Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Finanční aplikace a bankovnictví v mobilu si získávají oblibu u čím dál více uživatelů chytrých telefonů a tabletů. Není divu, díky nim se platby a správa rodinného rozpočtu stává pohodlnější a efektivnější. Navíc se jedná o bezpečný způsob, jak m...

Spravujete finance z mobilu? Pozor na 6 chyb, které vás mohou přijít draho

Žena s mobilním telefonem
zdroj: Getty Images Žena s mobilním telefonem
aktualizováno 01.08.2019, 00:00 | 01.08.2019, 00:00 | doma.cz

Finanční aplikace a bankovnictví v mobilu si získávají oblibu u čím dál více uživatelů chytrých telefonů a tabletů. Není divu, díky nim se platby a správa rodinného rozpočtu stává pohodlnější a efektivnější. Navíc se jedná o bezpečný způsob, jak mít své finance neustále pod kontrolou.

se ale při jejich využívání pohybujeme v on-line prostředí, je potřeba dodržovat určité zásady.

 

1) Dávejte pozor na nezabezpečené sítě


Není vhodné vyřizovat finanční záležitosti na nezabezpečených Wi-Fi, do kterých se bez nutnosti zadání hesla může přihlásit každý, například v kavárnách, restauracích nebo na nádraží. I přesto, že většina bank na českém trhu již pracuje se zabezpečeným šifrováním, dbejte zvýšené opatrnosti. Útočník totiž může snadněji odposlouchávat komunikaci či „okoukat“ heslo z vašeho zařízení.


2) Pozor na podvodníky


Pokud vám přijde podezřelá zpráva, která nabádá k odeslání sumy peněz na uvedený účet, zbystřete. Může se klidně zdát, že se jedná o zprávu odeslanou z e-mailu vašeho známého nebo dokonce vaší banky. Často je u adresáta změněno jedno písmenko či konec domény. Je velký rozdíl např. mezi e-mailem info@banka.cz a info@banka.net. Nevyřizujte takové zprávy ve spěchu a u uvedeného odesílatele ověřte, zda se nejedná o podvod – zavolejte nebo pošlete zprávu údajnému odesilateli, klidně i do banky.


Obezřetnost platí i pro příchozí telefonáty. „Podvodník se může vydávat za operátora, který si chce naléhavě ověřit transakce na vaší platební kartě, případně dokonce zjistit váš PIN. Zde platí pravidlo, že pracovníci banky nikdy nevyžadují citlivá data přes e-mail nebo telefon,“ vysvětluje Jan Kubíček, manažer IT Security z Moneta Money Bank. Zároveň berte v potaz bezpečnostní upozornění, která vám vaše banka posílá, díky nim můžete potencionální hrozbě předejít.

 

Překvapení
(Foto: Getty Images)


3) Vybírejte kvalitní aplikace a stahujte pouze z oficiálních obchodů


Předtím, než se rozhodnete aplikaci stáhnout, si ověřte, zda poskytuje dostatečné zabezpečení. Nejen platby, ale také samotný vstup do aplikace by měl být dostatečně chráněn – PIN kódem, nebo třeba biometrickými údaji (otisk prstu apod.), pokud to telefon umožňuje. Zvolenou aplikaci pak instalujte z oficiální obchodů – App Store či Google Play.


Kvalitní bankovní aplikace poskytují také ochranu před zákeřnými tzv. malwarovými aplikacemi, které na první pohled při instalaci podezření nebudí a vypadají jako standardní aplikace. U lepších bankovních aplikací navíc nehrozí problém v případě připojení z veřejné Wi-Fi sítě, jelikož je při komunikaci se serverem banky zabezpečena šifrováním.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Prohlédáváte mobil? Bojíte se NEVĚRY? Nedělejte to, radí čtenářky
ODBORNÍCI VARUJÍ: Nemějte mobil v ložnici, jinak vám hrozí velké problémy
První mobil pro školáka? Víme, co při výběru nepodcenit

 

4) PIN jako bezpečnostní priorita


Každý, kdo si svých peněz váží, ví, že zabezpečení telefonu PINem je zcela zásadní. Silný PIN kód je totiž první obranou proti možným zlodějům, jakmile máte dobře nastavený přístupový PIN kód, jsou i vaše finance v bezpečí. Problémem je ale často pohodlnost uživatelů, kteří si nastavují naprosto triviální kombinace, které by uhádlo i malé dítě. Podle analýzy společnosti Data Genetics, která pracovala s databází asi 3,4 miliónů PINů z uveřejněných hackerských úniků, vyplývá, že nejoblíbenější je kombinace čísel 1234, následována kombinací čtyř jedniček nebo čtyř nul. Těmto kombinacím se proto raději vyhněte, stejně jako roku či datu narození. Čím delší PIN, tím obtížnější je jej uhádnout. Zároveň mějte na paměti, že toto přístupové heslo byste měli znát jen a pouze vy, neměli byste ho mít ani zapsané někde, kde se k němu může dostat kdokoli cizí.


5) Má váš telefon čtečku otisku prstů? Využijte ji!


Chytré telefony již disponují čtečkou otisku prstů či obličeje. Nabízí-li tuto možnost i váš telefon, nebojte se to využít. Vedle PINu je totiž otisk prstu jedinou možností, jak se dostat do svého mobilního bankovnictví, či jak zaplatit mobilem bez nutnosti zadávat další údaje. Značně to tak urychlí čas a zjednoduší používání. O bezpečnost se bát nemusíte, pravděpodobnost, že má někdo stejný otisk prstu jako vy je 1:50 000, u obličeje pak 1:1 000 000.


V případě, že máte v telefonu nastavené otisky prstů vašich blízkých, pamatujte, že mají stejný přístup jako vy do všech aplikací. Vždy tedy promyslete, komu přístup skutečně povolíte – k telefonu, ze kterého přistupujete ke svému bankovnímu účtu, by z principu neměl mít přístup nikdo jiný.


6) Aktualizujte aplikace i operační systém telefonu


Každou aktualizací se nejen zdokonalí samotná aplikace, ale zároveň se zvyšuje i její bezpečnost, a to platí také u operačního systému telefonu. Důležitá je také antivirová ochrana, kterou často na mobilech a tabletech opomíjíme. Neaktualizovaný telefon bez antiviru může být zdrojem nákaz.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

X 15:10 02.08.2019
Navod pro zneuživatele mobilních telefonů. Tohle jsem otevřel protože jsem si myslel že se něco přiučim, ale jak to vypadá článek je pro blondýny a člověka který neví co je internet.