Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

S časem dovolených se blíží i hledání a nákup letenek. Často nerozlišujete, jestli letenky koupíte na online serveru provozovaném přímo leteckou společností nebo u nějakého prostředníka. Řídíte-li se pouze cenou a nečtete-li pozorně obchodní podmí...

Plánujete dovolenou? Na co si dát pozor při koupi letenek

Dovolená
zdroj: Thinkstockphotos Dovolená
aktualizováno 10.06.2018, 00:45 | 10.06.2018, 00:45 | doma.cz

S časem dovolených se blíží i hledání a nákup letenek. Často nerozlišujete, jestli letenky koupíte na online serveru provozovaném přímo leteckou společností nebo u nějakého prostředníka. Řídíte-li se pouze cenou a nečtete-li pozorně obchodní podmínky, můžete ale narazit. O detaily se se vyplatí zajímat dřív, než když už řešíte nějaký problém.

Na letenky zakoupené online se nevztahuje dvoutýdenní lhůta pro odstoupení od smlouvy bez udání důvodu a bez sankce. „Letenky nemůžete vrátit jako běžné zboží jen proto, že jste si nákup rozmysleli. Podmínky storna nebo změny letenky se u jednotlivých společností liší, většinou bývají zpoplatněny,“ upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Pokud aerolinka změnu termínu letu umožňuje, proveďte ji co nejdříve, jinak se může dost prodražit. Tak tomu bude zvláště při nedostupnosti původní tarifní třídy, kdy bude nutné přerezervovat si letenku do vyšší dostupné třídy.“


ČTĚTE TAKÉ:

S tímhle STEVARDEM chcete letět na dovolenou! Neuvěříte, co před vzletem dělá
Plánujete dovolenou v Egyptě? 6 triků, jak nenaletět
8 skvělých aplikací pro snadné a bezpečné cestování

 

Seznamte se s detaily svého letu


Nízkonákladové letecké společnosti se snaží cenu letenek snížit na minimum tím, že jejich letadla přistávají na odlehlých letištích daleko od centra, létají většinou brzy ráno a večer nebo jen několikrát týdně. To nemusí každému vyhovovat, může vám to komplikovat i další transfer z letiště. Navíc za další služby, jako je odbavení zavazadla, konkrétní místo v letadle nebo občerstvení, se většinou doplácí, a i když nejde vždy o drahé položky, nasčítají se a výsledná cena letenky se od té původní, lákavě levné často dost liší.

 

Triky pro spořivé:

 

- I když potřebujete pouze jednosměrnou letenku, může se vyplatit koupit letenku obousměrnou v akčním balíčku a zpáteční let nevyužít.
 

- Rozmyslete si, zda vám nestačí pouze příruční zavazadlo, abyste ušetřili peníze i čas odbavením online.
 

- Ať už jste si koupili letenku u prostředníka, nebo přímo letecké společnosti, v případě zrušení a zpoždění letu, odepření nástupu na palubu či poškozeného zavazadla se obracejte vždy na aerolinku.


Spočítejte si všechny příplatky


Letenku tvoří takzvaný tarif, což je základní cena letenky stanovená leteckou společností. Čím je tarif levnější, tím přísnější jsou podmínky pro změnu či storno letenky a naopak.


Cenu ovlivňují takzvané knihovací třídy vyjádřené písmenem. Nejlevnější letenky omezuje mnoho pravidel, nemůžete je vrátit ani vyměnit, nezměníte datum letu.


Dále se letenka skládá z letištních a palivových poplatků a servisního poplatku. Servisní poplatek, tedy poplatek za vystavení letenky nebo její změnu, účtují jak letecké společnosti, tak cestovní agentury. Pokud je letenka pořízena online, vyjde servisní poplatek zhruba o polovinu levněji. V každém případě platí, že při nákupu letenky musí být spotřebiteli jasně sdělena konečná cena.

 

Cestování
(Foto: oficiální zdroj)


Nemáte přesnou představu? Sledujte akce


Cena letenky je pohyblivá a v okamžiku nákupu závisí na obsazenosti letadla. Není tedy výhodné čekat na koupi letenky na poslední chvíli. Ušetřit se dá i koupí akčních letenek, jejichž nabídka je ale časově omezená. K jejich zakoupení je někdy nutný okamžitý převod na účet prodávajícího nebo platba kartou.
 

„Pro výběr letenky můžete využít i službu sledovacích robotů zasílajících na e-mail nabídky akčních letenek. Obecně platí, že za nejnižší ceny se letenky prodávají dva až šest měsíců před plánovaným termínem odletu,“ shrnuje Lukáš Zelený. Sledujte i různé specializované weby a skupiny na sociálních sítích, ale počítejte s tím, že skutečně levné letenky do atraktivních destinací se vyprodají v řádu minut až hodin, nemáte tedy příliš času na promýšlení. Pokud ale nemáte pevný datum dovolené a láká vás více destinací, může to pro vás být velmi výhodná možnost, jak ušetřit náklady za cestu.

 

Letecké společnosti či cestovní agentury nabízejí kromě letenek i doplňkové služby, jako je cestovní pojištění nebo pojištění storna letu. „Podívejte se, co vlastně kupujete. Zvláště nízkonákladové společnosti někdy automaticky zahrnují do online koupě letenky i pojištění. Pokud o pojištění nemáte zájem, musíte kliknout, že si ho nepřejete,“ radí Lukáš Zelený.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře