oficiální zdroj)


Havaj
Svou tradici mají i původní obyvatelé Havajských ostrovů. Volí královnu Lei a zdobí se tradičními věnci z květin. Dívky měří síly ve výrobě věnců i tradičním tanci hula.


Španělsko
Zde se prvnímu máji říká Los Mayos. Lidé staví májky, na které poté muži šplhají, zatímco je okolo stojící ženy podporují. Cílem je sebrat vlajku na vrcholu.


Francie
Na prvního máje roku 1561 dostal král Karel IX. pro štěstí konvalinku. Každý rok pak na svém dvoře dával tuto květinu ženám. Darování konvalinek se stalo tradicí, která symbolizuje příchod jara.

 

ČTĚTE TAKÉ:

První máj: romantické tipy pro oživení vaší lásky
Vyfikněte se na první máj
První máj nebo sv. Valentýn? Co je pro tebe den lásky?


Itálie
První máj v Itálii má název Calendimaggio. Nese se v duchu oslav příchodu nového života, lidé se při něm věnují charitě a dávají si drobné dárky – jídlo, víno, sladkosti či vejce. 


Portugalsko
Svátek Os Maios je v Portugalsku spojen se žlutými květy čilimníku, kterými lidé zdobí okna, dveře nebo brány. Květiny mají chránit před zlými duchy a čarodějnicemi.


Spojené státy americké
Američané si přinesli řadu tradic ze své domovské Evropy, místní specialitou jsou v některých oblastech májové košíky. Ty obsahují květiny nebo sladkosti, nechávají se na prahu domů, kde dárce zazvoní a uteče.


Česká republika
První máj znamená pro české zamilované páry výlet pod rozkvetlou třešeň, kde polibkem stvrdí svou lásku a zajistí, že vydrží další rok. V posledních letech se tradicí stává i přípitek růžovým vínem či sektem.

 

Tip: Čím si připít na prvního máje?

 

Růžová vína a sekty

 

Rosé
(Foto: Archiv firem)


* Bohemia Sekt nealkoholický rosé (139 Kč). Romantická růžová barva a svěží ovocná chuť s převažujícími tóny malin podtrhnou každou romantickou chvilku a tou prvomájový polibek jistě je. Vzdát se tak můžete alkoholu, ale ne opojné chuti kvalitního sektu.
* Bohemia Sekt Prestige brut rosé (269 Kč). Vyrábí se tradiční metodou kvašení v láhvi po dobu minimálně 12 měsíců. Jeho výjimečné cuvée tvoří odrůdy Zweigeltrebe, Rulandské modré a Frankovka. Má světle lososovou barvu a voní po jahodách a malinách.
* Habánské sklepy Rulandské modré rosé (89 Kč). Barevný odstín vína je lehce narůžovělý, vzniklý velmi krátkou macerací modrých hroznů. Vůně vína je příjemně osvěžující s tóny lesních plodů a peckového ovoce. Šťavnatá, středně plná chuť s osvěžující dochutí.
* Chateau Bzenec rosé (83 Kč). Jakostní víno oceněné na mezinárodní výstavě zaměřené na rosé vína. Barevný odstín vína je lehce narůžovělý, vzniklý velmi krátkou macerací modrých hroznů. Vůně vína je příjemně osvěžující s tóny lesních plodů a sušených bylin.

 

Neholdujete vínu? Připijte si klidně dobrým pivem nebo i něčím ostřejším.

 

Rosé
(Foto: Archiv firem)

 

* Tmavé pivo Litovel Dark (16 Kč). Výborný přirozeně působící říz a jemně karamelová chuť s decentní chmelovou hořkostí a náznakem kávy ke konci. Vyzkoušejte při netradičním párování chutí třeba s čokoládou.
* Nová irská triple blend whiskey Tullamore DEW XO (0,7 l, 475 Kč) dozrávala v sudech po karibském rumu. Do whiskey se tak přenesla výrazná chuť tropického ovoce a jemného koření.
* Kingswood Rosé Apple (400 ml, 26,90 Kč, prodává kosik.cz). Vyniká osvěžující chutí červeného jablka a výraznou jablečnou vůní. S ním si budete připadat jako o prázdninách na babiččině zahradě.

* Krémový likér Baileys (dárková sada 0,7 l + sklenice, 549 Kč), v němž se dokonale snoubí chuť pravé irské whiskey s jemností čerstvé smetany, chutná nejlépe na ledu v oblé sklenici, ve které se dokonale uvolní aromatická chuť a vůně.


Alkohol není nic pro vás? Na prvomájové rande přibalte dobrůtky a studené pití a udělejte si pod rozkvetlou třešní plnohodnotný piknik. Osvěží vás:

 

Limonády
(Foto: Archiv firem)


* Řada nápojů Birell Botanicals se rozšiřuje o příchuť Jablko se zázvorem a heřmánkem (400 ml, 19,90 Kč). Milovníkům přírodního osvěžení tak přináší unikátní kombinaci chuti ovoce s jemnou hořkostí a osobitým aroma pečlivě vybraných ingrediencí.
* Plechovka Pepsi Višeň bez kalorií ( 0,33 l, 15,90 Kč). Exploze višňové chuti vás v kombinaci s kofeinem nakopne i v těch nejteplejších dnech a inspiruje k dalším a dalším dobrodružstvím.
* Zelený čaj Sir Winston Green Tea Lemon (48,70 Kč). Každý doušek tohoto zeleného čaje vás nadchne dokonalou kombinací chutí, jaké si dopřávají skuteční čajoví gurmáni.
* Prémiová limonáda Lemon Lemon od 7 Up (0,25 l) Chuť pravých citrónů a šťavnaté aroma si vás v kombinaci se svěží perlivou vodou získají od prvního doušku. Lahev Lemon Lemon v sobě skrývá pouze 50 kalorií, a tak si může toto dechberoucí citrónové osvěžení dopřát skutečně každý.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře