Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Irsko si můžeme spojit nejen se skvělou whiskey, ale také s oslavami svatého Patrika – patrona Irska, které připadnou na 17. března. Tento den patří v Irsku k těm nejvýznamnějším, nejveselejším a nejzelenějším. Jak si ho ale užít v Česku?

Připravte se na nejzelenější den v roce! Víme, jak ho oslavit v ČESKU

Oslavy sv. Patrika
zdroj: Thinkstockphotos Oslavy sv. Patrika
aktualizováno 15.03.2018, 00:16 | 15.03.2018, 00:16 | doma.cz

Irsko si můžeme spojit nejen se skvělou whiskey, ale také s oslavami svatého Patrika – patrona Irska, které připadnou na 17. března. Tento den patří v Irsku k těm nejvýznamnějším, nejveselejším a nejzelenějším. Jak si ho ale užít v Česku?

Svatý Patrik byl misionář a mnich, který svůj život zasvětil křesťanství a v druhé polovině 5. století šířil v Irsku víru, stavěl školy, kostely a pokřtil zde tisíce lidí. Na jeho památku prohlásila katolická církev den jeho úmrtí za svátek. Den svatého Patrika je státním svátkem v Irsku, Severním Irsku, na karibském ostrově Monserrat a v některých kanadských provinciích. Tento den je pro většinu Irů ve znamení bujarého tance, zábavy v ulicích, zelené barvy či jetelového trojlístku (za jeho pomoci prý svatý Patrik lidem vysvětloval princip Nejsvatější Trojice), a hlavně lidské pospolitosti. Kromě Irska se oslavuje i v mnoha metropolích světa.

 


Nejzelenější den v roce
Lidé se v tento den oblékají do zelené a pojídají zelené potraviny. Populární jsou například zelené těstoviny nebo zelená zmrzlina. V tento den se oslavuje nejen svatý Patrik, ale také irská kultura a historie. Za pomoci tradičních tanců a písní. Den svatého Patrika je oslavou pozitivní odvahy, která nás vede k překročení vlastní komfortní zóny, a získávání nezapomenutelných zážitků. K oslavám svatého Patrika patří samozřejmě i alkohol. V tento den povolovaly jeho pití i přísné církevní předpisy. A je s ním samozřejmě spjatá i pravá irská whiskey. Populární je i zelené pivo, do kterého se přidávají bylinky, které zlatavý mok obarví dozelena.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zelená káva! Skutečná cesta k hubnutí nebo přehnané tvrzení?
Velikonoce v Evropě: Koledníci nepohrdnou štamprlí ani hledáním ztraceného piva
Zelené džusy. Ano! Tyhle nejlépe zabírají na hubnutí!


Jak si den sv. Patrika užít v Česku?
Pokud je vám tento svátek sympatický, pak rozhodně nic nebrání tomu, abyste ho s plnou parádou oslavili. Určitě neuděláte chybu, když si dopřejete několik doušků pravé irské whiskey. Například Jameson uvádí již posedmé limitovanou edici lahví u příležitosti svátku svatého Patrika. Za designem těchto etiket stojí každý rok jiný tvůrce. Letošní design navrhla irská umělkyně Claudine O’Sullivan. Vychází z povahy svátku svatého Patrika, který je oslavou přátelství a soudržnosti. Následně se můžete vydat na zelené menu, které mnoho restaurací k tomuto dni připravilo.

 

Oslavy sv. Patrika
(Foto: oficiální zdroj)

 

Naše tipy:


* Ve svém diáři si vyznačte 17. března, kdy v Praze proběhne Tour svatého Patrika. A je se na co těšit, oslavu lze totiž pojmout jako neotřelou jízdu Prahou po několika zajímavých lokacích s různorodým kulturním, hudebním a dalším bohatým programem, na který budou navazovat našlapané večerní akce v centru, Holešovicích a Vršovicích. Poprvé Praha zažije i průvod centrem města. Více informaci na toursvatehopatrika.cz.


*Oslavy svátku svatého Patrika proběhnou v centru Prahy také v rámci konání Velikonočních trhů. V 18:00 se můžete těšit na irské tance skupiny Mirabel, tradiční irské hudby se dočkáte o hodinu později, a to od kapely Irish Dew.


* Pokud milujete šťavnaté burgery, pak zajděte do pražského Hard Rock Cafe na speciální St. Paddy Burger. Těšit se můžete na burger s Jameson slaninovým džemem a sýrovou omáčkou z piva GUINNESS, podávaný s ledovým salátem, zralým rajčetem a hranolky. Tuto limitovanou pochoutku budou nabízet až do neděle 18. března.

 

* Na své si přijdou i milovníci filmů, kino Pilotů si připravilo speciální irskou nadílku filmů a dokumentů. Večer v kině Pilotů zahájí svým akustickým koncertem irský zpěvák Travis O’Neill.
Od 19 hod mohou diváci shlédnout hudební dokument This Ain’t No Disco Episodes III & IV, který natočil uznávaný irský režisér a kameraman Myles O’Reilly. Film přiblíží současnou irskou hudbu a kulturu. Od 19:30 poběží dokument Irská královna (The Queen of Ireland) z roku 2015, který si odnesl například diváckou cenu z festivalu Mezipatra. Dokument přibližuje život slavné irské drag queen - Panti Bliss. Od 21:30 mohou diváci vidět irský film Pokušitel, který vypráví příběh jedinečného přátelství třech mladých mužů a vyniká také skvělým soundtrackem. Irskou filmovou nadílku pak uzavírá mysteriózní thriller Zabití posvátného jelena s irským rodákem Colinem Farrellem v hlavní roli.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře