Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Egypt netřeba nikomu představovat. Většinou si ho všichni pojíme s dávnými pyramidami, nekonečnou Saharou a fascinujícím Rudým mořem. Pokud máte chuť zaletět se ohřát do tepla, podívejte se na to, jak taková dovolená v Egyptě vypadá, co vše zde mů...

Plánujete dovolenou v Egyptě? 6 triků, jak nenaletět

Dovolená u moře
zdroj: Thinkstockphotos Dovolená u moře
aktualizováno 03.06.2018, 00:10 | 03.06.2018, 00:10 | doma.cz

Egypt netřeba nikomu představovat. Většinou si ho všichni pojíme s dávnými pyramidami, nekonečnou Saharou a fascinujícím Rudým mořem. Pokud máte chuť zaletět se ohřát do tepla, podívejte se na to, jak taková dovolená v Egyptě vypadá, co vše zde můžete podniknout a na co myslet před cestou.

Egyptská arabská republika se v poslední době stále častěji objevuje v hledáčku při výběru rodinné dovolené. A právem. Čeští turisté si tuto zemi oblíbili zejména v letních měsících, nicméně do Egypta můžete vyrazit po celý rok. Od října do dubna zde panuje velmi příjemné klima okolo 30 stupňů, od června do září teploty šplhají i ke čtyřicítkám. Teplota moře ani v nejchladnějším období neklesne pod 20 stupňů, v létě má průměrně 28 stupňů.

 

1. Zkontrolujte si pas


Egypt leží v severovýchodní části Afriky a z Prahy létají takřka každý den pravidelné charterové lety do letovisek Hurghada a Marsa Alam, cesta trvá přibližně 4 hodiny a 40 minut. Před cestou si pečlivě zkontrolujte platnost cestovních dokladů, které musí být platné ještě nejméně šest měsíců po předpokládaném datu odjezdu z Egypta. Úřady tuto povinnost velmi důkladně kontrolují a neomluví ani pár dní. Po vstupu do země je nutné uhradit vízum. Lze zakoupit přímo po příletu na mezinárodním letišti před pasovou kontrolou za poplatek 25 USD.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bulharsko láká: Zlaté písky, památky UNESCO i poklidná městečka
Když se dovolená promění v peklo! Co dělat, aby o vás blízcí neměli strach?
Jak rozchodit dusno na dovolené? Rady pro čerstvě zamilované i ošlehané páry


2. Nezapomeňte smlouvat


Úřední měnou je egyptská libra, pohodlně se dá ale platit dolary, eury nebo bezhotovostně kartou. Nakupování v bazarech je tradičně řešeno smlouváním. Tento způsob je v Egyptě natolik běžný, že pokud obchodníkovi kývnete na první navrženou cenu, může to dokonce brát jako urážku. Pokud ale příznivcem takových obchodů nejste, v blízkosti hotelů bývají i prodejny, kde jsou ceny pevně dané. Úředním jazykem je arabština, místní názvy v turistických oblastech jsou psány i latinkou. Zde se bez problémů domluvíte německy, anglicky, případně rusky.

 

Egypt - pyramidy v Gíze
(Foto: Profimedia)


3. Respektujte místní zvyklosti


Ve městech funguje hromadná městská doprava. Pokud ale turista nezná místní poměry a jazyk, nedoporučujeme ji využívat. Ke krátkým cestám můžete použít relativně levné taxíky (výjimkou je spojení na letiště), ale vždy se předem domluvte na ceně. Místní řidiči na vás budou chtít co nejvíce vydělat. Přes cestovní kancelář si můžete objednat soukromý mikrobus s řidičem.


Při opuštění hotelových resortů respektujte zvyklosti místních. Ženy by měly být přiměřeně oblečené (dbát na zahalená ramena a kolena) a není zvykem pít na veřejnosti alkohol. Za neslušné jsou považovány i důvěrné doteky a líbání. Stejně tak není na plážích povolen nudismus ani opalování nahoře bez.


Pozor si dejte i při fotografování a natáčení se stále populárnějšími drony. „V některých státech mohou cestující narazit na problém hned při kontrole zavazadel po příletu, bez speciálních povolení nesmějí s dronem vstoupit do země. V Egyptě je dokonce jakýkoliv pokus o létání bez povolení považován za špionáž a cestující se tak zbytečně dostává do nepříjemné situace,“ objasňuje Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.


Z Egypta je přísně zakázáno dovážet památky a jakékoliv dary moře (mušle, lastury, korály).

 

Pláž v Hurghadě - ilustrační foto
(Foto: Profimedia)


4. Nenechte se zmást hodnocením hotelů


Většina hotelových komplexů v Egyptě je situována přímo na pláži a nabízí all inclusive. Vzhledem k široké nabídce hotelových kapacit všech dostupných kategorií se při výběru dobře poraďte s cestovní kanceláří. Ta vám doporučí kvalitní hotel přesně dle vašich požadavků. Nezapomínejte, že kategorie ubytování není srovnatelná s evropskými poměry. Abyste měli zaručený dostatečný komfort, vybírejte ubytování vždy v kategorii minimálně 3* – 4*.


5. Kam zamířit, když chcete více klidu nebo šnorchlovat mezi útesy?


Dovolená do Egypta je nejčastěji směřována k břehům Rudého moře – do Hurghady a Marsy Alam. Obě letoviska mají svá letiště a od sebe je dělí přibližně 280 kilometrů. V obou naleznete kvalitní hotelové resorty s výborným zázemím pro děti, aquaparky, luxusní restaurace a hlavně moře nabízející mnoho sportovního vyžití, včetně potápění a šnorchlování u korálových útesů.

 

Hotel Carribean World Resort v Hurghádě - 2
(Foto: FB - Carribean World Resort)


Severněji položená Hurghada byla původně rybářskou osadou, která se v posledních 35 letech kompletně přeměnila v moderní letovisko nabízející 20 kilometrů dlouhé pobřeží poseté hotelovými středisky. Město láká i na bohatou noční zábavu, nejvíce z nich naleznete na Sheraton Road a v přilehlé Marině, kde mimo jiné kotví velmi luxusní jachty. V centru staré Hurghady naleznete mešitu i koptský kostel (10 % obyvatel Egypta se hlásí ke křesťanství). „Mezi vyhledávané pobytové oblasti patří i Sahl Hasheesh ležící 20 kilometrů od Hurghady. Najdete zde jedny z nejhezčích korálových útesů. Turisté jezdí i do populárních letovisek Makadi Bay a Soma Bay,“ doporučuje Simona Fischerová z Asociace cestovních kanceláří.Druhé letovisko, Marsa Alam, je v porovnání s Hurghadou o něco klidnější. Často je nazýváno rájem v poušti, protože přímo uprostřed pouště bylo z rybářské osady vybudováno. Za zmínku stojí moderní přístavní městečko Port Ghalib ležící v zátoce Marsa Mubarak. Nachází se zde mnoho restaurací, kaváren, hotelů, golfové hřiště i jachtařský klub. Milovníci potápění často vyrážejí na útes Elphinstone, který je vhodný ke stěnovým ponorům. Doporučujeme návštěvu městečka El Quseir, které ještě dýchá původní atmosférou. Pro opravdu klidnou dovolenou můžete využít některé z místních hotelů. V samotné oblasti Marsa Alam se centrum města jako v Hurghadě nenachází, veškerá zábava je centralizovaná do rozsáhlých hotelových komplexů.

 

Turistický inspektor - Egypt - 4
(Foto: oficiální zdroj)


6. Odkud to bude nejblíž za památkami?


Z obou letovisek je možné podnikat výlety za egyptskými památkami či za potápěním na širé moře. Mezi nejoblíbenější patří výpravy do hlavního města Káhiry, kde navštívíte Egyptské muzeum a hlavně tolik oblíbené pyramidy v Gíze. Během dovolené v Egyptě by vaší pozornosti neměl uniknout ani Luxor – 280 kilometrů vzdálené město se starověkým palácem Karnak či Údolím králů. Za krásami Rudého moře můžete vyrazit na ostrov Giftun či Hamata. A pro vyznavače adrenalinu jsou připraveny výlety do pouště na čtyřkolkách.


7. Máte se bát terorismu?


Po turistických útocích v minulosti zájem o Egypt a další africké destinace značně klesl. Češi se již ale zřejmě ohroženě necítí, loni se podle dat ACK počet Čechů v turistických letoviscích Egypta i Tunisu zdvojnásobil. V Tunisku i Egyptě Ministerstvo zahraničních věcí přesto ale doporučuje zůstávat v soukromých areálech, které zprostředkovávají cestovní kanceláře.


Motivovat české turisty může i cenová dostupnost zdejší dovolené. Místní měny kvůli nestabilní bezpečnostní i politické situaci znehodnotily, podepsalo se na nich i oslabení dolaru vůči euru. Dramaticky tak zde vzrostla kupní síla české koruny.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře