Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejenom samotné hory jsou lákadlem při výběru dovolené na horách. Každé pohoří skrývá mnoho dalších zajímavých míst, které byste neměli opomenout. Jaká je top pětka v Orlických horách?

Babí léto v horách? Poradíme vám, jaká zajímavá místa navštívit v ORLICKÝCH HORÁCH

Výlet s dětmi
zdroj: Thinkstockphotos Výlet s dětmi
aktualizováno 03.09.2017, 00:54 | 03.09.2017, 00:54 | doma.cz / sim

Nejenom samotné hory jsou lákadlem při výběru dovolené na horách. Každé pohoří skrývá mnoho dalších zajímavých míst, které byste neměli opomenout. Jaká je top pětka v Orlických horách?

STUDÁNKA U DOBRUŠKY

 

Nedaleko městečka Dobruška můžete navštívit krásnou studánku, kterou obklopuje zelená krajina. Romantika by se tu vyloženě dala krájet. K místu se váže i pověst, která praví, že v roce 1699 se tu zázračně uzdravil jeden slepý dobrušský sládek. Později byla voda zkoumána, zda má opravdu léčivé účinky a v roce 1741 je lékařská komice skutečně potvrdila! Na místě je mimo to i kaplička, která je zasvěcená Panně Marii a socha Jana Nepomuckého.

 

studánka u dobrušky
(Foto: oficiální zdroj)

 

ŽIDOVSKÝ HŘBITOV PODBŘEZÍ

 

Zůstaňme v blízkosti Dobrušky. Několik kilometrů od ní a nedaleko zámku Skalka můžete navštívit židovský hřbitov Podbřezí. I když název sám o sobě zní děsivě, hřbitov se opět nachází v romantickém prostředí. Tím je údolí Zlatého potoka, které je na okraji lesa. Hřbitov je ze 17. století a můžete si prohlédnout umělecky zpracované náhrobní kameny. V současné době se zde už nepohřbívá, naposledy to bylo v roce 1942. Navíc, vesnička Podbřezí, v jejíž zalesněné části hřbitov je, byla v minulosti zvolena vesnicí roku – stojí tedy také za návštěvu.

 

židovský hřbitov
(Foto: oficiální zdroj)

 

BUKAČKA

 

Nejvýznamnější chráněné území, které se nachází opět ve výšinách (910 – 1025 metrů). Rezervaci tvoří pozůstatek zakrslého bukového lesa. Dvousetleté buky tu jsou vysoké pouze 15 metrů. Dalším klenotem je i rašelinná louka, která je takzvanou prvoukou, což znamená, že před násilným odlesněním člověkem zde byla bezlesná plocha. Bukačka se také nazývá “Botanická zahrada Orlických hor“, obsahuje totiž velké množství nejrůznějších druhů vyšších rostlin, přesně 294. Z toho jich je 23 chráněných. Určitě to je tedy slast pro oko.

 

bukačka
(Foto: Oficiální zdroj)

 

ROZHLEDNA ROZÁLKA

 

Podhorské městečko Žamberk nabízí turistům rozhlednu Rozálku. Rozhledna samozřejmě nabízí úžasný pohled do kraje Orlických hor, ale na první pohled vás upoutá hlavně svým nevšedním tvarem. Rozhledna byla na vrchu postavena v roce 1932 a byla pojmenována Tyršova rozhledna, nynější jméno přijala až později od sousední kaple. Vidět z ní můžete jak Orlické hory, tak dále i Bukovou horu, Suchý vrch, Králický Sněžník a uvidíte dokonce až do Polska. Za pěkného počasí můžete zahlédnout i krkonošskou Sněžku.

 

rozhledna rozálka
(Foto: oficiální zdroj)

 

HRAD POTŠTEJN

 

Krása, která v 19. století upoutala i Elišku Krásnohorskou či T. G. Masaryka. Potštejn je zřícenina stejnojmenného hradu, jehož historie sahá až do 13. století. Na zpustnutí hradu má největší zásluhu jeho tehdejší majitel Jan Harbuval Chamaré, který se zde snažil najít poklad. Žádný nenašel, ale hrad zpustošil už nevratně. Další, co zde můžete vidět, je barokní kostelík svatého Jana Nepomuckého, nebo si můžete jít prohlédnout kostel svatého Vavřince a zrekonstruovanou barokní faru. Za to nejlepší se ale považuje barokní zámek v podhradí.

 

hrad potštejn
(Foto: oficiální zdroj)

 

Máte také rádi Orlické hory? Jaký cíl tam nikdy neminete vy?

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře