Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Co se vám vybaví, když se řekne Švýcarsko? Matterhorn, čokoláda, hodinky, nebo snad sýry? Tahle malá, neutralitu vyznávající země má ale spoustu dalších jedinečností, které ji odlišují od ostatní Evropy i světa. Co o Švýcarsku nejspíš možná nevíte?

Okouzlující Švýcarsko: Znáte všechna jeho nej, kvůli kterým stojí za návštěvu?

Horská turistika
zdroj: Getty Images Horská turistika
aktualizováno 23.09.2018, 00:07 | 23.09.2018, 00:07 | doma.cz

Co se vám vybaví, když se řekne Švýcarsko? Matterhorn, čokoláda, hodinky, nebo snad sýry? Tahle malá, neutralitu vyznávající země má ale spoustu dalších jedinečností, které ji odlišují od ostatní Evropy i světa. Co o Švýcarsku nejspíš možná nevíte?

Návštěva Švýcarska by samozřejmě nebyla kompletní bez zastávky u jedné z nejkrásnějších a nejfotografovanějších hor světa – Matterhorn. Ta se ční do výšky 4478 metrů na hranicích s Itálií a byla by rozhodně škoda se k ní nepodívat. Cestu na nebo z Matterhornu navíc můžete spojit s návštěvou oblasti Leukerbad s krásným jezerem Daubensee, která se pyšní největšími a nejvýše položenými lázněmi a wellness centry v Alpách. „Je zde 76 termálních pramenů, 30 termálních nádrží a nabízí zde opravdu nespočetné množství ozdravných procedur, které stojí za to absolvovat,“ Leukerbad Kateřina Herková, průvodkyně cestovatelského portálu Radynacestu.cz.


KAM NA PODZIM?

Kam na podzim na zahraniční výlet? Na Sicílii se budete cítit jako v ráji
Kam vyrazit na vinobraní?
Itálie v září: Ideální čas na poznávací dovolenou i poslední možnost koupání

 

Švýcarské Alpy prostě nepřehlédnete. Ale víte o nich, že zaujímají až 60 % celé země? Nebo že v nich najdete největší koncentraci vrcholů vyšších než 4000 m n.m.? Je jich tu celkem 24! A pokud budeme počítat vrcholy nad 3000 m n.m., tyčí se jich tu dokonce více než 200! V horác avšem zaujme i jedna lidská stavba: Gotthardský úpatní tunel, železniční tunel vedoucí skrze alpské masivy. Měří neuvěřitelných 57 km a je díky nim tím nejdelším železničním tunelem na světě. Otevřeli ho teprve před dvěma roky, 1. 6. 2016, a zrychlil dopravu mezi Curychem a Milánem.

 

Švýcarsko
(Foto: Getty Images)


Švýcarsko se může chlubit také 1500 jezery. Což mimo jiné vedlo k tomu, že se voda, respektive vodní elektrárny, staly hlavním zdrojem elektrické energie. Dnes produkují více než polovinu celkové energie. Také rýnské vodopády jsou nejmohutnější v Evropě. Vysoké jsou 23 metrů a najdete je u městečka Stein am Rhein.


Do měst s plnou peněženkou


Z měst musíme zmínit minimálně největší město Curych, které získalo hned několik světových prvenství. V mnoha žebříčcích si vysloužilo nálepku nejdražšího hlavního města světa a také města s nejlepší kvalitou života. I za ubytování si tu připlatíte: hotelový vyhledávač trivago.cz kdysi přinesl žebříček nejdražších destinací na světě, co se cen ubytovacích zařízení týká, Curych v něm umístil na 19. místo. Z třiceti nejdražších destinací se maličké Švýcarsko v tabulce umístilo hned čtyřikrát. Nejvýše je Ženeva, která je s průměrnou cenou 6 262 Kč za noc vůbec nejdražším městem Evropy, v celosvětovém srovnání obsadila jedenácté místo. V tabulce se ještě objevil Zermatt (15.) a Luzern (30.).

 

Curych
(Foto: Getty Images)


Odpadek na zem neodhodíte


Je tu tak čisto, že podle mnohých můžete jíst s nadsázkou ze země. Švýcarům hrozí vysoké pokuty za netřídění odpadu, ale i za plivání na ulici nebo za znečištění, které způsobí váš pes. Pozor na to, odhozený odpadek nebo močení na ulici vás může vyjít i na pěkných pár tisíc korun, kromě policie vás pokutovat může i zmocněná skupina civilistů, takže buďte vážně obezřetní.

 

Hodí se vědět:

* Lidé jsou zde velmi vzdělaní. Na 88 % lidí má maturitu, běžný je i vysokoškolský diplom. Většina oborů, které tu fungují, je vysoce specializovaných. IT, mikrotechnologie, nukleární výzkum… Vzdělání jako takové je tu velmi důležité.
 

* Cizinci tvoří až ¼ obyvatel. Není se co divit. Mnohá odvětví nabízí jedny z nejvyšších mezd na světě. A ve spojení s vysokou životní úrovní tvoří velké lákadlo.
 

* Zatímco do práce tu chodí asi 84 % procent mužů, ženy jsou hodně doma. Do práce jich chodí jen něco přes 40 %. Své v tom možná hraje i fakt, že přes všechnu pokrokovost ve Švýcarsku stále platí značné rozdíly ve mzdách mužů a žen, které tu získaly právo volit až v roce 1971.
 

* Je připravené na (atomovou) válku. Jen v Alpách najdete na 300 000 bunkrů a krytů, ve městech má řada obytných domů i svůj vlastní atomový kryt. Je to běžná součást bydlení – asi tak jako u nás sklep nebo balkon. Švýcaři si tak střeží svou pověstnou neutralitu.
 

* V neděli se opravdu nedělá. Poslední den týdne je tu pevně zakotvený jako den klidu. Nejen bez práce, ale také bez hluku. Švýcarské neděle jsou něco jako malé „povinné“ wellness.Kromě turistických cílů ale Švýcarsko láká také svým jídlem. V Evropě pravděpodobně nedostanete kvalitnější čokoládu a sýr než ve Švýcarsku. Čokoláda zde má velkou a váženou tradici hned kvůli několika průkopníkům, jako jsou Rodolphe Lindt nebo Jean Tobler, jejichž jména dodnes nesou právě oblíbené čokolády. V každém kantonu se navíc pyšní jinou čokoládovou pochoutkou. „V kantonu Jura si můžete pořídit například čokoládové hodinky, v Bernu zase nabízejí čokoládové medvídky. Nabídka se mění také s ročním obdobím – na jaře jsou všude čokoládové květiny, na podzim zase čokoládové kaštany,“ láká na ochutnávku Kateřina Herková. „Pokud byste si chtěli prohlédnout, jak švýcarští mistři čokoládu připravují, doporučila bych vám navštívit například čokoládovnu ve městě Flawil nebo Buchs. Můžete navštívit i čokoládovnu giganta Nestlé poblíž města Broc.

 

Čokoláda
(Foto: Getty Images)


Za sýrem do Emmentalu


Ještě více a hlouběji jsou ve švýcarské kultuře zakořeněné sýry. Zdejší samozřejmostí jsou tedy samozřejmě sýrárny, které můžete navštívit doslova kdekoliv po celém Švýcarsku – například ve městech Leysin, Riederalp nebo Airolo. Jasným příkladem dlouhé sýrařské tradice je pak kraj Emmental. Tušíte správně, právě odsud pochází legendární a světově rozšířený děrovaný sýr. Kraj Emmental je gastroturismu celkově velmi nakloněn a zdejší kuchyně, založená na sýru a smetaně, je vyhlášená po celé zemi. „Cestovatelům nejčastěji doporučuji, ať vyzkouší čtyřchodové menu tzv. Ämmitaler Ruschtig, které jim s pomocí místního perlivého vína, sýrového salátu s pletýnkou, polévky se šlehačkou, vepřového s bramborami a zeleninou a proslulé sněhové pusinky se šlehačkou, zmrzlinou a karamelovou polevou představí emmentálskou kuchyni a kulturu v plné kráse,“ doporučuje Kateřina Herková.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kam za sluncem na podzim?
Proč vyrazit na dovolenou na podzim? Bývá klidnější, ušetříte a užijete si neuvěřitelných barev
20 důkazů, díky kterým si uvědomíte, že je PODZIM NEJKRÁSNĚJŠÍ ROČNÍ OBDOBÍ


Méně známé ale je, že ve Švýcarsku vynalezli bublinkovou limonádu! Bylo to už v roce 1783, když se Jacobovi Schweppemu podařilo „napumpovat“ do vody bublinky a způsobit revoluci. Tehdy se totiž věřilo, že „vzduch ve vodě“ je léčivý, sodovka se prodávala v lékárnách ve speciálních kameninových lahvích. A její věhlas se dostal až do Londýna, kde za ni Schweppe dostal v roce 1836 i pečeť královské kvality. O 15 let později se jí na Světové výstavě prodalo přes milion lahví! Rok 1870 přinesl pak další zlom. První Indian Tonic Water, tedy první ochucenou limonádu na světě.


Není to však jediný švýcarský vynález. Albert Einstein tu například dal dohromady svou teorii relativity. Narodil se tu ale také suchý zip. Psal se rok 1948, když švýcarský inženýr de Mestral bojoval v Alpách s nalepenými bodláky na kalhotách a dostal tenhle nápad. Švýcarsko je tedy rozhodně inspirujícím místem.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře