Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Překrásný vánoční čas je konečně tady. Dopřejte si tento rok nejen tradiční procházku Prahou a jeďte se podívat na vánoční stromek i do jiných evropských měst. Věřte, že jakmile okusíte první šálek svařeného vína, vánoční nálada vás již neopustí.

Svařák volá! Vyrazte na kouzelné vánoční trhy ve střední Evropě

Vánoční trhy
zdroj: FlixBus Vánoční trhy
aktualizováno 04.12.2019, 13:36 | 04.12.2019, 13:36 | TN.cz

Překrásný vánoční čas je konečně tady. Dopřejte si tento rok nejen tradiční procházku Prahou a jeďte se podívat na vánoční stromek i do jiných evropských měst. Věřte, že jakmile okusíte první šálek svařeného vína, vánoční nálada vás již neopustí.

Pečlivě jsme pro vás vybrali magickou sedmičku měst, jejichž kouzlo se v době adventu dokonce násobí. Už vyrážíte?

 

Domovinou vánočních trhů je Německo, a tak se není čemu divit, že se do výběru dostalo hned čtyřikrát.


1. Pohádkový Pasov


Na soutoku tří řek, nedaleko od českých hranic, se nachází kouzelné městečko Pasov, které je každoročně v období vánočních trhů provoněné svařeným vínem, perníkem a chutným jídlem. Na působivé trhy konané uprostřed okouzlujícího historického jádra, před katedrálou svatého Štěpána (do 23.12.), ve které se každou středu a sobotu v pravé poledne konají varhanní koncerty na největších varhanech na světě, jen tak nezapomenete. Na vánoční trzích najdete asi sedmdesátku vybraných stánků, ve kterých kromě místních specialit můžete obdivovat prezentaci uměleckých řemesel.


Jak z Prahy: Výhodně vás vyjde cesta autobusem, když nakoupíte jízdenky s předstihem, vyjdou vás například u FlixBusu na 249 Kč, autobusy navíc jezdí i časně ráno, budete mít tedy na sváteční atmosféru celý den.


2. Drážďany nejen pro všechny milovníky štoly


Stejně jako každý rok, i letos vás na náměstí Altmarkt čeká jeden z nejstarších trhů v Německu – trh Štrýclmarkt, který letos oslaví neuvěřitelných 585 let (trvá do 24.12.). To, že jste dorazili na správné místo, poznáte podle 14,61 m vysoké krušnohorské stupňovité pyramidy nebo vánočně laděného smrku dosahujícího téměř 25 metrů. Řadíte se mezi fanoušky tradiční štoly? Pak si rozhodně nesmíte nechat ujít Štolové slavnosti, které zde budou probíhat v sobotu 7. prosince, a to dokonce i za přítomnosti českého tlumočníka.

 

Vánoční trhy - Německo, Drážďany
(Foto: Profimedia)


Jak z Prahy: České dráhy nabízí speciální jízdenku, z Prahy do Drážďan se dostanete již od 235 Kč.


3. Čertovský Salzburg


Punč, tyrolský špek, pražené kaštany, Mozartovy koule, marcipán a divoké čertovské řádění v tradičním průvodu pekelníků Krampusů, to jsou trumfy, na které sází oblíbená rakouská metropole Salzburg v období adventu. Salcburský Christkindlmarkt na náměstí Domplatz a Residenzplatz, který je připomínán v historických pramenech již v 15. století, je situován pod pevností Hohensalzburg poblíž salcburské katedrály. Bohatý program trvá až do 26. prosince a nabízí například zpěvy chorálů a koncert dechových orchestrů „Turmblasen" - ten se odehrává před katedrálou na náměstí Residenzplatz. Svůj půvab neskrývá také vánoční trh na nádvoří lemovaném hořícími pochodněmi na romantickém zámku Hellbrunn. Z centra Salzburgu se tam dostanete během dvaceti minut autobusem.

 

Vánoční trhy v Salcburku
(Foto: Profimedia)


Jak z Prahy: Do Rakouska využijte opět autobusy FlixBusu, jízdenky nabízí již od 249 Kč. Máte-li radši pohodlné cestování vlakem, s Českými drahami se do Salzburgu dostanete za 496 Kč.


4. Oblíbený Norimberk


O zdejších trzích na náměstí Hauptmarkt se traduje, že patří mezi jedny z vůbec největších v celé Evropě, navštívit je můžete až do Štědrého dne. Do Norimberku tak každoročně zavítají více jak 3 miliony návštěvníků, kteří se následně nechávají unést na vlně adventu, zatímco se potulují mezi stánky s typickými černobílými střechami. Nekonečné množství biskupských chlebíčků, norimberských perníčků nebo slavné norimberské svařené víno – tady si každý přijde na své. Říkáte si, čím dalším vás zdejší trh může překvapit? Třeba tím, že se tu nachází i vánoční stánky partnerských měst jako jsou například Glasgow, Atlanta nebo San Carlos. Na trhu v Norimberku můžete s dětmi napsat dopis Ježíškovi a pak ho z místní pošty poslat. Ježíšek určitě ocení originalitu letošního dopisu a přinese dětem kopu dárků.


Jak z Prahy: Zkuste spolujízdu. Stačí si rozmyslet termín a podívat se na nabídky například na blablacar.cz. Na cestě strávíte lehce před tři hodiny a řidiči spolujízdu nabízejí za cenu již od 250 Kč.

 

ČTĚTE TAKÉ:

12 nejkrásnějších vánočních trhů Evropy, které vám učarují
Tipy na neobjevené vánoční trhy v zahraničí! Drážďany ani Vídeň nečekejte
Víkend jako z pohádky? Objevili jsme pro vás nejkrásnější zámecké hotely v Česku


5. Tradiční Vídeň


Nejstarší a nejslavnější vídeňské vánoční trhy s tradicí trvající 600 let plní krásné vánoční sny dětem i dospělým. Ve Vídni jsou vánoční trhy na každém rohu, každé náměstíčko má svých několik stánků, vánoční trh před vídeňskou radnicí patří však už více než dvacet let k nejatraktivnějším událostem vídeňské turistické sezony. Bez ohledu na to, zda si chcete užít živou atmosféru tradičního vánočního trhu, využít bohatého programu pro děti, zabruslit si v městském parku nebo si užít další kulturní zážitky, tradiční Vídeňské vánoční trhy nabízí pro každého něco a určitě stojí za návštěvu. Trvají až do 26. prosince.


Jak z Prahy: Cestuje pohodlně vlakem, České dráhy mají akční ceny na jízdenky z Brna (od 183 Kč) a Ostravy (235 Kč).


6. Historický Regensburg


Město Regensburg, proslulé svou více jak dvou tisíciletou historií, se během období adventu až do 23. prosince doslova zaplní jedinečnou a romantickou atmosférou, a to především na náměstí Neupfarrplatz. Zdobené stánky, kde se prodávající předhání v tom, kdo má lepší punč, střídají ty s řemeslnými dárky či variacemi vánoční štoly. Dejte si ale i místní klobásky v bagetě, jedlíci mohou své chutě uspokojit dokonce půlmetrovou klobásou. Kromě hlavních trhů na Neupfarrplatzu se poslední roky stávají více oblíbené trhy na zámku Thurn-Taxisů, kde narazíte na stylové řemeslné stánky, nabízející výrobky ze dřeva, kovu, kůže nebo skla. Ochutnáte ale i tradiční dobroty, děti ocení živá zvířata i retro houpačky a kolotoče. Vynechat samozřejmě nesmíte ani prohlídku samotného centra města, které spadá do seznamu památek UNESCO. Kromě historického středu města se zde nachází i nejstarší výrobna klobás na světě.

 

Regensburg
(Foto: FlixBus)


Jak z Prahy: Autobus vyrazte hned ráno, ať máte na prohlídku dost času. Do Regensburgu, česky Řezna jezdí například FlixBus již od 229 Kč.


7. Neprodejná Budapešť


Budapešť je skutečnou dámou na Dunaji a oděné do vánočního roucha jí to náramně sluší. Vánoční trhy v Budapešti navíc nejsou pouze vánoční, ale také novoroční, a proto se konají až do 1. ledna, na rozdíl od většiny trhů konaných v jiných evropských městech. Nenajdete je pouze na jednom místě nebo náměstí. Jsou rozesety hned na několika místech v centru, byť v těsné blízkosti. Tím prvním je náměstíčko před bazilikou svatého Štěpána. Na vánočních trzích v tomto městě nečekejte žádný kýč, a to v jakémkoliv směru. Co se týče prodejců jako takových, jsou pečlivě vybíráni k tomuto účelu určenou komisí. To zajišťuje, že jsou zde prodávány pouze originální místní výrobky.


Jak z Prahy: V Budapešti můžete být už za hodinu a čtvrt, pokud se rozhodnete cestovat letadlem. Přímé lety z Prahy nabízí například ČSA nebo Ryanair, letenky vás vyjdou zhruba na dva tisíce.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře