Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Velikonoce byly a stále jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který dnes po celém světě slaví řada národů – a to různými způsoby.

Švihání pomlázkou a barvení vajec? Proti zahraničním tradicím pěkná nuda

Velikonoce
zdroj: Thinkstockphotos Velikonoce
aktualizováno 30.03.2018, 00:28 | 30.03.2018, 00:28 | doma.cz

Velikonoce byly a stále jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který dnes po celém světě slaví řada národů – a to různými způsoby.

Kromě připomenutí Kristova zmrtvýchvstání připadá na období velikonočních svátků také řada různých oslav jara, plodnosti a probuzení přírody po zimě. Prapůvod tradičních symbolů lze najít již v době před několika tisíci lety – například beránek je spojen s bohem Chonsu, synem boha Amona, který na sebe bral beraní podobu. V křesťanské podobě beránek představuje Ježíše Krista a jeho oběť za spásu světa. Vajíčko je pak již od nepaměti symbolem nového života.

 

U nás především oslavy zmrtvýchvstání Krista přejaly řadu symbolů a tradic i z pohanských kultur, díky své globální oblíbenosti jde o pestrou směsici mnoha prvků, jejichž kořeny najdeme dokonce až ve starověkém Egyptě. Oslavy Velikonoc tak mají v různých zemích světa spoustu různých podob, podívejte se na ty nejzajímavější.

 

Polsko

 

U našich sousedů je tradicí takzvaná oblévačka, ke které dochází na Velikonoční pondělí. Původně šlo o polévání vodou a šlehání proutky kočiček a zajímavé je, že obě tyto aktivity si chlapci i děvčata provádějí navzájem. Dnes polévání z vědra suplují plastové stříkací pistolky.

 

Německo
U našich západních sousedů mají trochu úsměvný zvyk. Majitel domu se pokouší vejcem přehodit střechu, zatímco jiný člen rodiny z druhé strany chytá. Pokud se mu to povede, má vyhráno. Dům bude ušetřen od hromů a blesků.

 

Maďarsko
O maďarských Velikonocích musí nejednu ženu bolet hlava. Nejdříve jsou ženy a dívky polity vodou, aby byly plodné, pak na ně muži ještě stříkají voňavky a parfémy.


BUDE SE HODIT:

Tři zapomenuté staročeské VELIKONOČNÍ RECEPTY, na kterých si pochutnáte!
VELIKONOČNÍ inspirace ze zahraničí + 3 netradiční recepty na váš slavnostní stůl
Co s vejci po Velikonocích? Máme pro vás inspirující recepty

 

Anglie
V Anglii byste kraslice hledali jen stěží. Na každém kroku jsou však k dostání čokoládová vajíčka. Zatímco v Čechách dává vajíčka slepička, v Anglii zajíc! Malé děti věří, že vajíčka nosí ušatec a schovává je různě po domě a zahradě. Tento zvyk se pomalu zabydluje i u nás. Jakému dítěti by se nelíbilo, hledat další schované sladkosti?

 

 

Řecko

Tradicí je barvení vajec červenou barvou, která symbolizuje život a také Kristovu krev. Mezi typické řecké velikonoční pokrmy patří jehněčí a kozí maso a také polévka majiritsa – vývar z jehněčího masa ochucený cibulí, koprem a máslem. Oblíbenou hrou dospělých i dětí je vzájemné rozbíjení vajec – čí vydrží při oťukávání déle, ten vyhrává.

 

Finsko

Děti se na Velikonoce oblékají za čarodějnice, součástí jejich kostýmů jsou šátky na hlavě a pomalované tváře, koledují pak o čokoládová vajíčka. Nosí také vrbové proutí ozdobené pírky.

 

Norsko

Sváteční období se v severské zemi nese ve znamení detektivek. Místní vydavatelé tradičně představují paaskekrimmen, tedy velikonoční detektivky, televize pak do programu zařazují například krimi pořady dle námětů Agathy Christie.

 

Španělsko
Velikonocům se zde říká Semana Santa čili svatý týden. Ulicemi prochází procesí různých náboženských bratrství v kápích a róbách a s křesťanskými symboly.

 

Bulharsko

V sobotu se lidé shromažďují v kostelech, s sebou si nosí vejce nabarvená na červeno a chléb. Kněz při bohoslužbě třikrát pronese slova Christos voskrese, tedy „Kristus povstal“, shromáždění mu pak odpovídá vo istina voskrese, v překladu „skutečně povstal“. Pro štěstí pak lidé navzájem poklepávají svými vejci na vejce druhých, osoba s posledním nenakřáplým vejcem bude mít dle tradice štěstí po celý rok.

 

Kraslice
(Foto: oficiální zdroj)


Indonésie
Křesťanství do daleké Indonésie přivezli misionáři v šestnáctém století, o Velikonocích dochází k rekonstrukci a přehrání Kristova ukřižování – mladí muži jsou přivazováni na kříž, přičemž být vybrán jakožto představitel Ježíše je považováno za velikou čest.

 

Filipíny
Indonésie a Filipíny leží nedaleko, proto mají tuto velikonoční tradici dost podobnou. Zdá se ale, že na Filipínách žijí větší tvrďáci. Lidé si při rekonstrukci ukřižování nechávají do dlaní zatloukat skutečné hřebíky a snášejí bičování řemeny. Tento počin slouží jako pokání a odpuštění pro ty, kteří zhřešili.


Bermudy

Typické je zde pouštět pestrobarevné draky. Tento zvyk údajně vznikl díky jistému britskému učiteli, který tak názorně ukazoval Kristovo nanebevzetí. Místní si o Velikonocích také dopřávají slané karbanátky z tresky.

 

Česká republika

Pro víceméně ateistické Česko tyto svátky spíše symbolizují příchod jara, období plodnosti a pučící přírody. Sváteční období spojujeme s tradičními zvyky, jakými jsou malování vajíček, pečení beránka nebo mazance. Ráno na Velikonoční pondělí chodí muži a chlapci od domu k domu hodovat. Při recitaci básní šlehají ženy a dívky pomlázkou. Na českou tradici šlehání dívek hledí jiné národy jako na barbarský zvyk, nicméně vyšlehání pomlázkou ženě zajistí celý rok zdraví a krásy. Obvyklé je také koledníky pohostit malovaným vejcem nebo kapkou alkoholu.

 

NA STOLE NESMÍ CHYBĚT:

6 pestrých receptů na velikonoční nádivky: Tradiční, bez masa i bez kopřiv
Upečte si zdravého velikonočního beránka RECEPT
Zkuste něco nového: Tradiční italský velikonoční koláč RECEPT

 

Čím pohostit koledníky?

 

Dobroty pro malé koledníky:

 

Velikonoční mlsání - 3
(Foto: Archiv firem)

 

* Čokoládový zajíček Milka Bunny (29,90 Kč).
* Bonbony Pedro Veselé Velikonoce (49,90 Kč). Velké balení 400 g želé bonbonů velikonočních tvarů v praktické dóze ocení nejen dámy, které očekávají návštěvu koledníků. Tematická směs veselých želé bonbonků s 5% obsahem hroznové šťávy přijde vhod také při pletení pomlázky nebo barvení vajíček. Vyrobené bez použití palmového oleje a konzervantů.

* Mixit Veli-koko-noční nadělení (229 Kč), směs sušeného ovoce a ořechů v bílé a mléčné čokoládě.
* Linecké vajíčko, prodává řetězec kaváren Costa Voffee


Ukojte i slané chutě koledníků:

 

Velikonoční mlsání - 4
(Foto: Archiv firem)


* Chipsy POM-BÄR Bunnies (24,90 Kč).
* Lay’s Oven Baked (24,90 Kč) jsou unikátní tím, že jsou pečené v peci. Díky tomu obsahují o 50 % méně tuku než klasické chipsy.

 

Dospělým zachutná více:

 

Velikonoční mlsání - 2
(Foto: Archiv firem)


* Jameson uvedl letos na svatého Patrika již posedmé limitovanou edici své populární whiskey (669 Kč). Letošní design navrhla irská umělkyně Claudine O’Sullivan. Vychází z povahy svátku svatého Patrika, který je oslavou přátelství a soudržnosti, proto si k projektu přizvala i své dva blízké kamarády - fotografku Leonnu Ward a designéra Alexe Mellona. Při tvorbě designu etikety se inspirovali skupinou mladých bojovníků s názvem Fianna, známou z irské mytologie.

* Třtinový rum Božkov Republica Exclusive (289 Kč). Blend až 8letých rumů z karibských zemí má jemnou, nasládlou chuť a je zabalen do elegantní designové láhve s etiketou odkazující na období secese, éru noblesy, elegance a sebevědomí.
* Skotská whisky Glenfiddich 12 Years Old v dárkovém boxu (699 Kč) zraje v sudech ze španělského a amerického dubu, což významně přispívá k její jemné a zralé chuti.
* Vínovice Habánské sklepy (399 Kč). Nejkvalitnější hrozny odrůdy Chardonnay odhalily v ohni během destilace svou nejniternější podstatu, poté získaly jedinečný zlatavý charakter díky dlouhému času strávenému v dubových sudech.


Koledovat mohou přijít i dámy, nachystejte pro ně něco jemnějšího a sladkého.

 

Velikonoční mlsání - 1
(Foto: Archiv firem)


* Aperitiv Metropol Bianco (99 Kč) je vyráběný z vína a originálního koření.
* Likér Baileys Chocolat Luxe (439 Kč), to je unikátní spojení pravé belgické čokolády a jemné chuti originálního irského likéru Baileys.


Nachystejte nejen plný bar tvrdého alkoholů k přípitkům, ale třeba i stylové pivo nebo něco na zahřátí, kdyby jarní počasí přeci jen stále stávkovalo.

 

Velikonoční mlsání - 6
(Foto: Archiv firem)

 

* Například Pivovar Litovel na oslavu jara a Velikonoc již počtvrté připravil jedenáctistupňový zelený ležák Patrik. Barva a aroma ryze přírodního nefiltrovaného piva vznikají přidáním pečlivě zvolených bylin. Chuť i vůni zjemňují exotické podtóny.
* Horký nápoj Kingswood Spiced Apple (22 Kč) upoutá svůdnou vůní jablka doplněnou o jemné tóny skořice a vanilky. Stačí jen ohřát, nejsou třeba žádné další ingredience.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Laura 06:53 31.03.2018
Maďarsko, Poľsko, Nemecko, Bulharsko, Filipíny, Indonézia... Prečo nie je na zozname Slovensko? Tiež máme zaujímavé tradície, ktoré sa dokonca od východu na západ SR menia. Ešte by ma zaujímalo, prečo je od polovice článku reklama na potraviny a prečo sa k článku nikto nepodpísal.