Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kdo by neznal známé úsloví „co Čech, to muzikant“. V dnešní době bychom ho však mohli pozměnit na příhodnější „co Čech, to řidič“.

S podzimem přibývá autonehod! Sedmero bezpečnosti na cestách

Řidička
zdroj: Thinkstockphotos Řidička
aktualizováno 15.08.2017, 16:57 | 15.08.2017, 16:57 | doma.cz

Kdo by neznal známé úsloví „co Čech, to muzikant“. V dnešní době bychom ho však mohli pozměnit na příhodnější „co Čech, to řidič“.

Je až k nevíře, kolik se v Čechách prohání registrovaných vozidel. Podle posledních statistických údajů na cca 2,15 obyvatele vychází 1 osobní automobil, což znamená, že včetně novorozenců má každý druhý Čech k dispozici auto. S blížícím se podzimem však přichází i zvýšená nehodovost.

 

Policie ČR uvádí, že dlouhodobě nejvyšší počet nehod je zaznamenáván v měsíci říjnu. Průměrně se stane v říjnu přes 8 tisíc dopravních nehod, v září a listopadu je průměrný počet přes 7 tisíc. Abyste byli na podzimní jízdy autem připraveni, sestavili jsme sedmero bezpečnostních rad pro řidiče.

 

Náš tip: Na Tn.cz sledujte seriál praktických rad Cestujeme Bezpečně. Rady pro řidiče zas najdete na webu Auto TN.cz

 

1) Lékárnička – základ základů


Když už se stanete účastníkem nehody, či při nehodě jen pomáháte, neobejdete se bez autolékárničky. Důležité je, aby lékárnička obsahovala vše potřebné podle platné vyhlášky, a hlavně si dejte pozor, aby nebyla prošlá! Pokud se vám nechce stále znovu a znovu kupovat nová, můžete si ji vybavit v každé lékárně, kde vám prošlé věci vymění odborník.

 

2) Správná volba pneumatiky


Použití správného druhu pneumatik s ohledem na roční období je dobré nejen pro vaši bezpečnost, ale chráníte tím i ostatní účastníky provozu. Nezapomeňte, že zimní pneumatiky mají přizpůsobené vlastnosti sněhovým podmínkám – například větší hloubku dezénu (minimálně 4 mm). Zákon udává, že zimní pneu se používají v období od 1. 11. do 31. 3., nicméně v potaz se musí brát i počasí. Proto včas rozpoznejte, kdy už je opravdu třeba přezout.

 

Autonehoda
(Foto: oficiální zdroj)

 

3) Buďte vidět s reflexní vestou


Zejména během sychravých podzimních dnů se vám jistě bude hodit reflexní vesta. Minimálně jednu vestu musíte mít uvnitř automobilu (ne v kufru) a musí odpovídat platné vyhlášce ČR. Při jakémkoli pohybu mimo vozidlo na silnici a dálnici je pak nutné mít vestu na sobě. Pokud budete cestovat třeba do Rakouska, přibalte si vest víc, tam je totiž povinnost mít reflexní vestu pro každého cestujícího.

 

4) Svítíš, svítíte, svítíme


V České republice je řidič motorového vozidla povinen svítit nejen v noci, ale i ve dne, a to celoročně. S denním svícením se setkáte v mnoha státech EU, dejte však pozor na Rakousko, Francii, Belgii či Řecko, kde denní svícení není vyžadováno. Člověk zvyklý na osvětlená auta pak snadno přehlédne ta neosvětlená. Odhaduje se, že zavedení povinného svícení v EU znamená ročně záchranu 2 400 lidských životů a bezmála 70 tisíc zraněných.

 

5) Autokamera – důkazní materiál přímo z vozidla


Mít v kokpitu svého auta kameru je dnes čím dál tím oblíbenější. Důvod je zřejmý – díky záznamu z autokamery můžete snadno dokázat svou nevinu při nehodě. Na záznamu bude jasně vidět, kdo komu nedal přednost, že vás řidič před vámi vybržďoval nebo na vás ukázal prostředníček. Autokamera funguje tak, že neustále nahrává dění před autem. Připevníte ji na přední sklo, napájení strčíte do autozapalovače a video se ukládá na kartu v kameře.

 

Autokameru
(Foto: oficiální zdroj)

 

6) Děti, zvířata a věci vozte bezpečně


Cestujete-li s dětmi nebo zvířaty, nezapomínejte i na jejich bezpečnost. Zvíře by nemělo volně pobíhat po vozidle, aby nerozptylovalo vaši pozornost. Proto své čtyřnohé kamarády přepravujeme v zavazadlovém prostoru (pokud to typ automobilu dovoluje), ve speciálních schránkách nebo použijeme speciální pás určený pro převoz zvířat, který se instaluje na zadní sedadla. Pro děti se využívá autosedačka. Pozor, existují 4 kategorie dětských autosedaček, každá kategorie je vymezena přibližným věkem a váhou dítěte. Zásadním kritériem je i výška. U dítěte do 150 cm a cca 12 let je autosedačka podle zákona povinná. Volně uložené věci, jako jsou klíče, lahve, deštníky, mohou ohrozit život váš i spolucestujících. Hlavní zásadou tedy je, ve vozidle by neměly být neukotvené věci, děti ani zvířata.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Míříte na dovolenou do Chorvatska autem? Jak letos zvládnout cestu bez problémů?
Čeká vás dlouhá cesta? Víme, jak se efektivně zbavit únavy
Jste nebezpečná řidička? OTESTUJTE SE

 

7) Dopravní nehoda – držte se postupu


Existuje ustálený sled úkonů, který je dobré dodržet, pokud se stanete účastníkem dopravní nehody.


a. zastavte vozidlo a vypněte motor vašeho vozidla

 

b. zajistěte sebe a místo nehody (trojúhelník, reflexní vesta, výstražná světla apod.)

 

c. zjistěte, v jakém stavu jsou ostatní účastníci dopravní nehody. V případě zranění poskytněte první pomoc a kontaktujte záchrannou službu (tel. 155), hasičský záchranný sbor (tel. 150), policii (tel. 158) či evropskou linku tísňového volání (112).

 

d. je-li nutné s auty před příjezdem Policie ČR manipulovat, třeba z důvodu obnovy provozu vozidel MHD, vyznačte jejich polohu na silnici. Je vhodné si celé místo nehody vyfotit a snímky případně poskytnout Policii a pojišťovně.

 

e. pokud není přivolána policie, vyplňte se všemi zúčastněnými Záznam o dopravní nehodě (Euroformulář). Při jeho vyplnění není potřebná dohoda o otázce zavinění. Každý účastník nehody může uvést i protichůdnou výpověď, a to i na zvláštním listě.

 

f. záznam o dopravní nehodě musí vždy obsahovat: místo a čas dopravní nehody, jména jejích účastníků, záznam o zúčastněných vozidlech, příčinu, průběh a samozřejmě i následky dopravní nehody. Důležitý je nákres nehody, ve kterém řidič označí body střetu vozidel. Pokud jsou na místě svědci nehody, řidič musí zaznamenat jejich kontaktní údaje, a to zejména mají-li účastníci nehody protichůdné názory na příčinu havárie.

 

Kromě povinného vybavení se vám může v autě hodit také:

 

Vybavení do auta
(Foto: Archiv firem)

 

1) Potěšte nejmenší cestovatele a přibalte jim na cesty dětský cestovní podhlavník Acronc (299 Kč, dostupný na 4camping.cz). Je roztomilý, měkký, plněný polyesterovými kuličkami a vybírat můžete z designu žirafa, tučňák nebo beruška.

 

2) Nevolnost při cestování dokáže zkomplikovat především dlouhé cesty. Řešením mohou být žvýkačky Autíčka (90 Kč/10 tablet, dostupné na faveaplus.cz). Autíčka jsou ryze přírodní doplněk stravy obsahující zázvorovou silici, která tlumí tyto nepříjemné stavy způsobené jízdou. Žvýkačky jsou zároveň zcela nezávadné, obsahují ryze přírodní barviva a mohou je užívat děti již od 3 let, dokonce i při diabetu nebo alergii na lepek či laktózu.


3) I na podzim umí slunce nepříjemně zasvítit do očí. Neměly by vám proto chybět sluneční brýle, například Wiley X Boss (2990 Kč, seznam prodejců na styleandsafety.cz). Polarizované polykarbonátové čočky s vysokou odolností odfiltrují 100 % UV záření. Z-oxide zrcadlová vrstva excelentně odstraňuje záblesky během jasných a slunečných dnů. Skla brýlí jsou navíc nerozbitná, takže vám v případě nehody nezpůsobí případné další poranění.

 

4) Autokamera, která zaznamená každou případnou dopravní událost. Například Autokamera GoGEN CC 371 FULL HD (1999 Kč, prodává kasa.cz) nahrává videa ve smyčce, takže automaticky přemazává staré záznamy. Předností je i funkce SOS, pomocí které můžete nahrávaný záznam uzamknout, takže se nebude moci smazat. Pomocí funkce Detekce pohybu autokamera sama pozná, kdy je potřeba záznam zachovat.

 

5) Tašku s nářadím v autě určitě máte, občas ale přijde vhod i nářadíčko pro jemnější opravy, třeba i v interiéru auta. Řešením může být multifunkční nůž Leatherman Signal (4490 Kč, seznam prodejců na leatherman.cz). Kromě křesadla a signální píšťalky nabízí také karabinu na zavěšení, nůž s kombinovanou čepelí, kladivo, šídlo, sadu otvíráků a šroubováků či multifunkční kleště - celkem devatenáct nástrojů. Na multitool se vztahuje exkluzivní 25-letá záruka.


6) V případě, že budete muset řešit drobné opravy v noci, hodí se kvalitní čelovka. Třeba čelovka Ledlenser MH10 (2690 Kč, seznam prodejců na ledlenser.cz) v sobě snoubí maximální výkon, výdrž a také odolnost. Čelovka umožňuje přepínat mezi třemi světelnými režimy. Nejvyšším výkonem 600 lm dosvítí na vzdálenost 150 m při výdrži až 10 hodin, zatímco na nejnižší úsporný režim (10 lm, 20 m) vydrží až 120 hodin. Akumulátor je konstruován na dobíjení přes USB kabel. Nabít čelovku tak můžete v notebooku, ze sítě, ale také například v autě.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Radek 07:08 13.09.2019
Osobně jsem toho názoru, že docela důležité je i to, aby auto, ve kterém jezdíte bylo v dobrém technickém stavu. Právě z tohoto důvodu se svým autem jezdím raději pravidelně do servisu. Teď v poslední době jsem si hodně oblíbil tento https://www.kfautoservice.cz/ Hlavně kvůli jejich přístupu k zákazníkům a cenám. :)
Jana 01:45 06.12.2018
Mockrát díky za hezké shrnutí. S těmi pneumatikami naprosto souhlasím. Zhruba dva roky zpět jsem udělala hloupost a myslela si, že dokáži celou zimu jezdit na letních pneu. Pěkně se mi to vymstilo. Od té doby už měním pneu pravidelně. Zrovna letos jsem si kupovala nové zimní z https://www.pneuok.cz/
Vašek 07:25 16.04.2018
Díky za super článek. Tu lékárničku snad ani není potřeba zmiňovat. To je opravdu naprostý základ. Ta autokamera je ale docela dobrý nápad. Už delší dobu přemýšlím, že bych si něco takového do svého auta z https://www.truck1-cz.com/ pořídil. Už několik let sice jezdím bez nehod (naštěstí), ale člověk nikdy neví, kdy na silnici narazí na nějakého šílence.
Ivet 21:06 20.09.2017
Zdravím, je pravda, že i taková čelovka může být potřeba. Nedávno by se nám bývala hodila! Tak se chci zeptat, co říkáte třeba na tuhle: https://www.rybashop24.com/celovky-svitilny/celovk... Děkuji :)