Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Právě jste se vrátila z dovolené a prožíváte návratovou krizi, jinak známou jako depresi po dovolené? Čas od času se to přihodí každé z nás. Zejména, pokud jste na své volno dlouho čekala, naplno si ho užila a teď se vracíte zpátky do reality, kte...

Těžký návrat z dovolené? Jak se vyrovnat s realitou všedních dnů?

deprese - 1
zdroj: Getty Images deprese - 1
aktualizováno 24.07.2018, 00:01 | 24.07.2018, 00:01 | doma.cz

Právě jste se vrátila z dovolené a prožíváte návratovou krizi, jinak známou jako "depresi po dovolené"? Čas od času se to přihodí každé z nás. Zejména, pokud jste na své volno dlouho čekala, naplno si ho užila a teď se vracíte zpátky do reality, která vám není úplně příjemná. Jak se s takovými pocity vyrovnat?

Je přirozené, že nám po návratu z dovolené není zrovna "do zpěvu", ale je nevyhnutelné začít znovu fungovat v běžném životě. Naprosto ideální variantou je, připravit se na návrat domů už před dovolenou. Snáz se tak vyhneme šoku, který při návratu do práce prožívá převážná většina z nás. Jak to můžete udělat?


Nechte si rezervu
Naplánujte si dovolenou tak, abyste se z ní vrátila buď pátek večer nebo v sobotu dopoledne. Díky tomu budete mít více času se aklimatizovat. Nikdo se nechce z ráje vracet v neděli večer a hned v pondělí ráno vstávat do práce. Víkend před prací využijte k odpočinku a k plánování prvních dnů v pracovním režimu. Budete na něj mnohem lépe připravená.

 

deprese - 2
(Foto: Getty Images)

 

V posledních dnech dovolené se psychicky smiřte s návratem
Není to zrovna ta nejpříjemnější věc, spadnout z "růžového obláčku" zpátky do reality. Pokud si ale připustíte, že se za pár dní vrátíte do svého běžného režimu, bude pro vás mnohem jednodušší se s touto skutečností vyrovnat. Není potřeba si dovolenou kazit, jen mějte na paměti, že se blíží její konec.

 

deprese - 3
(Foto: Getty Images)


Mějte se na co těšit
Ideální je, pokud se máte na co těšit i po dovolené. Jasně, návrat do pracovního režimu není nic příjemného, ale stále jsou věci, na které se těšit můžete. Například na kávu (nebo víno) a sdílení zážitků s kamarádkami, na rodinu a případně i na děti, pokud jste cestovala bez nich. Zkuste myslet co nejvíc pozitivně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak zvládnout návrat z dovolené

Chystáte se ještě na dovolenou? Cenné rady, které zabrání zdravotním problémům

Lékaři tvrdí: Po dovolené by se mělo odpočívat!


Zavzpomínejte si na dovolenou
Není nic proti ničemu, když si na dovolenou zavzpomínáte. Připomeňte si krásné zážitky třeba vytvořením fotoalba nebo zarámováním nejpovedenější fotografie. Nepropadejte depresi a uvědomte si, že máte ještě spoustu krásných zážitků před sebou. A nejlépe se už teď těšte na to, kam pojedete příště.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Klára 22:09 09.12.2018
Jednou bych chtěla na nějakou takovou dovolenou:
https://www.finance.cz/510321-petr-morc...