Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Blíží se čas dovolených a s ním tradičně roste zájem o pojištění. Domníváte se, že cestovní pojištění uzavírané zvlášť u pojišťoven je zbytečné a bohatě stačí to, které banky nabízejí k platebním kartám. Přečtěte si, jaké jsou jeho plusy a mínusy.

Spoléháte na cestovní pojištění k platební kartě. Risk nebo zisk?

Rodinná dovolená
zdroj: Getty Images Rodinná dovolená
aktualizováno 25.05.2019, 00:00 | 25.05.2019, 00:00 | doma.cz

Blíží se čas dovolených a s ním tradičně roste zájem o pojištění. Domníváte se, že cestovní pojištění uzavírané zvlášť u pojišťoven je zbytečné a bohatě stačí to, které banky nabízejí k platebním kartám. Přečtěte si, jaké jsou jeho plusy a mínusy.

Hlavní výhodou cestovního pojištění k platební kartě je, že se o něj prakticky nemusíte starat. Uzavírá se jednorázově a na delší dobu, zpravidla 1 rok. Nejvíce ho proto ocení odpůrce “papírování” a ten, koho pojištění zkrátka nebaví řešit. Zajímavé je i pro každého, kdo cestuje do zahraničí často nebo dokonce pravidelně.

 

„Cestovní pojištění k platební kartě může sloužit v podstatě jako ‚pojistka‘ pro případ, že se klient zapomene pro svoji zahraniční cestu pojistit. Výhodu má ale hlavně pro ty, kteří cizí země navštěvují často, třeba pracovně, a sjednávání nové smlouvy při každé cestě by bylo ztrátou času, energie a peněz,” říká Aleš Žárský, ředitel služby DOK, chytré správy pojištění.

 

Na služební cestu stačí, na sport vždy nemusí

 

Dalším benefitem je přehlednost a jednoduchost produktu. Jeho obsah je u všech bank velmi podobný. Všechny nabízejí krytí léčebných výloh, ve většině případů také úrazu, odpovědnosti za škodu, právní pomoc a pojištění zavazadel. Přemýšlet nemusíte také nad tím, kam cestujete, v tomto případě totiž odpadá rozdíl mezi cílovými zeměmi. Pojištění platí po celém světě bez rozdílu.

 

Problém ale může nastat, pokud se během pobytu v zahraničí chystáte sportovat a nebo věnovat adrenalinovým aktivitám – ty méně časté většinou nebývají pojištěny. Dejte si pozor také na to, že některé banky u tohoto typu pojištění vybírají spoluúčast, která je u běžného cestovního pojištění vždy nulová.

 

Platební karty
(Foto: TN.cz/Jakub Deml)

 

Pozor na nízké limity a délku pobytu

 

Cestovní pojištění k platební kartě vítězí z hlediska financí. Měsíční platby se zpravidla pohybují v řádu desítek korun, ročně za něj tedy zaplatíte od 240 po zhruba 1 500 korun. Přitom na minimálně 200 korun vyjde běžné turistické pojištění sjednané pro sedmidenní zahraniční pobyt. Ruku v ruce s nízkou cenou pojistného jdou ale také nízké limity pojistného krytí.

 

„Zvláštní pozornost je potřeba věnovat částkám, které se v případě pojistné události proplácí. Například léčebné výlohy u cestovního pojištění k platebním kartám se pohybují kolem částky 1 500 000 korun, což je v případě závažnějšího zdravotního problému nedostatečné. Pro případ letní dovolené u moře se doporučuje krytí alespoň 3 miliony, v případě aktivní letní nebo zimní dovolené alespoň 5 milionů,” říká Aleš Žárský.

 

Pojištění ke kartě často kryje také potomky do 18 let věku nebo partnera dlouhodobě žijícího v domácnosti s držitelem karty. To se může na první pohled jevit jako výhodné, komplikovanější už to může být právě z hlediska limitů krytí. U některých pojištění se totiž počítají limity krytí na každou osobu zvlášť, u jiných ale platí stanovené částky pro všechny osoby dohromady.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Cestujete s dětmi? 12 důležitých tipů, které musíte znát
Cestování letadlem je stejně bezpečné jako sezení v kanceláři
Kdy je dobrý čas pustit děti cestovat samotné a do světa?

 

Dalším zádrhelem může být pro vášnivé cestovatele maximální délka pojištění pro jednotlivou cestu, po kterou je pojištění tzv. aktivní. Tou bývá obvykle 60 až 90 dní, přičemž po uplynutí stanoveného časového limitu přestává pojištění platit.

 

„U tohoto typu pojištění je také dobré mít na paměti, že banka je nikoliv poskytovatel, ale zprostředkovatel pojištění, plnění řeší přímo pojišťovna,“ doplňuje Filip Hubený, analytik neživotního pojištění Broker Consulting.


Kde si ho sjednat

 

V první řadě zjistěte, jaký produkt nabízí vaše banka. Postrádalo by smysl, hlavně z hlediska financí, otevírat si nové konto u jiné společnosti jen kvůli cestovnímu pojištění. Pokud byste měli o pojištění zájem, počítejte se smluvním úvazkem zpravidla na dobu 1 roku s možností prodloužení.

 

„U těchto smluv dochází k automatické prolongaci. To znamená, že nesdělí-li držitel platební karty bance alespoň 6 týdnů před uplynutím pojistné doby, že o další trvání pojištění nemá zájem, jeho smlouva se prodlužuje za stejných podmínek o další 1 rok,” uzavírá Aleš Žárský.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Vilma 07:16 09.06.2019
Já ani nevím, jestli u platební karty nějaké pojištění mám. Stejně bych si ale radši sjednala klasické cestovní pojištění, abych měla jistotu. Sjednávám si ho přes https://www.top-pojisteni.cz/cestovni-pojisteni a vždy je vše vyřízené během chvíle.