Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přemýšlíte, kam vyrazit v tomto roce na dovolenou či prodloužený víkend, ale netoužíte navštěvovat nejznámější památky top evropských metropolí? Jestli rádi ochutnáte dobré pivo různých stylů, pak se vydejte za historií a rozmanitými chutěmi tohot...

Nejlepší tipy na výlety pro milovníky piva

Kamarádky na pivu
zdroj: Getty Images Kamarádky na pivu
aktualizováno 03.03.2019, 00:00 | 03.03.2019, 00:00 | doma.cz

Přemýšlíte, kam vyrazit v tomto roce na dovolenou či prodloužený víkend, ale netoužíte navštěvovat nejznámější památky top evropských metropolí? Jestli rádi ochutnáte dobré pivo různých stylů, pak se vydejte za historií a rozmanitými chutěmi tohoto nejstaršího alkoholického nápoje naší civilizace.

Zmínky o zlatavém moku nalezneme v pramenech mapujících historii až do věku Babylónie, Mezopotámie či Egypta. Tam byste však v dnešních dnech pivovary s tak dlouhou tradicí hledali marně. Za zvážení však jistě stojí návštěva osvědčených pivních bašt nebo jiných méně známých míst. Poradíme ty nejlepší pro letošní rok.

 

Nejstarší pivovar Německa završený Oktoberfestem

 

Bavorsko a Mnichov jsou s pivem neodmyslitelně spjaty. Region v tomto oboru ale nabízí mnohem víc, než možná lidé vědí. Ostatně, tento kraj píše pivní dějiny už více než 1000 let. Pouhých 40 kilometrů od Mnichova se nachází nejstarší pivovar v Evropě: bavorský státní pivovar Weihenstephan ve Freisingu. Ten za cenu jedenácti Eur nabízí dvouhodinovou prohlídku své výrobny i muzea, kde vás seznámí s tradicí vaření zlatavého moku sahající až do roku 1040. Součástí je rovněž degustace a k ochutnávce vybízí především dvě piva, Vitus a Hefeweissbier, jež patří mezi nejúspěšnější pivní výrobky tamějšího pivovaru v soutěži European Beer Star.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tip na barevný výlet: 5 nejkrásnějších zahrad a parků Evropy
TIP NA VÝLET: Toužíte spatřit pravou poušť? Nemusíte na Saharu, máme je i u nás
TIP NA VÝLET: Úchvatný skalní most jen pár kilometrů za hranicemi. Vyrazte na BASTEIBRÜCKE!

 

Navštívit toto místo s výjimečnou atmosférou je dobré na konci září, kdy lze cestu zakončit megalomanským pivním zážitkem – mnichovským Oktoberfestem. Ten každoročně přiláká miliony milovníků piva, Čechů nevyjímaje. „O ubytování v období Oktoberfestu je však vždy velký zájem a lidé by tak měli pamatovat na rezervaci s dostatečným předstihem,“ potvrzuje mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Do Mnichova se doporučuje vyrazit vlakem či autobusem (podívejte se na nabídky eurolines nebo FlixBus, s předstihem seženete jízdenky už kolem 300 Kč), jelikož město je známo svoji problematickou dopravní situací v podobě nekonečných kolon a zaparkovat je tam skoro nemožné. Ceny jídla a pití jsou v porovnání s Českem o něco vyšší.

 

Na pivo i po Čechách

Ne nadarmo je i naše země pivu zaslíbená a pro pivaře je tu pěkná řádka zajímavých výletních cílů.

 

* Nemůžeme vynechat Plzeň, hlavní město piva. Zde se nemusíte vydat jen do pivovaru, ale třeba i do labyrintu chodeb v plzeňském historickém podzemí (více na prazdrojvisit.cz). Prohlídkový okruh chodeb, sklepů a studní nabízí nevšední procházku historickým jádrem města Plzeň. Podzemní prostory už od 13. století sloužily ke skladování potravin, výrobě piva nebo jako obranný systém během dob nepokojů. Na závěr exkurze vás čeká příjemné zpestření v podobě „pivenky“, kterou můžete směnit za 0,3 l piva Pilsner Urquell v legendárních restauracích Na Spilce, U Salzmannů nebo v šenku Na Parkánu.
 

* V areálu Plzeňského Prazdroje se nachází i pivovar Gambrinus, někdejší První plzeňský akciový pivovar, jemuž dalo jméno jeho slavné pivo. A právě v jeho prostorách můžete absolvovat tematické prohlídky, kde se dozvíte vše o výrobě piva Gambrinus nebo zažít jedinečnou soukromou párty přímo v srdci pivovaru. Více informací o prohlídkách najdete na prazdrojvisit.cz.

 

Pivní lázně
(Foto: Getty Images)

 

* Plánujete vyrazit na odpočinkový víkend? Pobyt ve wellness hotelu je sázkou na jistotu. Co ale zapomenout na jen tak ledajaký hotýlek a vydat se tam, kde to voní i chutná po chmelu! Skutečnou pohádkou pro každého pivaře i pivařku bude noc v hotelu s pivní lázní, například v píseckém Hotelu U Sládka (více na adrop.cz).

 

* Skutečně zážitkovou exkurzi nabízí Pivovar Litovel. Můžete absolvovat klasickou prohlídku (více info na litovel.cz) nebo zážitkové vaření vlastního piva. To vznikne stejným způsobem jako při klasické výrobě, tedy vařením, kvašením a konečně zráním, které celý proces uzavírá. Pro návštěvníky je připraveno několik osvědčených receptur, mohou však zkusit vytvořit svou vlastní chuť nebo vyzkoušet například starý rodinný recept.

 

 

Správný pivař musí do belgického Gentu

 

Za pivní baštu je označováno Belgické království. To se pyšní produkcí více než 750 druhů piva. Mezi top města spojená se žlutobílým pokladem patří Gent, kde můžete využít služeb tamějších hospodských průvodců. Za své služby si účtují 10 až 20 eur. Ve vybraných restauračních zařízeních ochutnáte až 250 druhů piv v různých sklenicích a nádobách, které jsou uzpůsobeny jednotlivým pivům. Ve vybraných hospodách však odevzdáváte jednu botu jako jistinu, že si některou ze sklenic neodnesete jako suvenýr.


Město ležící na soutoku řek Leie a Šeldy svým návštěvníkům nabízí kromě pivního ráje i mnoho kulturních památek. Mezi nejznámější patří například katedrála Sint-Baafskathedraal, kamenný hrad Gravensteen či kostel sv. Mikuláše.


Tmavá legenda z Irska

 

Mezi nejznámější tmavá piva patří značka Guinness. Vyrábí se v Dublinu již od roku 1759, kdy si Arthur Guinness pronajal v hlavním městě malý pivovar a pod svým jménem se pustil do vaření moku. Současný závod zaměstnává tisíce lidí a patří mezi největší pivovary na světě. V srdci pivovaru St. James’s Gate se nachází největší místní atrakce, takzvaný Guinness Storehouse. Sedmipatrová budova má pro návštěvníky za 18 liber připraven výjimečný zážitek. Zájemci se seznámí s historií výroby i přísadami, a to díky odborným průvodcům i s pomocí interaktivních výstav. Areál je možné navštívit každý den v týdnu.

 

Sv. Patrik
(Foto: Getty Images)

 

„Jestliže se lidé rozhodnou vydat do Irska, je dobré si cestu naplánovat na dny okolo 17. března. V tento den slaví Irové den svatého Patrika a pořádají v ulicích měst oslavy plné zajímavých akcí, dobrého jídla a zábavy,“ říká Řezníčková.


V Kambodži pivo s tarantulí

 

Jestliže vás nezaujaly nabídky tradičních evropských piv, můžete tento nápoj okusit i daleko za hranicemi našeho kontinentu. Například při návštěvě asijské Kambodži byste měli vyzkoušet tamější nejpopulárnější rýžové pivo, které je „dochuceno“ mrtvou tarantulí. Ochutnat jej můžete v místních restauracích či na ulici u zdejších prodejců společně s oblíbenou delikatesou – praženou tarantulí. Kambodža však kromě netradičního piva nabízí i další originální zážitky, díky čemuž získává v poslední době u cestovatelů na oblibě. Nejvyhledávanějším místem je pravděpodobně Siem Reap, který je označován za bránu do komplexu chrámů Angkor Vat, jenž byl zařazen mezi novodobé divy světa.

 

Banánové pivo z podhůří afrického Kilimandžára

 

Pro fajnšmekry se najde i takové pivo, které se vaří například v podhůří nejvyšší hory Afriky, Kilimandžára, v Tanzánii. Tento pivní skvost tam vyrábí kmen Chagga. Hlavní ingrediencí jsou zralé banány a jeho chuť je velmi výrazná s hořkou koncovkou. Domorodci jej připravují především ke společenským účelům a konzumují například na svatbách, pohřbech či při obchodních jednáních. Proces samotné výroby je velmi náročný a zajímavostí je, že se na vaření nápoje podílejí především ženy. Kdo by se chtěl do Tanzánie vydat, pojede tam pravděpodobně také kvůli nespočtu místních národních parků. Mezi turisticky nejoblíbenější patří Ngorongoro, v němž si můžete užít ojedinělá setkání s divokými lvy, zebrami, hrochy a nedotčenu panenskou přírodu. Všechny parky ovšem mají velmi striktní pravidla i otevírací hodiny, kdy je mohou turisté navštívit – zpravidla od svítání do soumraku. Na pivo tak může přijít čas právě po setmění.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Rosomák 23:26 03.03.2019
No, tak tipy na Oktoberfest, Prazdroj + Gambrinus, Guiness by dal dohromady asi každý. Jestli si pivní fajnšmekr opravdu pochutná, je otázka. A dobroty z rýže s tarantulí nebo cosi z banánů - to je opravdu "výborné" doporučení pro pivní zážitek. Autor asi neví o pivu vůbec nic a jen si cosi vygooglil. Větší blábol jsem docela dlouho nečetl. Kdyby chtěl poradit lidem, kteří chtějí překročit hranici stereotypu a ochutnat výborná piva, měl by nabídnout jiné prověřené a méně známé pivovary. Třeba U Fleků, Schlenkerla Bamberg, Lindemans (Belgie), Herold Březnice (weizen), zajímavé minipivovary, které mají co nabídnout,...