Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ačkoli Češi nejsou obecně považováni za příliš pověrčivý národ, mnoho z nás existenci nadpřirozených nevysvětlitelných jevů či osudu v žádném případě nezavrhuje. Lidé tak často například ťukají na dřevo či zuby, aby nezakřikli něco důležitého. Mno...

Pátek třináctého, černé kočky, horoskopy: Co vás rozruší nejvíc?

Pátek třináctého
zdroj: oficiální zdroj Pátek třináctého
aktualizováno 13.04.2018, 00:11 | 13.04.2018, 00:11 | doma.cz

Ačkoli Češi nejsou obecně považováni za příliš pověrčivý národ, mnoho z nás existenci nadpřirozených nevysvětlitelných jevů či osudu v žádném případě nezavrhuje. Lidé tak často například ťukají na dřevo či zuby, aby nezakřikli něco důležitého. Mnohdy naše jednání výrazně ovlivňuje také skutečnost, že je právě pátek 13.

Zajímavé jsou z tohoto hlediska výsledky průzkumu, který pro společnost Sazka zrealizovala firma NMS Market Research. V jeho rámci srovnávala pověrčivost Čechů napříč všemi věkovými kategoriemi. Celých 78 % respondentů přitom připustilo, že věří v osud. Jen 19 % dotazovaných na pověry absolutně nevěří, v životě ostatních má víra v nadpřirozeno alespoň nějaký prostor.


ČTĚTE TAKÉ:

Dnes je pátek třináctého! Máte se bát? A proč?
TAJEMNÝ PÁTEK TŘINÁCTÉHO: Co jste o děsivém dnu netušili?
Pátek třináctého je tu. Proč se ho pořád bojíme?

 

* Z pověr lidé nejčastěji věří v tu, která říká, že nechtějí-li něco důležitého zakřiknout, musejí zaťukat na dřevo (76 %).
 

* Zhruba 37 % Čechů se domnívá, že rozbité zrcadlo znamená 7 let neštěstí.
 

* Jen 30 % lidí se raději vyhne černé kočce, protože věří, že kdyby jim přešla přes cestu, přinese to smůlu.
 

* 78 % lidí věří v osud.
 

* Zhruba tři čtvrtiny Čechů čtou horoskopy.
 

* 62 % respondentů má svá šťastná čísla. Nejčastěji jde o čísla 7 (28 %), 13 (16 %), 3 (9 %), 6 (9 %), 9 (8 %) a 5 (7 %).
 

* Asi 31 % Čechů má svůj talisman pro štěstí.
 

* Asi polovina se zajímá také o to, v jakém znamení se narodili jejich blízcí.
 

* Podle průzkumu pátek 13. alespoň zaznamená 91 % Čechů. Ačkoli jen 6 % z nich věří, že přináší smůlu, dalších 39 % očekává, že může přinést něco neočekávaného, a to často i v pozitivním smyslu.
 

Černá kočka
(Foto: oficiální zdroj)


Pátek 13. může být i šťastný


Paradoxně velmi mnoho Čechů označuje pátek 13. nikoli za smolný, ale za šťastný den. Oblibě se těší i číslo 13, v průzkumu jej za své oblíbené označilo celých 16 % respondentů. V České republice však v tomto ohledu s velkým náskokem kraluje především číslo 7, to za šťastné považuje celých 28 % lidí.


To se týká i enormního zájmu o sázení loterií. Co kdyby se štěstí unavilo… „V pátek 13. pravidelně registrujeme vyšší zájem o naše mimořádná slosování Sportky. Tehdy své štěstí často zkoušejí i lidé, kteří jinak loterie vůbec nehrají. Také v našem průzkumu zhruba 27 % respondentů potvrdilo, že by si raději vsadili právě v tento den,“ říká Václav Friedmann, tiskový mluvčí společnosti Sazka.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře