Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ať už fandíte přímo z tribuny nebo v teple domova, ujistěte se, že znáte všechny olympijské zajímavosti.

Olympijské zajímavosti, které by měl znát každý správný fanoušek

Zahájení olympiády 2018
zdroj: Profimedia Zahájení olympiády 2018
aktualizováno 18.02.2018, 00:44 | 18.02.2018, 00:44 | doma.cz

Ať už fandíte přímo z tribuny nebo v teple domova, ujistěte se, že znáte všechny olympijské zajímavosti.

Nejmenší olympijské město


Počátek známých olympijských her se datuje až do doby před více jak sto lety. Za tu dobu prošly oblíbené závody mnoha proměnami a stejně tak se měnila i hostující města, ve kterých se sportovní akce konala. Celkem se přesunula 47 krát a ze všech míst, kde se celosvětová podívaná odehrávala, je letošní olympijský hostitel jedním z nejmenších. Asijskou oblast Pchjongčchang obývá necelých 45 tisíc obyvatel a 84 % její plochy tvoří hory s průměrnou výškou 750 metrů nad mořem. Mezi zasněženými vrcholky se olympionikům nejspíš zalíbilo, do Jižní Koreje se totiž v rámci celosvětových her podívají již po druhé. Prvním hostitelským městem byl milionový Soul, který je od letošního Pchjongčchangu vzdálený necelých 200 km. Pořadatelé mysleli na všechno, a před začátkem her zahájili mezi sportovní oblastí a hlavním městem výstavbu vysokorychlostní vlakové trati, která dvou set kilometrovou vzdálenost zkrátí na necelou hodinu jízdy.

 

Štěstí přeje připraveným


Na světovou sportovní událost se nepřipravují pouze sportovci. Za hladký průběh her, které zaberou téměř celý únor, ručí především hostitel. Jihokorejský Pchjongčchang se do přípravy pustil naplno. Součástí každých olympijských her jsou samozřejmě také maskoti, kteří nemůžou chybět ani zde. Jedním z nich je bílý tygr Suhorang. Ten vychází z jihokorejské mytologie, symbolizuje důvěru a sílu a tamní obyvatelé jej nazývají také ochranným tygrem. Suhoranga pak doplňuje medvěd Pandabi, oficiální maskot zimní paralympiády.

 

Olympijský maskot
(Foto: Profimedia)


ČTĚTE TAKÉ:

Jižní Korea: Co víte o dějišti zimních olympijských her?

 

Putující olympijská pochodeň


Olympijská pochodeň dorazila do Jižní Koreje už posledního října minulého roku. Od té doby ji čekala 100 dní dlouhá cesta, za kterou měla urazit symbolických 2018 kilometrů a projít rukama až 7 500 lidí.

 

Zahájení olympiády 2018
(Foto: Profimedia)

 

Medaile inspirované dřevem


Pro vítěze si Jižní Korea připravila speciálně vyrobené medaile, které pochází z dílny renomovaného designéra Lee Suk-wooa. Při jejich výrobě se inspiroval tradicí a kulturním duchem hostující země. Přední strana kovových ocenění je pokryta diagonálně vrásčitou texturou, která má symbolizovat svraskalou kůru staletých stromů a dynamickou historii olympijských her. Na celosvětovou sportovní událost odkazuje také známá značka pěti propojených kruhů vyražená v horní polovině medailí a vyšitá na stuhách, na nichž ocenění visí. K výrobě závěsných pentlí využili designéři tradiční korejskou tkaninu gapsa.


V kůži reprezentanta


Vžít se do jejich kůže je těžké. Nejen že jsou pod velkým tlakem před závodem, ale olympijské hry jsou často vrcholem sezóny a kariéry, k němuž sportovci ladí formu dlouhé měsíce. Přípravě musí samozřejmě přizpůsobit i svůj jídelníček. Mezi obecně oblíbené potraviny patří například banány, proteinové tyčinky, oříšky či obyčejné brambory. Známým prohřeškem sportovců jsou želatinové bonbony.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře